| lya18 a întrebat:

E obligatoriu votul?
Voi mergeti la vot? happy

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Nu, prin Constituție, este dreptul tău de a vota. Dacă vrei votezi dacă, nu votezi.

14 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Nu si nu.

| Omulrational a răspuns:

Dreptul de a vota este un DREPT, nu o obligatie.
Pentru mine votul inseamna alegerea unor oameni intotdeauna mai prosti decat e normal pentru a fi manipulati pe mai departe.Nu merita sa mergi la vot, doar daca le lasi un mesaj ''frumos'' pentru urmatorii 4 ani cat vor fura.

| MrAngelus a răspuns:

La noi obligatoriu nu e. Eu nu merg la vot deoarece n-am inca 18 ani. Ar fi bine ca lumea sa meaga lva vot, imagineaza-ti, daca n-ar merge nimeni n-am avea un lider.

Am auzit ca in unele tari votl este obligatoriu, daca nu te duci iei amenda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica nu este obligatoriu....ai mei ma obliga sa merg. Eu vroiam sa imi tin buletinul "curat" pentru ca oricum nu mai cred in nimeni, degeaba votam oricum ca nimeni nu ne asculta.

| lya18 explică (pentru anonim_4396):

Nu s-a aprobat legea aia prin care daca nu mergi la vot primesti amenda?

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru lya18):

Nu

| anonim_4396 a răspuns (pentru lya18):

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este obligatoriu dar este un drept si mi-l voi exercita in cunostiinta de cauza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Dar, parerea mea este ca ar trebui sa fie obligatoriu.

| Irinnaaa a răspuns:

Este complet optional. Dar este de preferat ca toata lumea sa voteze, fiindca, dupa alegeri, mai devreme, sau mai tarziu, toata lumea comenteaza sau are ceva impotriva cu candidatul care a castigat. Macar daca votezi ai dreptul sa critici opozitia.

| MyPassion a răspuns:

Nu este obligatoriu happy mai ales daca nu ai 18 ani, nu poti vota.

| zasha a răspuns:

Nu e obligatoriu.nu merg

| lya18 explică (pentru zasha):

Pai nu s-a aprobat legea aia prin care daca nu mergi la vot primesti amenda?

| H00LiGaN a răspuns:

Nu e obligatoriu, depinde de tine daca vrei sa-ti faci datoria de cetatean cu drepturi depline.