| SaveTheNature a întrebat:

E vreunul din voi care iubeste Romania, si nu ar parasi niciodata Romania?

33 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa stii ca suntem destui(deocamdata).

| dudeman13 a răspuns:

Eu as pleca cu primunl avion, da am doar 15 ani

| AdrianoB a răspuns:

Eu iubesc Romania...atentie, iubesc Romania nu si toti idiotii din ea...(nu fac referire la toti romanii)

As pleca din ea atata timp cat nu-mi ofera tot ce trebuie pentru a trai intr-o societate normala, fara sute de crime, fara mii de hoti si fara saracie...

Da fapt sunt plecat deja...cand o sa-mi permit sa traiesc din ce castig eu prin trebuirile mele online, o sa ma intorc...caci voi lucra pentru mine, nu o sa vin sa sclavagesc pentru nimeni in Romania pe 200 de euro.

Cred ca multi care pleaca, fac asta pentru ca nu au ce le trebuie, ca e saracie si ca sunt satui de toti idiotii, nu pleaca nimeni asa numai de dragul de a se chinui printre straini, departe de familie si cei dragi.

Eu o sa ma intorc in tara, numai de dragul familiei, nu ca imi doresc asa mult, chiar daca n-as duce lipsa banilor. Pentru ca sunt satul de hoti, criminali, nesimtiti si de sistemul de cacao din Romania. As trai intr-o tara mai civilizata.

Pacat de Romania ca e o tara frumoasa...

| ctlaida a răspuns:

Da!
Iubesc Romania si nu as parasi-o niciodata! Nu este vina tarii pentru dezastrul politic, nu inteleg de ce toata lumea condamna tara ca si nume nu este CORECT! Avem o tara frumoasa cu multe locuri minunate pe care iti garantez ca nimeni nu le-a vazut vreodata a fost candva si bogata dar daca nimeni nu a stiut sa duca mai inainte ce a cladit raposatul CEAUSESCU asta este!

| MariusPapoi a răspuns:

Ai fost vreodata in occident? dupa intrebarea ta nu cred ar trebui sa incerci!

| BebelusH12 a răspuns:

Sa stii, sincer, Romania pentru mine este viata mea.
Dar, daca vor fii parintii mei in alta tara, si ar fi in pericol, m-as duce chiar daca mi-as sacrifica viata.
Romania is the best, este si frumoasa, dar, avand in vedere faptul ca democratia o distruge, si toti pleaca,... Nu stiu straight face

| SaveTheNature explică (pentru MariusPapoi):

Nu inteleg ce vrei sa spui sincer. Am plecat in 2005. Am stat 1 an jumate in Italia, 5-6 ani in Anglia (unde sunt acum), si am stat si in Suedia la cineva aprox 2 luni.
In tot acest timp, am fost deseori acasa.
Ceea ce vreau sa spun este : De cand sunt plecat desi, muncesc si castig foarte foarte bine( sunt tehnician topograf) -nu reusesc sa ma acomodez printre straini.
Pur si simplu, romanii (absolut toti) sunt si vor fi niste straini printre straini.
Si se mint in fiecare zi cu : Un trai decent" sau " nivel de viata ridicat2 fara a sti exact ce inseamna asta.
Si inca ceva CEL MAI IMPORTANT. :
Am ocazia zilnic sa intru in contact cu zeci si sute de romani. Se vede CLAR cat de nefericiti sunt, si mai ales, cat de mult se schimba -IN RAU personalitatea romanilor din strainatate.

| SaveTheNature explică (pentru darrio2007):

Pot sa intreb, ce anume te faci sa gandesti diferit fata de majoritatea? Adica sincer sa fiu, 9 din 10 oameni pe care ii intreb daca vor sa plece-raspunsul lor este afirmativ.
Ce anume te face sa nu vrei sa pleci? Multumesc.

| SaveTheNature explică (pentru dudeman13):

De ce? Si unde ai pleca?

| SaveTheNature explică (pentru AdrianoB):

Stiai ca 8 din 10 oameni pe planeta castiga sub 1 dolar pe zi?
Stiai ca pentru foaaarte multe tari - trai decent inseamna -apa+ curent electric?
Stiai ca din peste 200 de state -150 de state o duc mai prost decat Romania?
Stiai ca nivelul criminalitatii e mai crescut in UK si US decat in Romania?
Stiai ca tarile dezvoltate in care vor sa plece toti romanii sunt foste Imperii Coloniale si pentru a ajunge dezvoltate au : furat ucis si colonizat si au distrus milioane de vieti si familii si toata bogatia lor nu le apartine?
Pun paric ca NU STIAI happy

| SaveTheNature explică (pentru ctlaida):

Deci nu vrei sa pleci niciodata? Si as putea sa te intreb : cum de gandesti diferit fata de majoritatea romanilor? Majoritatea romanilor se plang de situatia financiara.

| SaveTheNature explică (pentru BebelusH12):

Ai fost si prin strainatate? Cati ani ai? Si ce iti place cel mai mult la Romania?

| AdrianoB a răspuns (pentru SaveTheNature):

Stiam ca nivelul criminalitatii este mai mare in America si UK datorita gastilor de cartier, care sunt cu miile (mai ales in America unde sunt gasti precum MS13, Bloods, Mexican Mafia, Crips, si asa mai departe ) dar stiai ca nivelul de trai si oportunitatile in aceste tari nu se compara nici 5% cu Romania? Si in Romania te omoara astia pentru 200 de lei.

Nu stiam exact ca peste 200 de state o duc mai prost ca Romania dar stiam cu siguranta ca sunt multe.
Stiam ca tarile in care fug romanii au fost imperii coloniale, precum Anglia si Spania (ca doar ei au colonizat intreg continentul America, ca doar de aceea americanii vorbesc engleza si doar de aceea pe intreg continentul se vorbeste numai spaniola si engleza), stiam ca Rusia de asemenea a fost un tara asupritoare, Turcia si multe altele.

Dupa cum vezi, iti garantez ca stiu mai multa istorie decat 50% din utilizatorii acestui site si stiu mai multa istorie internationala despre state precum SUA, Grecia, Anglia si Rusia mai mult decat te astepti tu poate.

Dar eu stiind toate astea, tu stiai ca peste 80% din cei saraci sau modesti din Romania si nu numai, au posibilitatea macar o data in viata sa faca ceva si nu fac? Stiai asta? Stiai ca peste 80% din voi va vaitati ca o duceti rau si ca bla bla bla dar nu faceti nimic in privinta asta?

80% dintre toti se multumesc cu ce au si sunt multumiti ca au un job de la 7 la 7 seara si ca are un salariu amarat si ca daca au ce manca nu-i mai intereseaza. Traiesc asa toata viata fara sa faca nimic mai mult, si crede-ma, ca poate nu toti 80%, dar aproape toti, au posibilitatea sa faca ceva mai mult pentru ei, dar nu o fac, din cauza lenei, inconstientei, scuzelor cu care se auto compatimesc si etc.

Eu imi doresc ceva mai mult de la viata decat sa ma multumesc cu un salariu, vreau mai mult decat sa muncesc pentru cineva sa-l imbogatesc pe ala toata viata, vreau ceva mai mult decat sa ma multumesc ca am doar lumina in casa si ca am ce manca.

Stiai ca multi dintre africani, bangladesi si multi altii care sunt mai saraci ca noi, chiar daca au lumina si un calculator amarat, sunt toti pe internet si presteaza tot felul de servicii de la web design la optimizare seo, la programare, la compunere de articole, si in felul asta castiga mai multi bani decat necesari pentru a trai in tara lor? Nu au nici o posibilitate dar VOR CEVA MAI MULT decat au, si fac ceva mai mult.

Excludem saracii din unele state din Africa care chiar mananca frunze si mor de foame saracii. Aceia sunt chiar ghinionisti pentru ca s-au nascut acolo si ii compatimesc.

Sau mai sunt si in Romania familii de ii mai arata la tv ca sunt 6 copii in familie si saracii n-au ce manca, si n-au lumina si nu pot invata. Dar toti care le plange de mila, si-au pus vreodata intrebarea: Cine i-a pus pe parintii aia sa fabrice la copii cu duiumu cand ei de fapt nici ei n-au ce manca? Cine i-a pus? Raspunde-mi. Eu ma gandesc de 1000 de ori inainte sa fac un copil, si nu sunt sarantoc, iar aia fac 6 intr-un an fara sa le pese de nimic,. Si dupa aceea plang ca nu au ce manca. Ii face pentru o alocatie amarata, de aia ii face, dar nu se gandesc ca a creste un copil inseamna mult mai mult decat atat.

Tu te-ai gandit vreodata la toate astea? Nu mai gasiti scuze si motive ca nu puteti, ca nu avem ca nu facem ca nu dregem. Oricat ai zice, in Romania si in multe tari ca Romania, conceptia si perceptia asupra vietii este egala cu 0. Nu le pasa.

Este saracie datorita noua. Intr-o tara mai civilizata, nu se face asa ceva. Si nu ma refer la SUA sau Anglia.

Nu sunt milionar (inca) dar am sa fac tot ce-mi sta in putere sa imi creez un nivel de trai asa cum trebuie. Ma voi zbate, imi voi pune capul la treaba, nu ma voi multumi cu un serviciu amarat si sa trec prin viata ca un nimeni. Nu conteaza ca voi fi in Romania sau in Antartica atata timp cat voi reusi sa-mi ating scopul in viata. Voi incerca pana voi reusi, chit ca voi incerca mereu mereu si mereu.

Si va sugerez sa faceti la fel.

| BebelusH12 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Da, am mai fost in alta tara, Italia, pentru scoala, altfel nu ma duceam. Am 16 ani. Nu am cum sa zic in cuvinte ce imi place la Romania. Pur si simplu, o iubesc. Este tara in care m-am nascut, are multe localitati frumoase, cele 4 anotimpuri, este pur si simplu cea mai frumoasa tara.

| darrio2007 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Toti spun ca vor sa plece.Am aici o familie pe care nu o parasesc pentru bani.Si dealtfel s-au mai stricat treburile pe afara. Daca te duci sa muncesti cinstit.Mentionez ca nu am varsta cand intai actionez si apoi gandesc.Cred ca am spus tot cu aceasta remarca.

| SaveTheNature explică (pentru AdrianoB):

Ok sa concluzionez.
Tarile in care vor sa plece Romanii pentru un trai mai bun, sunt tocmai tarile care fac tot posibilul ca tari precum Romania sa ramana acolo jos!
Poate nu ma crezi, dar nu are importanta, macar iti prezint mecanismul, si in cele din urma il vei intelege.
Tarile astea dezvoltate, fac tot posibilul intr-un mod subtil) ca celelate tari sa nu evolueze.
De ce? in primul rand din 3 mari motive:
1 Sa nu piarda clienti. Gandeste-te ca daca Romania ar evolua, si ar fi prospera, romanii ar cumpara mai mult de pe piata autohtona, si in plus am fura si clientii tarilor dezvoltate.
2 Mana de lucru ieftina, pamanturi ieftine, servicii ieftine. Daca Romania nu ar mai fi saraca( si celelalte state sarace pe langa ea) Tarile astea dezvoltate nu ar mai putea cumpara pamanturi pe unde doresc pe bani de nimic, mana de lucru ieftina, cobai si tot asa.
Practic noi ne distrugem ca natie pentru ei.
Familii destramate, copii crescuti de bunici, 99% dintre romani muncesc ca "sclavi, argati " prin Europa.
Si toati romanii arunca cu pietre in Romania uitatnd ca de fapt -toti romanii sunt acelasi sange, au crescut sub aceleasi traditii, sub aceeasi educatie, sub aceeasi conducere, pe aceleasi meleaguri, si indiferent ca vor sau ca nu vor se aseamana foooarte tare intre ei.
Arunca cu pietre in Romania uitand ca peste 150 de tari o duc mai prost ca noi sau mai concret din 7 miliarde, cel putin 5 miliarde o duc mai prost ca romanii. (si romanii nu-si mai pun intrebarile stea).
3. Pentru ca Romania sa nu uitam este un punct de legatura intre mari puteri ale lumii,. Si de acici si scutul anti-racheta amplasat la noi.
Scopul scuza mijloacele? Atunci.l; a felul in care gandesti nu te mai mira de ce fura alesii!

| AdrianoB a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu are nici o legatura la cum gandesc eu cu Romania si cu subiectul deschis de catre tine. Stiam si tot ce ai explicat tu mai sus, ca nu sunt idiot si nici nu am 10 ani ca majoritatea celor de pe acest site.

Pe langa toate astea, sunt plecat din tara si stiu cum romanii isi rup carca pentru altii. Tu imi spui mie toate astea si tu de fapt muncesti pentru englezi, te auzi ce vorbesti?

Alte tari ne exploateaza, intr-adevar, dar noi ne ducem acolo ca sa castigam mai bine, sa ne ajutam familiile, ce ne intereseaza ca de fapt ca la mijloc este o intreaga politica si un intreg sistem pe care multi nici macar nu-l inteleg si nici nu vor?

Plecam in strainatate pentru ca asa iubita Romanie a ta, ne exploateaza mai mult decat strainii si isi bat joc de noi mai mult ca ei si nici macar nu ne platesc, tot muritori de foame suntem. Nu? Asa macar lucrezi in alta tara unde castigi de pana la 10 ori mai mult.

Daca tot iubesti asa de mult Romania de ce nu te duci acasa si fa o greva din aia periculoasa si vezi cine te sustine - pff - nimeni, conceptia e varza. Toti sa vaita dar nu fac nimic.

Si tu m-ai inteles gresit. Eu nu gandesc ca un strain acum si am toate conceptiile astea pentru ca sunt plecat din tara si ma cred acum cine stie cine. Am gandit la fel inca de cand eram mai mic si vroiam sa plec din tara aia. Gandeste-te ca de aceea am plecat, pentru ca gandesc cum gandesc. Nu-ti inchipuii ca acum ma cred si eu strain si consider ca romanii sunt cum sunt. Nu este adevarat. Mai citeste odata mesajul meu si intelege ce trebuie sa intelegi si mesajul pe care am vrut sa-l transmit, nu ce vei tu sa intelegi.

Nu trebuie sa ma educi tu pe mine, ma consider destul de educat. Ma intretin de la 16 ani singur, am facut de toate, am trecut prin destule si toate astea impreuna cu educatia oferita de parintii mei au dus la ceea ce stiu astazi si la ceea ce gandesc astazi. Plecatul din tara nu are nici o legatura cu asta.

Oricum, este un subiect pe care ne putem contrazice pana maine si nu vom ajunge la nici un rezultat pentru ca avem pareri diferite. Dar tu trebuie sa imi respecti parera asa cum eu ti-o respect pe a ta si nu incepe a ma jigni ca la felul cum gandesc eu se fura in Romania. Romania este asa datorita tuturor romanilor dinainte noastra si datorita tuturor care traiesc acum, nu din vina mea.

Peace!

| AdrianoB a răspuns (pentru SaveTheNature):

PS: De asemenea stiu ca romanii printre romani sunt straini si multi dintre ei au uitat de unde au plecat. Nu uita ca traiesc printre ei aici in trainatate.

Nu stiu daca am 2 prieteni romani aici. Ma bazez mai mult pe straini. Dar eu nu ma incadrezi in topul nesimtitilor de prin strainatate care acum se cred si ei italieni sau spanioli. Vin in tara si o dau in italiana, au uitat sa vorbeasca romana.

Muncesc de le sar capacele prin constructii si cand vin in tara se dau drept Becali, sparg banii prin cazinouri si pe fete si de fapt, in realitate, in strainatate, ei sunt sclavi. Asta e conceptia romanilor, vin sa se dea mari la romani dar de fapt ei sunt mai rau decat cand au plecat.

Nu am fost niciodata asa, si nici n-am sa fiu. Si macar, da as veni sa sparg banii pe acasa, macar stiu ca i-am facut frumos pe calculator (ca pe calc muncesc) si nu mi-am rupt carca pentru ei si vin sa ma cred vreun print arab.

Tocmai de aceea spuneam ce spuneam in comentariul de mai devreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu chiar. Iubesc România, dar nu aş spune nu unei şanse de a pleca într-o altă ţară(Olanda, Germania, Spania). Bineînţeles că m-aş şi întoarce înapoi, chiar dacă numai pentru o vizită.

| ctlaida a răspuns (pentru SaveTheNature):

Da, intr-adevar asa este situatia financiara a romanilor lasa de dorit si stiu ca majoritatea absolventilor de facultate lucreaza pe 700 lei ca paznic dar... sa fim seriosi, Romania nu are nicio vina ca PArlamentul nu o fera locuri convenabile de munca,,, noi aici vorbim de TARA nu de altceva.
De curand am vizitat Maruresul, Targoviste, Brasov, Sibiu, Sigisoara, Sinaia, Tulcea, Prahova, Ramnicu-Valcea, Bistrita-Nasaud ...Noi avem locuri Frumoase in Romania si nu e vina tarii ca oamenii sunt rai si uita ca exista un dumnezeu da? vrei sa spui ca : dau un exemplu' Parisul are ceva mai mult decat noi? Da are starea economica este un pic mai ridicata!

| ctlaida a răspuns (pentru AdrianoB):

Eu cred ca esti putin subiectiv, pentru ca : nu toti au sansa de a pleca in afara si de aceea Romania a ajuns asa pentru ca toti pleaca si nimeni nu investeste aici.Tot ce am avut noi mai de pret SA DUS. Am vrut DEMOCRATIE... uite ce s-a intamplat!
Ai dreptate in mare parte dar aici nu cred ca vorbim de Romania ca si ECONOMIE ci de ea ca si cultura si istorie!
Aici sunt cele mai frumoase locuri eu asa consider!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista ceea ce spui tu, exista doar contexte si pretexte ce pot schimba radical decizii.

Sunt destui care astazi jura ca nu vor parasi niciodata Romania, in situatii de foamete grea, presiune cu taxe, al pot face pe om sa plece taras din propria lui tara.

Da-i o casa, un serviciu, romanului in alta tara mai dezvoltata si care isi respecta cetatenii, si-o sa-ti plece negresitm, fara sa clipeasca.

| SaveTheNature explică (pentru AdrianoB):

Ok.Macar acum ai fost mai explicit. Chiar nu am nimic cu romanii care pleaca sa isi faca un trai mai bun. De fapt, ceea ce e deranjat e ca cei care pleaca incep sa arunce cu pietre ca tara e plina de hoti,si criminali, si idioti.
Nu stiu in ce tara esti acum,dar pot spune clar si raspicat ca fiecare tara are lproblemele ei cu:
-alcoolul
-fumatul
-drogurile
-obezitatea
-boli sexuale
-criminalitate etc.
Nu stiu in ce tara esti,dar precis si ei au probleme cu macar jumatate din ce am enumerat eu mai sus.
Oameni reci, multi roboti, si care se sinucid mai des decat romanii din Romania.
Iti respect opinia, atata timp cat nu arunci cu pietre
Eu nu stiu in ce mediu ai trait tu. Dar exista in Romania multi oameni educati,si foarte educati, care bineinteles nu simt nevoia sa se arate pe strada.
Si sa iti spun ceva,care cu siguranta nju stii.
De obicei oamenii non valoare investesc in "a avea". - si pot sa enumar la infinit.
Oamenii cu adevarat valaorosi investesc in " a sti" si " a fi".
Mai pe intelesul tau: In tari "americanizate" este promovat omul cu bani in buzunare. e pupat bine in cur si apoi pus la munca, si "stimulat cu bani buni"
Asta se intampla si in America Cipru Turcia Spania Germania chiar.
In tarile astea tot oamenii doldora de bani trebuie pupati in fund si luati drept exemplu.
De asta desi sunt bogate, si au masini, casoaie, toale de firma, etc. calitatea aerului e de ****.
Insa sa stii ca mai exista tari in care este pus in valoare omul, si bunastarea nu se masoara in "avutie" in "a avea".
Si unde oamenii stiu ca fara masina, casa mare, si mancare cat de multa -pot trai.
Insa fara natura-nu pot trai
Acestea sunt tarile scandinave( Suedia, Danemara, Norvegia, Finlanda Suedia si Islanda)
Unde cetateanul -
-plateste 60% taxe
-nu are masina
-mananca sanatos
- e legitimat la un club sportiv
-merge pe bicicleta
- si sustine sus si tare egalitatea intre oameni
-este foarte interesat de politica
-si mai ales este interesat de cultura.
Sunt in Anglia, si ma chinui sa ma acomodez aici. Si motivul este unul foarte bine intemeiat( toti membrii familiei mele- 7 la numar sunt aici).
Dar eu nu m-am integrat.
De ce? Pentru ca nu sunt acasa.
Inca imi place Romania si stii de ce? mai ales si mai ales pentru ca imi apartine.

Si apropo -raman si voi ramane la aprecierea in care oamenii care se zbat sa aiba casa mare, masina, si haine de firma au un iq scazut.
Ptr ca repet nu astea il tin pe om in viata ci natura. Ori astea nu ajuta decat la distrugerea naturii.
Punct.

| dudeman13 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Undeva unde sa nu imi fie frica sa vorbesc la telefon pe strada ca o sa primesc una in cap de la vre un talhar

| AdrianoB a răspuns (pentru dudeman13):

Ca bine mai zici.

| SaveTheNature explică (pentru dudeman13):

Atunci sa excluzi din lista ta Marea Britanie -aici zilnic se ucide pentru un i -phone.
Si nu iti recomand sa iesi pe strazi dupa 10-11. chiar daca sunt camere. E muul mai periculos decat in Romania. Ti-o spun cu inima deschisa.

| AdrianoB a răspuns (pentru SaveTheNature):

Dupa cum am spus, ne contrazicem pana maine fara nici un rezultat.

In primul rand, Romania nu iti apartine tie, nu este a ta. Tu ai dreptul sa traiesti in ea, ATAT.
Doi - Intr-adevar, sunt si oameni care isi doresc case si masini etc si au IQ scazut, dar nu asa cum crezi tu. Tu crezi ca probabil 90% din ei sunt asa, DAR NU SUNT. Cum pot fi asa cand reusesc sa faca o multime de bani? Mie m-i se par oameni destepti intr-un fel sau altul. Daca nu stie inginerie dar stie cine stie ce care ii ajuta in viata, nu inseamna ca sunt prosti.

Trei - Daca cumva ai facut referire la mine, eu am zis ca o sa ma zbat pana imi fac un trai mai bun dar nu ca sa ma umplu de case si de 10 masini etc. Vreau sa am un trai decent, sa imi permit sa mananc sanatos, sa imi permit o vacanta si sa pot face toate astea fara sa sclavagesc pe nimeni, nicaieri. Vreau ce presupun ca 90% dintre noi vrem. Nu vreau palate, insule si mine de aur. VREAU O VIATA DECENTA. T-i se pare ca vreau prea multe?

Patru - Nu astea il tin pe om in viata, ai dreptate, dar cred ca realizezi ca totusi sunt necesare nu? Stii vorba aia "Banii n-aduc fericirea dar o intretin". Nu suntem in jungla sa traim in natura si doar sa mancam si sa ne cataram prin copaci pana la adanci batraneti. Traim in alta lume acum. O lume in care trebuie sa ne zbatem sa putem trai normal.

Fiecare cu parerea lui pana la urma, eu am supus ce gandesc si sustin asta in continuare.

| AdrianoB a răspuns:

Mersi happy
Mi-ai trimis un mesaj privat - sunt din Brasov, dar nu sunt in tara acum.
Nu pot trimite inca mesaje private pentru ca am contul nou. Maine ar trebui sa fiu capabil sa trimit pentru ca am raspuns deja la 100 de intrebari. Atunci o sa putem vorbi prin PM happy

| SaveTheNature explică (pentru AdrianoB):

Vrea si Adryana Blondy cu tine. A auzit ca esti baiat intepat, cu bani, prin strainatate si vrea si ea cu tinelaughing

| Vix999 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pai si ea probabil face parte din cei care vor sa plece si nah...
Acum sa ma bag si eu in seama... eu nu inteleg ideea cu granitele. Nu am inteles-o niciodata. Nu vad de ce daca m-am nascut in X nu pot sa plec in a, b, c etc fara sa fiu legata mereu cumva de punctu X.
Eu personal vreau sa locuiesc in alta tara. Eu nu vreau ca parintii mei la batranete sa fie aici inca si nu vreau sa fac copii aici! Nu ma regasesc in nimic din ce tine de aceasta tara : am mentalitate diferita, fizic diferit, idei in totala neconcordanta.
Mai astept putin si plec si eu.
Si culmea... fara falsa modestie ...nu sunt muritoare de foame. Deci nu situatia materiala ma face sa vreau sa plec.