| anonim_4396 a întrebat:

Este ok ca o femeie de 50 de ani, dupa ce a lucrat la toaletele publice italiene ca femeie de serviciu, sa vina sa predea franceza in Romania? Are o diploma obtinuta inainte de a pleca. Cu ceva ajutor, a ajuns sa ia si titularizarea si gradul II. Nu stia sa faca proiecte didactice, motiv pentru ca platea o colega, dar a ajuns in 2-3 ani sa ia chiar 8 si ceva la gradul II. Cum de nu au vazut italienii ce desteapta este?

31 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta cam sună a invidie.

| BlueBell07 a răspuns (pentru darrio2007):

Exact! Mai ales ca platea o colega sa-i faca proiectele didactice! Stie carte multa, nu gluma!

| BlueBell07 a răspuns (pentru darrio2007):

Invidie pe ce? Ma faci sa rad! Stii ca e mai reusita decat mine? La ce anume? Chiar asa de prosti am ajuns?

| darrio2007 a răspuns (pentru BlueBell07):

Tot a invidie miroase. Ca nu ai gasit si tu pe cineva sa iti faca proiectele. Si ea avanseaza.

| BlueBell07 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu am nevoie sa mi le faca altcineva! Le concep dupa mintea si pregatirea mea.Ea la ce avanseaza? La prostie si la scuipaturi de mahalagioaica? Nu am niciun motiv sa invidiez o asemenea nulitate! Invidiez pe cineva care ma platea in trecut pentru a-i arata proiecte, CD-uri cu portofoliul, aplicatii pe Google Classroom si teste corectate de mine? Dar de ce sa invidiez o persoana care imi cere mie asa ceva? Apropo, pentru gradul I, va fi capabila sa se dezbare de termeni ca "psihopata, circareasa, scandalagioaica"? Va avea de scris 100 de pagini! Sper ca nu vor fi cu injurii, ca va pica examenul. De asemenea, comisia sa poarte masca, in eventualitatea unor scuipaturi si accese de furie si de frutrare ca nu e capabila sa vorbeasca corect si cursiv in franceza.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sigur ca are acest drept odata ce a facut scoala si are calificarea necesarea, indiferent de ce munca fizica a prestat inainte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da le-a arata italienilor?
Și nu cred că vorbim de o marea inteligenta pentru un profesor sa ia niste examene. Nu e prima.

| BlueBell07 a răspuns (pentru suntserios):

Cum sa ia un examen cu not amare daca ea are nevoie sa plateasca o colega constant pentru a-i face proiecte si multe altele? Si pe ce invidie, ca nu inteleg?

| minrest a răspuns (pentru BlueBell07):

Titularizarea e examen national. Nu ai cum sa trisezi.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu e singura persoana cu facultate care a facut asfel de munci in alta tara! Cunosc personal cazuri.Au reusit sa se redreseze, sa se aduca pe linia de plutire si au revenit la meseria pentru care s-au pregatit!

| BlueBell07 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da dar asta vine cu tare comportamentale urateinsulta, scuipa, etc.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru BlueBell07):

Atat de importanta zici ca problema ta,incat ti-ai sters intrebarea.
Ce rol joci tu in povestea asta? esti colega? mai stie cineva de comportamentul ei? alti profesori, elevi, parinti?
va puteti adresa directorului, la inspectorat, politie.
Sau chiar face o petitie.
Dar trebuie sa stii ca orice marturie mincinosa se pedepseste.

| BlueBell07 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

O marturie mincinoasa? Dar ce rost are sa mint aici impotriva unei persoane?

| BlueBell07 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu am sters intrebarea! Imi urmaresti activitatea aici? Cu ce scop? Esti Carmen cumva? Persoana care a scuipat si a insultat in camera de hotel, spunand ca acea colega pe care a batjocorit-o atunci e "psihopata si circareasa"? Asta e limbaj de mahala, nu de profesoara! Se vede ca a spalat toaletele 13 ani. Nerusinata!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru BlueBell07):

Ba ai sters-o!
vad ca afectata si ai luat-o prea in personal.
Ti-am spus ca pentru orice exista o rezolvare.Pe tine ce te-a derajant cel mai mult? comportamentul? faptul ca sters toalete? acele grade profesionale obtinute?

| BlueBell07 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ma deranjeaza ca o fiinta primitiva si lipsita de inteligenta si educatie a ajuns sa-si dea gradele si alte examene langa oameni mult mai pregatiti decat ea. Nu inteleg de ce te certi cu mine, totusi? Esti ea cumva?

| mODIN a răspuns:

Italienii căutau pe cineva să le facă curat, ea s-a oferit. Nu e treabă nimănui să caute talente ascunse in alții.

| carevaescu a răspuns:

Orice om are dreptul de a isi dori o viata mai buna. Atata timp cat isi face treaba bine, isi merita postul, salariul, noul stil de viata.

| BlueBell07 a răspuns (pentru carevaescu):

Daca ea plateste colegele ca sa-i faca proiectele didactice si alte lucruri elementare pentru meseria asta, asta inseamna ca e "capabila" sa faca aceasta meserie? Toate examenle si le-a luat impingand sume mari de bani(euro) corectorilor. Se plangea ca a ramas fara bani. Nu=si face treaba bine deloc. Le vorbeste copiilor despre cum parintii lor "se imperecheaza la betie" ca sa toarne o gloata de copchii si acum vin pe capul ei sa o enerveze la ora.

| BlueBell07 a răspuns (pentru carevaescu):

Ma mira ca nu va deranjeaza aparitia acestor personaje in invatamant, desi se doreste calitate. Ce calitate sa astepti de la o "profesoara" care isi scuipa colegii prin camere si ii insulta folosind un limbaj suburban?

| KovacsB a răspuns:

Majoritatea italienilor respecta munca, nu conteaza atat de mult profesia asa cum se practica la noi.
Zidarul sau profesorul sunt respectati in acelasi mod.
Te cam toade invidia.

| sweetys a răspuns:

E cineva care nu a lucrat in sistem si care stie sa faca proiecte? Ar trebui sa te uiti pe grupurile de specialitate sa vezi ca majoritatea nu se pricep. Ca sa nu mai aduc in discutie ca invidie. Daca nu lucra la curatenie si era bona sau vanzatoare, nu mai era o priblema?

| BlueBell07 a răspuns (pentru sweetys):

Eu nu am motive sa fiu invidioasa pe cineva care ia note sub mine la examene si care se taraste in fata mea sa o ajut sa se descurce si ea.

| BlueBell07 a răspuns (pentru sweetys):

Din cate stiu eu nu am nevoie sa dau bani ca ea ca s atrec clas ala examene! Am pus aceasta intrebare pe acest grup ca sa arat in ce hal a ajuns invatamantul romanesc. Pentru ca numai la romani se poate sa ajunga profesoara una care a facut curat in toaletele publice ale italienilor. Si nu e numai asta, ci si faptul ca vine de acolo cu tare comportamentale inadecvate: insulta, face circ in fata directorilor sau colegilor, isi scuipa colegii prin vacante, ii inregistreaza, etc.

| sweetys a răspuns (pentru BlueBell07):

Insistand asupra faptului ca a facut curat in toaletele italienilor, ce vrei sa demonstrezi? Pe tine asta te deranjeaz ca a facut curat si ca tu esti un pui de printesa. Prin ceea ce scrii aici, demonstrezi cat de inchisa ai mintea si cat de frustrata esti ca persoana. In tot sistemul de invatamant iti zic eu ca problema principala nu este ca o femeie de servici a ajuns profesoarea ( cu o diploma pe care a obținut-o inainte de la pleca in alta tara, de aici deducem ca o duce capul). Nu iti place mutra ei, nu o ajuta.

| BlueBell07 a răspuns (pentru sweetys):

Nu am motive sa fiu frustrata! Mai ales in privinta unei mahalagioaice care ma scuipa prin vacante pentru ca e foarte invidioasa pe mine si pe stiinta mea! M-a ademenit in vacanta ca sa isi bata joc de mine.

| BlueBell07 a răspuns (pentru sweetys):

Asa se vorbeste? Asta e limbaj de profesor? "pui de printesa"? Si de ce iti ataci colegii prin camere folosind un limbaj suburban si scuipand, daca ai aceasta meserie? Esti de pe mahala?

| Wolf1988 a răspuns:

Ar putea sa predea si limba italiana pentru ca o stie cu siguranta mai bine decat tine.

| BlueBell07 a răspuns (pentru Wolf1988):

O stie pe cea de la toaleta, nu pe cea academica. Nu e capabila sa predea italiana la nivel de scoala. Ca stie sa converseze fiindca a fost nevoita, asta e altceva. De ce sunteti porniti pe mine cu intrebarea asta?

| CLaludiu1234 a răspuns:

Și ce dacă a lucrat la toalete este o regulă sau normă că nu poate deveni profesoară? Chiar dacă a lucrat la toaletă are tot dreptul să se ridice și să-și găsească alt job. E perfect normal, dacă femeia a vrut sa se ridice de jos și să aibă un job mai bun bravo ei, toată stima și respectul pentru ea ca a plecat de jos și a ajuns mai sus, ceea ce nu mulți oamenii au ambiția să facă

| BlueBell07 a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Si daca ajunge sa-si insulte colegele si sa le scuipe pentru a le lua orele, cum e? Tot potrivita e?