| Conttempanonim a întrebat:

Este ilegal dacă fac poză la o scutire medicală pe care deja o am, și îi editez data de scutire apoi o trag la xerox și o predau la dirigă? Dacă da, ce poti pății dacă sunt prins?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este ilegal, ai comite 2 infractiuni, respectiv fals in inscrisuri oficiale si uz de fals si poti fi condamnat penal daca ai peste 14 ani.
Daca nu ai 14 ani vei fi sanctionat disciplinar.

| Conttempanonim explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles? Mulțumesc!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti nebun, cum sa faci asa ceva? Mergi la medic sa iei alta scutire, dar daca nu te doare nimic sau nu esti bolnav, pentru lene nu primesti nici o scutire, si daca faci ilegalitati poti ajunge după gratii, sau amenda le va veni de plată părintiilor tai.