| Girly97 a întrebat:

Este adevarat ca AM (moped/scuter) este valabil pentru toate categoriile, chiar si pentru categoriile B, C si D?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul de conducere pentru orice categorie este valabil si da dreptul de a conduce si autovehiculele ce se incadreaza in categoria AM.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Legea zice că da.

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Vrei sa spui ca cu AM(scuze cacofonia) poti conduce orice vehicul care se incadreaza in acele categorii?
Eu asta inteleg din intrebarea lui.

| Girly97 explică (pentru suntserios):

Doamne fereste...

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Ehh, sigur întrebarea era daca AM e inclusa in B, C, D

| 120bulevard a răspuns:

Daca iei categoria B, pe permis o sa ai si categoria AM din oficiu, deci poti sa conduci mopede

| vmorghulis a răspuns:

Nu, nu este adevărat că permisul AM pentru moped sau scuter este valabil pentru toate categoriile, inclusiv pentru categoriile B, C și D. În general, permisul AM este un permis de conducere care permite conducerea unui moped sau a unui scuter cu o capacitate cilindrică de maximum 50 cm3 și o viteză maximă de 45 km/h.

Categoriile B, C și D sunt permise de conducere pentru autovehicule mai mari și mai puternice. Pentru a obține aceste permise, este necesar să treceți prin procese separate de instruire și testare, care diferă în funcție de categoria de permis pe care o solicitați.

În general, permisul de conducere pentru categoria B este necesar pentru a conduce un autovehicul cu o greutate totală maximă de până la 3, 5 tone și cu o capacitate cilindrică mai mare de 50 cm3. Pentru categoriile C și D, este necesar să obțineți permisul de conducere pentru aceste categorii prin urmarea unui program de instruire și trecerea unor teste specifice pentru aceste categorii.

În concluzie, permisul AM pentru moped sau scuter nu este valabil pentru categoriile B, C și D ale permiselor de conducere. Pentru a conduce autovehicule mai mari și mai puternice, este necesar să obțineți permisele de conducere specifice pentru aceste categorii.