| hopelessbaka a întrebat:

Eram pe la Razoare, in 668 si doua doamne controloare insotite de un domn m-au oprit, eram impreuna cu bunica. Ma urcasem fix la Orizont in ratb si fix cand am vrut sa compostez cardul, una din femei a blocat aparatele. Pana la urma am colorat jos cu ei, neavand buletinul, bunica l-a dat pe al ei si i-au luat datele. Tin sa spun ca bunica este pensionara. Dupa cam o jumatate de ora in care bunica s-a ciondanit cu una din femei( ii vorbea pe un ton extrem de urat si lipsit de respect bunicii) i-a dat buletinul inapoi dar cardul nu. Cardul era nominal, deci nu avea niciun nume pe el, asta inseamna ca nu au ce face cu el?
Adica cel mai probabil lucru ar fi sa ii trimita bunicii o amenda acasa pe care ea oricum nu are cum sa o plateasca fiind pensionara?
Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un card nominal inseamna ca este un card eliberat pe numele un unei anumite persoane si contine numele acelei persoane iar cel care l-a eliberat are si alte date, inclusiv adresa.
Daca bunica ta este amendata si nu plateste amenda i se poate retine din pensie.