| chelu a întrebat:

E legal sa lucrezi 12 cu 12? si daca nu la cine pot sa ma adresez?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar in anumite conditii, daca este prevazut in contractul individual de munca ori contractul colectiv de munca pe unitate.
Pentru detalii si conditii citeste aici: http://www.legislatiamuncii.ro/a/1764/codul-muncii-titlul-iii.html.
Daca esti nemultumit te poti adresa Inspectoratului teritorial de munca.

| alessia5158 a răspuns:

Nu este legal! te poti adresa Inspectoratului teritorial de munca!

| gabriela a răspuns:

Poti sa te adresezi Camerei de Munca, dar daca nu iti convine ai si varianta sa-l lasi si sa mergi la 8 ore!

| m77 a răspuns:

E ilegal bineinteles. adreseaza-te Inspectiei Muncii in orasul unde lucrezi.

| alex88 a răspuns:

Legal este ca dupa tura de munca sa ai minim 12 de ore liber, dar daca ti se pare ceva in neregula, uita-te in codul muncii : http://codulmuncii.xproc.ro/......10.html,si daca ai vreo plangere, fa-o, dar poti sa iti dai si demisia si sa lucrezi in alta parte, dar parerea mea, in ziua de azi greu iti gasesti de munca, de cand ai semnat un contract de munca, totul depinde numai si numai de tine.

| puriu a răspuns:

Daca ai ales sa muncesti, poti sa executi pedeapsa intr-un regim de detentie semideschis... Ca inteleg ca esti la Gherla sau la Jilava, nu?! Apuca-te domnule si scrie frumusel " D-lui director al I. T. M. Sunt X si sunt angajat in baza contractului de munca la Y..."