| chelu a întrebat:

Este legal sa te oblige sa lucrezi 12 ore cu 12?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu, este ilegal.
La un program de lucru cu durată de 12 ore pe timpul zilei, următoarele 24 de ore sunt libere, 12 ore lucrate în tura de noapte este precedată de 48 de ore libere.
La o tură completă de 24 de ore lucrate, se vor da 72 de ore libere.
Citește și codul muncii, art. 117 alin. 3
Pa, pa.

| ikram a răspuns:

Art. 112 al. 2 C. M. "Durata zilnica a timpului de munca de 12 ore va fi urmata de o perioada de repaus de 24 de ore."

Deci nu e legal, daca iti impune angajatorul asta nu accepta, trebuie 12 cu 24 nu are temei legal.
Este scris foarte clar in lege, nu pot sa fie interpretari.

| gabriela a răspuns:

Da, in cazul in care se recompenseaza cu ore libere echivalente celor suplimentare, ori cu plata! Cu acordul tau!

| Sked a răspuns:

Nu muncesc nu stiu exact dar cred ca treaba sta in felul urmator
eu sunt patron tu esti angajat daca vrei sa vi 12 cu 12 bine daca nu PA ca gasesc pe altu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Sked / nu muncesti dar te spargi in rasini pe aici ( referitor la ce AI tu...), ba mai mult scrii si idiotenii. De Codul Muncii ai auzit? Tu chiar crezi ca un patron face ce vrea el? Si daca tu nu muncesti si-ti permiti sa ai o atitudine asa sfidatoare fata de ala care munceste si care in viziunea ta este sclav, deci nu muncesti dar spui ca ai " A 6 "... de unde? Esti" intretinuta "?!