| tudorvolcano a întrebat:

Este România oare o țară care va dispărea de tot?

- Resursele naturale, ni s-au dus. Nu mai avem petrol. Gazul, nu investește nimeni în el. Aurul de la Roșia Montană, e prea periculos de exploatat pentru mediul înconjurător.
- Pădurile, vor dispărea cu totul. Tocmai azi PSD-PNL-UDMR au votat împotriva înființării unui DNA al pădurilor, pentru că probabil iau mită de la hoții de lemne, care exportă către Austria.
- Populația, cred că am ajuns deja la 13 milioane. Cine spune că suntem 20 de milioane, probabil e o greșeală de statistică, deoarece mulți care au rezidența în România nu stau în țară, ci în Occident, dar sunt totuși trecuți ca stând în țară.
- De asemenea, natalitatea în România și la români e ca și inexistentă, căci s-au făcut avorturi din plin. Doar în primii 20 de ani după revoluție, peste 20 de milioane de avorturi, nu m-aș mira acum dacă s-au depășit 30. Sate care nu aveau spitale aveau medici de avort, farmaciile au vândut din plin medicamente care au omorât pe copiii din pântecele mamelor, uneori poate chiar fără ca mama să dorească așa ceva; nu știm de ce, dar și fertilitatea a scăzut, mare parte din cunoștințele mele, știu că le-a luat și 10 ani să facă un copil, după nenumărate tratamente, pentru unii doar fertilizarea in vitrō a fost singura opțiune posibilă.
- Economia, de când cu pandemia și cu războiul, s-a dus de râpă, iar multinaționalele occidentale ne fură și de ultimii bani. Puteau să suporte ei costurile scumpirilor, și să aibă o mică pierdere pe o perioadă limitată, dar nu, au pus totul în cârca românului, iar politicienii mituiți nu fac decât să le dea avantaje prin căi deseori ilegale. Până și refugiații ucraineni se mirau de cât de mari erau prețurile la noi în raport cu salariile, spuneau că la ei, deși salariile erau mai mici, își permiteau strictul necesar mai ușor, spre deosebire de noi.
- Armata, și ea coruptă. Dacă cineva voia să plece în Afganistan să-și riște viața, trebuia 500 de euro șpagă. Iar unitățile militare erau întreținute din solda militarilor, adică militarii veneau cu bani de acasă de la ei să întrețină unitatea, iar dacă nu, erau puși în arest militar.
- Până și religia, ultimul suport al țării, s-a dus puternic în jos. Preoți și episcopi corupți, care cer bani pentru botezuri, cununii, înmormântări, hirotonii etc., fac simonie pe față, fără să le fie rușine, și mulți s-au alăturat ocultelor mondiale, unde nu aveau voie să intre.

Ce viitor mai are România? Va ajunge România mai rău decât deșertul Sahara?
Nu m-aș mira dacă Chad-ul ne va depăși din toate punctele de vedere.

57 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De disparut nu stim cand dar momentan rezista

| Violleta2022 a răspuns:

Romania nu are cum sa dispara doar pentru ca asa crezi tu!
Este si va ramane o tara independenta pe harta globului, chiar daca resursele s-au mai epuizat si economia schioapata. Populatia este in jur de 19 milioane, asa arata statistica raportata de Guvernul Roman, in 2020.
https://www.worldometers.info/world-population/romania-population/

Pare ca te informezi de la coltul strazii, fiindca esti departe de realitate si adevar.
Ideal este sa nu vorbesti in necunsotinta de cauza, daca nu ai cunsotinte temeinice si corecte, ca te poti face de rusine.

O zi buna iti doresc si spor la citit biblia, sau ce carte religioasa doresti!

| tudorvolcano explică (pentru Violleta2022):

Mare parte din datele demografice sunt nesigure, cum spunea președintele Institutului Național de Statistică:
https://www.mediafax.ro/......i-20191450

| sierra1 a răspuns:

"Este România oare o țară care va dispărea de tot?"

clar, odată-și-odată, așa va fi. Dar mai intâi dispărem noi

| tudorvolcano explică (pentru sierra1):

Sincer, ar trebui să luăm toate femeile românce și dacă nu mai vor să mai facă copii, să fie puse să doneze măcar 2-3 ovule pe an, și să criogenizăm ovulele, eventual să facem o bancă întreagă.
La fel și cu bărbații și cu spermatozoizii, să ne facem PROPRIA bancă de spermatozoizi (cele mondiale îi preferă pe nordici, că sunt sănătoși, înalți, blonzi, cu ochi albaștri, și cu fața albă).

Că dacă dispărem ca nație, măcar cu materialul genetic, să fim readuși la viață, de ultimii 1-2 români, când va fi mai bine, și să reînceapă totul de la 0.

| sierra1 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Mda, e și ăsta un punct de vedere

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Esti plin de informatii false.
Romania are in continuare resurse, inclusiv de petrol, gaze naturale si paduri.
Du-te si fa-ti una mica, mai uita-te pe geam, gandeste-te ce ai putea face cu viata ta, sa nu imbatranesti "asa".

| tudorvolcano explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Finlanda și Suedia sunt peste 75 la sută păduri. Noi? Nici 30 la sută, suntem o glumă, și ni le fură și pe acestea.
Petrol și gaz: ne comparăm oare cu țările arabe, cu Venezuela, Rusia, Norvegia, Iran, Olanda etc? Nu! Nu suntem nici în top 10. Și ce mai avem, nu luăm noi oamenii de rând niciun ban pe ele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru tudorvolcano):

Nici cu America nu se compara.
Am observat chiar ca Saniuta (bautura) noastra nu e la fel de buna precum Finlandia.
Clar e ceva in neregula, ai dreptate!
Si blocurile de caramida par mai confortabile decat pesterile, cainele trage la caruta mai slab decat armasarul samd.
Du-te si te culca, bre, propagandist mic si inutil ce esti.

| tudorvolcano explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Propagandist în ce sens? Sunt apolitic.

PNL și PSD: hoți
UDMR: separatiști ascunși, se ocupă cu defrișările prin Harghita și Covasna
USR: globaliști
AUR: pro-ruși
PRM: cine mai știe de ei de când a murit Vadim Tudor? Deasemenea, considerați extremiști
Noua Dreaptă: indirect, pro-ruși, din cauza afilierilor cu alte partide naționaliste și pro-ruse din UE, în special cu partidul lui Marine le Pen, considerați extremiști
etc.

În afară de referendumuri pe teme importante, nu văd să fie cineva care să aibă vreo viziune politică cu adevărat patriotă, fără tendințe extremiste sau afilieri pro-ruse la noi în țară.

În plus, sunt prea pesimist să cred că cineva mai poate salva țara.
Tu crezi că cineva poate aduce înapoi resursele epuizate, sau să readucă procentajul de teren împădurit al României măcar la 40%, dacă nu 75% ca în țările nordice?
Dacă crezi, singurul care ar avea vreo afiliere politică ești tu, că vei fi gata să-i pupi picioarele celui care-ți va face promisiuni goale, și după se va trezi incapabil.

Singura șansă a României ar fi ca Rusia, China, SUA și Europa de Vest să fie distruse de bombe nucleare, după să rămânem noi, împreună cu câteva state mici, cu care să facem un comerț mai echitabil, deoarece statele rămase vor fi prea slabe și prea puțin interesate să-și impună forța la noi în țară.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru tudorvolcano):

De fapt avem destul gaz și petrol în Marea Neagră.

| tudorvolcano explică (pentru Sisiwieuc9):

Dacă îl exploatăm, avem puțin.
Dar e o nimic"a" toată în comparație cu ce dețin iranienii, rușii, țările din Golf etc.

Se va întâmpla ca și cu petrolul: nu vom profita de banii aceștia noi, ci străinii.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Costă zeci de miliarde de dolari, destul cât să dezvoltăm alte ramuri ale economiei noastre. Eu sunt împotriva liberalizării ăsteia unde firme străine controlează resursele țării. Aceste resurse trebuie deținute și administrate de stat, și dacă e, firme autohtone de încredere sa le valorifice cât pot ele.

| tudorvolcano explică (pentru Sisiwieuc9):

Și eu sunt împotriva liberalizării, dar știm cum au ajuns țările care s-au opus.

Răspuns utilizator avertizat
| tudorvolcano explică (pentru AlexDorinel):

Cu pandemia și cu războiul, nu doar cu pandemia.

În pandemie, au căzut în primul rând firmele mici în număr foarte mare; acestea nu generau o mare parte din PIB, dar erau firmele deținute de români, și acestea au căzut.
Străinii, pentru că au avut mai mult capital și au fost susținuți de țările lor de origine, au supraviețuit, chiar prosperat în pandemie.
Adică, a împins colonizarea României la următorul nivel.
Degeaba ai creștere economică în general, dacă țara ta devine o colonie a multinaționalelor. Argentina, în secolul trecut, era prima țară din lume în termeni de PIB pe cap de locuitor, datorită companiilor britanice care s-au instalat acolo, dar când s-au retras companiile britanice, țara s-a dus de râpă, și a intrat de nenumărate ori în incapacitate de plată a datoriilor externe. Iată cât de false sunt datele economice oficiale.

Acum cu războiul, companiile alimentare străine au profitat și au crescut drastic prețurile, deși nu era nevoie; în Occident, nu am văzut o creștere așa drastică a prețurilor, cum am văzut la noi.

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns:

Problema e că nu înţelegi strategia românească pe termen lung. Românii şi-au propus să-i ajungă din urmă pe occidentali. Şi nu numai să-i ajungă, dar chiar să facă un salt peste ei. Şi, cum la orice săritură în lungime se fac mai întâi nişte paşi înapoi să-ţi iei avânt, noi suntem acum în perioada aia a paşilor înapoi. happy

| tudorvolcano explică (pentru sabin89):

Și ce avânt va fi, fără să fie un popor în țară? Dacă toată forța de muncă pleacă în Occident, și țara va fi compusă din pensionari, cum vom face saltul?
Poate va fi băbuța de la Vaslui, care ia 3 pumni de pastile pe zi, campioană la salturi olimpice, și va sări ea pentru noi, că altfel nu văd.

Din familia mea extinsă, cam toți suntem plecați, înafară de bunici.
Am o rudă multi-milionară, om de afaceri de succes, avea succes din plin în România, dar s-a săturat, pentru că voia să-și crească copiii în străinătate, pentru că sunt sportivi de performanță, iar performanță la noi în România, nu prea se poate, mai bine sunt antrenați în Occident, așa că a plecat și s-a delocalizat și cu afacerea lui în Occident, ca să nu mai aibă nicio treabă cu jegul și corupția din România.

Meseria mea nu se găsește în România, deoarece România are o economie prea primitivă să susțină o discplină academică de nișă cum e lingvistica comparativă indo-europeană, iar dacă m-aș duce să fiu un profesor de liceu din simplu patriotism, în ciuda salariilor mai mici, totuși locurile se iau pe pile, deoarece directorii nu spun numărul real al posturilor disponibile, ca să poată face loc prietenilor și rudelor; în plus, cu scăderea populației, nevoia de profesori scade drastic, în timp ce în Occident e în plină expansiune, cu migrația multora din Estul Europei, din Africa și din Orientul Mijlociu, combinată cu o natalitate a imigranților de a 2-a și a 3-a generație destul de mare.

Constructori, îmi amintesc despre o rudă din România care muncea în construcție, cum mi-a spus că din cauza proastei organizări a patronului, un coleg de-al lui a murit pe șantier.
În plus, în ziua de azi constructorii la noi în România se aduc mai degrabă din Vietnam, Sri Lanka, Bangladesh, și alte țări mai sărace ca noi, ale căror angajați pot fi ușor exploatați și puși să muncească peste program. Și oricum, din cauza dărilor de mită, construcțiile ajung să fie prost făcute, și se pot ajunge la incidente urâte, precum cel de la Colectiv.

State care au avut succes în Est au fost de exemplu Polonia, care au construit autostrăzi la greu din prima, și au reformat birocrația. Adevărat, au plecat mulți polonezi, dar acum guvernul îi invită înapoi acasă, iar dacă polonezii din Occident nu vin, au ușile deschise pentru ucraineni.
Natalitatea în Polonia este în creștere acum, deoarece statul polonez susține cu adevărat creșterea populației și au o politică pro-natalitate serioasă. De asemenea, polonezii de rând folosesc mai bine prezervativele dacă vor să evite sarcinile nedorite, și evită lucruri care dăunează fertilității precum pilulele contraceptive, pilula de a doua zi, avorturile etc.

Cehia are succes la greu la turism, și din punct de vedere istoric au fost mult mai dezvoltați decât noi încă din perioada interbelică. Au moștenit administrația, infrastructura, și industria austro-ungară, erau fix lângă Germania, și aveau și un nivel de educație mai mare ca la noi, iar după căderea comunismului au ajuns din nou la un nivel similar cu al Occidentului.

Hai măcar să facem infrastructură: din păcate, nici acum nu s-a terminat autostrada Sibiu-Pitești, iar în Moldova autostrăzi, la Paștele Cailor.

| sabin89 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Bine că ştiu că te pricepi la lingvistică, să am la cine să apelez când apar nelămuriri legate de acest domeniu. Chiar recent discutam cu un coleg macedonean despre limba acestui popor, mai precis despre originea acestei limbi. N-am prea ajuns la o concluzie. Aici am fi off-topic să discutăm, dar poate ne intersectăm pe la alte categorii.

| tudorvolcano explică (pentru sabin89):

Când doriți, voi încerca să vă ajut cu cea mai mare plăcere!

| gabicoo a răspuns:

Stai liniștit! Mama proștilor e mereu gravidă! Ăștia reprezintă principala noastră resursă! Resursă inepuizabilă!

| Brizbriz a răspuns:

Aham, suntem pe duca, ia-o inainte, bye bye

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Multinationalele alea de crezi tu că ne fura sunt acum pilonul economiei românești.

| tudorvolcano explică (pentru goguPatent):

Unde se duce capitalul din Kaufland, Lidl, Carrefour etc? Nu în conturile producătorilor de alimente din Occident, care produc mâncare de proastă calitate (carne, ouă etc.), iar pentru ei își păstrează produsele cele mai bune.
Nu am văzut în Kaufland fasole, linte, legume, fructe etc. proaspete. Bagheta, e plină de chimicale, nu e ca în Occident.
La ei în țară au o calitate, la noi alta, că suntem bătaia lor de joc. Știu pentru că stau în Occident, și când vin în țară să iau aceleași produse, SIMT diferența.
Când mă refeream la multinaționale, mă refeream specific la SUPERMARKETURI, scuze dacă nu m-am făcut înțeles.

Sunt câteva multinaționale care susțin economia, și care fac și produse de export: fabricile de mașini precum Ford, Renault, etc., câteva fabrici de textile, firmele de IT precum Amazon, Google, Microsoft etc. Acestea sunt cu totul altă categorie.

| goguPatent a răspuns (pentru tudorvolcano):

Ai idee câți oameni au angajat supermarket urile și câte taxe plătesc către statul român?

Știi că în top 20 cei mai mari angajatori români se afla Profi, MegaImage, Kaufland, Careffour, Auchan și Lidl?

| tudorvolcano explică (pentru goguPatent):

Pot fi înlocuite aceste companii cu companii românești.
Dacă îi înlocuim, pot lua locul companiile românești care sunt în alte domenii, dar care au capital: Banca Transilvania, BitDefender, Altex, Dedemoan, UIPath etc.

Eventual, se pot face și cooperative de țărani, și se poate reorganiza infrastructura și forța de muncă a supermarket-urilor astfel încât să acomodeze pe țăranul român, și nu pe occidentalul care vinde produse de proastă calitate românului.

De ce olandezii la ei în țară nu prea au produse venite din afară? M-am uitat într-un Aldi din Olanda, NIMIC nu avea eticheta de Aldi, și aproape nimic produs în Germania. Erau totuși două trei produse, cum ar fi brânza de capră produsă în Franța, care era un brand cunoscut, și care de obicei se vinde bine.
În rest, în Olanda găsim firme olandeze: Jumbo, Albert Heijn, Makro etc., iar Jumbo și Albert Heijn domină piața, nu ca la noi.

E o mare iluzie faptul că aceste Supermarket-uri străine dau locuri de muncă la români sau că plătesc taxe.
Locurile de muncă, pe salarii de nimic, în raport cu profiturile făcute și pe timp de criză.
Taxele, o glumă, căci statul a impus TVA-uri foarte mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic din ce ai zis nu este adevarat.
Se poate sa dispara daca se formeaza Statele Unite ale Europei sau ceva de genul si se contopesc toate tarile in asta, in decurs de sute/mii de ani.
Romania are un viitor foarte bun.
Nu, nu va ajunge ca desertul Sahara decat peste cateva milioane de ani poate, din motive naturale.
"Nu m-aș mira dacă Chad-ul ne va depăși din toate punctele de vedere." Adica? In ce fel poti sa compari cele doua tari?

| tudorvolcano explică (pentru anonim_4396):

Când comparam Chad-ul cu România, mă gândeam la faptul că Chad-ul este distrus de deșertificare, cauzată de încălzirea globală.
La noi, țara va fi distrusă din cauza defrișărilor masive de păduri, și a lipsei de reglementare a poluării în orașe. Adică, nu vom mai avea deloc aer curat, ci peste tot poluare; când vin din Occident, chiar și din orașele mari considerate poluate, pot totuși vedea limpede că aerul e mult mai poluat în orașele din România.

Chad-ul e mai bine decât România din punct de vedere demografic, pentru că în ciuda emigrației și a crizei climatice, are totuși o populație în creștere. Noi, în schimb, avem un declin demografic.

Statele Unite ale Europei nu e un proiect care m-ar deranja, de fapt sunt chiar pentru o unire și mai strânsă a țărilor europene, pentru că ar aduce capitalul nordic la noi în țară, și ar revigora și Sudul Europei, și poate ar elimina o parte din corupție.
Deși sunt anumiți oameni infecți la conducerea UE în momentul actual, am considerat din totdeauna Uniunea Europeană un proiect de succes ce nu trebuie abandonat orice ar fi, ci trebuie ameliorat.

Ce viitor va avea România dacă procentajul pensionarilor va ajunge poate chiar la 50% din populație? Bătrânii au nevoie de îngrijiri medicale constante, și nu mai au aceiași capacitate de a munci precum cei tineri la munci fizice obositoare; singurul loc unde ar putea funcționa ar fi ca profesori, dar cu scăderea demografică nevoia scade, iar statul nu oferă destule posturi la școli și universități, și să reținem că persoanele de peste 60 de ani au un risc mult mai ridicat de demență sau Alzheimer, sau alte probleme care afectează creierul.
Era un proverb, nu știu cum suna, dar e destul de comun și la noi, și în restul țărilor latine: 2 părinți pot avea grijă și de 10 copii, dar 10 copii nu pot avea grijă de 1 părinte la bătrânețe.
Gândiți-vă ce se întâmplă dacă va fi și mai rău, cu 2 pensionați pe salariat, cum vor mai putea întreține salariații și pe pensionari, și proprii lor copii în același timp? Cred că va deveni un cerc vicios: pentru că vor fi nevoiți să plătească taxe și impozite exorbitante, tinerii vor prefera să nu mai facă copii care să le fie o greutate în plus (ceea ce se întâmplă deja), iar când vor ajunge acești tineri la pensie, vor fi și mai puțin salariați în comparație cu numărul de pensionari, și tot așa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Nu esti prea informat. Repet, este fals ce spui. Inclusiv cand spui ca orasele din Romania sunt mai poluate decat cele dinafara. Te rog sa ma crezi, nu poti face afirmatia asta, este falsa.
Ai motivele tale sa-ti displaca Romania, dar afirmatiile false sunt total nelalocul lor.
Ciad este o tara lipsita de apa. Are doar lacul dupa care este dat si numele. Repet, nu exista termeni de comparatie.
Nu vreau sa raspund la tot ce spui tu acolo, sunt prea multe prostii. La o analiza mai atenta te si contrazici singur.

| timidu89 a răspuns:

Crezi tu ca nu sunt resurse? Sunt si vor fi exploatate de straini din pacate. In Romania si neam pe neam se vinde daca i se ofera pretul corect. Se stie de furtul de lemne, de prostitutie ilegala, dar se trece cu vedereawinking De ce? Sunt oameni cu influenta care au placere la copile, cati politisti nu or fi cu pasiuni bolnave? Romania e o jungla, nu mai exista dreptate. Parinti ce isi violeaza copii... Mafia controleaza tara asta. Nu a nins, nu a prea plouat, desert cu siguranta o sa fie pe viitor. Romania are viitorul mielului de Paste si a purcelului de Craciun. Copil cui ii mai trebuie? Sa il aduci pe lume intr-o tara lipsita de justitie si viitor? Mai bine sa nu ai copii, ii scutesti de suferinta. Sa am o fata draguta m-as teme sa nu dispara ca fetele din Caracal si ca multe altele... de ce dispar? Daca sunt virgine sunt milionari ce platesc zeci de mii de euro sa le aiba. Poate chiar sute de mii. Ori ajunge victima traficului international de carne vie, de nu mai afli nimic despre ea cat traiesti. Si pentru o nastere iti trebuie 4000-5000 lei minim in prezent si la spitalul de stat.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Nu iti fa probleme ca Romania v-a disparea, he he, in curand Romania se v-a numi ROMUSiA fiindca rusii vor disparea in curand si la cat pamant este de aiurea la rasarit si nefolosit nu se pune problema ca nu o sa fie gaze sau petrol, si vom avea si moneda noua identica cum au cei din Botswana care sunt cei mai tari, ha ha