| SevenScents a întrebat:

Este posibil să poți vinde partea ta de apartament, obținută în urma succesiunii? Dezbatem furtunos pe tema asta, dar netul nu prea ne ajută cu lămuriri exacte. Persoana în cauză vrea să vândă, dar părerile sunt împărțite.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema este un pic mai complicata.
De regula poti sa vinzi cota ta de proprietate dar daca este numai o cota tu nu stii ce vinzi fizic si nici cumparatorul nu va sti ce cumpara exact. Asa fiind va trebui sa faci partajul apartamentului dar nu la toate se poate face partajul fizic in functie de cota-parte de proprietate si nu cred ca gasesti un cumparator in asemenea conditii.
Eventual poti cumpara partea celorlalti mostenitori si apoi vinzi sau gasesti un cumparator care sa cumpere partile tuturor mostenitorilor.

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Si cine crezi ca cumpara jumate de aparament, lol? Cel mult o vinzi la cine are cealalta jumatate sau se inteleg si vand cu totul.

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns:

Da, DAR
NIMENI nu cumpara un apartament care are "cuiul lui Pepelea" (poveste populara romaneasca, google it), adica oricat de mica ar fi partea detinuta de altcineva, acel altcineva are dreptul sa intre oricand si sa locuiasca acolo
totusi, mai exista si exceptia: exact ala cu, care faci succesinuea, si care sa vrea sa detina tot (si sa si isi permita)

cat despre dezbateri, NU EXISTA ASA CEVA, este foarte categoric, poti sa vinzi orice posezi... PUNCT
totusi, cum spuneam mai sus, dreptul ca poti nu inseamna ca si o... sa gasesti un cumparator

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SevenScents):

Poate să vândă numai după ce face ieșirea din indiviziune și să vândă cota din apartament pe care o are.

Numai că nimeni nu va cumpăra sufrageria și să folosească la comun baia cu altul care are dormitorul.

Acum ai înțeles?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru SevenScents):

Da, dezbaterile voastre nu tin cont de faptul ca in capitalism dreptul la poprietate e FUNDAMENTAL, asa ca, daca te contrazici cu cineva pe tema "am dreptul sa vand" atunci e pura fantazie (nu scifi, ca nu e nici o STIINTA pe langa fantazia aia)

insa in orice caz, apreciez serios domnul Ioandelasal de pe site-ul asta, care da raspunsuri legislative foarte clare, cand el spune ceva despre lege, ASA E!
si, dupa cum vezi, si el ti-a spus ca ai dreptul, dar a ridicat alta problema la care eu nu m-am gandit, si anume, ce vinzi foarte exact? (ca, "cota parte" nu inseamna nimic explicit)

| Alverto a răspuns:

O parte? E destul de simplă treaba: ar cumpără cineva o parte dintr-un apartament pentru a sta cu altcineva în el eventual?

Răspuns utilizator avertizat