| CVM99 a întrebat:

Eram interesat daca știe cineva răspunsul la întrebarea: dacă candidezi independent la Parlamentare trebuie să obții pragul de 5% pe national sau circumscripția pentru care candidezi?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Citez

"La atribuirea mandatelor sunt luați în considerare doar candidații independenți care au obținut un număr de voturi cel puțin egal cu coeficientul electoral al circumscripției în care au candidat. Ce înseamnă acest coeficient electoral? Rezultatul împărțirii dintre numărul total de voturi valabil exprimate și numărul senatorilor, respectiv deputaților care vor fi aleși în respectiva circumscripție."

| CVM99 explică (pentru suntserios):

Asta am găsit și eu. Sunt totuși curios - deci parlamentarul independent candideaza doar in circumscripția sa și este admis în Parlament implicit doar daca trece doar acest coeficient? Nu e nevoie și de un scor national.
P.S. Mulțumesc pentru răspuns!

| suntserios a răspuns (pentru CVM99):

Nu contează scorul national, cel puțin nu am găsit acesta inf

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pragul este doar pentru partide, un independent trebuie doar sa obtina coeficientul electoral din judetul in care candideaza.

| gabicoo a răspuns:

La europarlamentare.