| LaviniuA a întrebat:

E greu dreptul la facultatea de drept?

I-am vazut pe unii acolo cu ditamai cartile dupa ei...
E ca medicina? sad

Ma intereseaza primul an mai mult.

Si de cate tipuri e dreptul, sunt anumite sub-specializari?
Mersi!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Este greu, nu exista facultate ușoară dar dacă îți place, mergi spre drept, dacă ești bun vei ajunge judecator, avocat sau procuror

| Yaesmin a răspuns:

Cu sport.

| MistarGoGu a răspuns:

Dreptu" este parfum fata de medicina! Ce ai? Medicina se face 6 ani Dreptul 3 sau 4 depinde de programul de studii adică zi sau FR *( frecventa redusa )!
Ai asa :
Civil - relații între persoane fizice *( divorțuri, partaje, moșteniri și alte chestii )
Penal - puscariabili aia care fac fapte nașpa *( furt, tâlharii, viol, crima... și altele )!
Comercial - relații între companii - societăți comerciale
Constitutional
Internațional
Proprietate intelectuala și industriala!

| Yurisa a răspuns (pentru MistarGoGu):

Eu nu am vazut 3 ani de drept pe nicaieri

| MistarGoGu a răspuns:

Ai 5 coduri de legi :
Cod Civil - CC
Cod Procedura Civila - descrie modul de aplicare al celui Civil
Cod Penal - CP
Cod Procedura Penala - idem
Codul Comercial - Drept Comercial
În primul an faci Drept Roman acolo se învață și ceva Latina ca ăștia *( romanii ) au pus bazele a ceea ce înseamnă azi DREPT! și legi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am absolvit dreptul la o facultate de stat și primul an este destul de ușor, profesorii fiind, de obicei, mai permisivi. Însă, din anul 2, 3 și 4, cerințele devin mult mai mari și profesorii sunt mai exigenți.

Dacă te pasionează acest domeniu, îți place să citești și poți memora informațiile rapid, îți recomand să încerci.

Din punctul meu de vedere, după facultate nu ai foarte multe opțiuni de carieră, iar dacă nu ai relații sau nu cunoști pe cineva, va fi și mai greu. Un fost coleg de-al meu, care a terminat printre primii cu media aproape 10, și-a găsit un loc de stagiatură ca avocat cu un salariu de pornire de 1500 de lei (minimul înainte de a fi mărit). Avocații și majoritatea juriștilor sunt foarte rigizi și aroganti, iar tinerii neexperimentați care intră în domeniu se confruntă cu tot felul de situații jenante din cauza acestor așa-numiți profesioniști.

| sweetys a răspuns:

E ca si cum intrebi un pasionat de muzica daca e greu sa faci muzica sau unul de pictura, daca e greu la arte. Poate fi mai greu sau mai usor in functie de ambitiile tale si de cat de mult iti doresti, daca o faci din obligatie mai mult ca sigur o sa ti se para imposibil.

Răspuns utilizator avertizat