| machupicchu a întrebat:

Esti patriot sau/si nationalist? De ce esti, sau de ce nu esti?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Sunt patriot pentru ca nu am cum sa raman indiferent la sacrificiul unora care au luptat pentru acest pamant, pentru independenta noastra. Daca nu ar fi facut-o ei si ar fi trebuit sa o faca cineva cu siguranta m-as fi aflat printre voluntari in lupta pentru independenta poporului roman. Poporul nostru e unic, asa cum e el cu multe rele sunt si lucruri pozitive. Sunt atatea traditii si sarbatori. Cam asa suna un,, Glas de roman " :

Plang romani in umbre sterse
cautand culori si-un nume
hrana ranilor perverse
o traditie, cutume

se desteapta toti romani
intr-un glas de libertate
cautand printre pagani
cate-o sora, cate-un frate

un soare asfinteste-n tricolor
in dealuri, munti si campii
si in al patriei freamat si dor
romani sunt si batrani si copii

suflete bat intr-un nume
cand rasar pe cer trei culori
si oricand si oriunde in lume
Roman te nasti si Roman mori!

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Mie imi place sa cred ca sunt si patriot si nationalist. Si nu cred niciun moment in ce spune Tipul_Verde. A-ti iubi tara si natia nu inseamna a uri tot ce nu tine de asta. E ca si cum ai spune ca cel care isi iubeste tatal uraste restul omenirii sau ca si cand ai spune despre cineva ca uraste copiii doar pentru ca il iubeste pe al sau.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@ Tipul_Verde

Sinonimiile tale sunt cat se poate de gresite. Patriotismul nu e echivalent cu nationalismul, si cu atat mai mult nu semnifica doar ura fata de ceilalti. E o atitudine civica, un sentiment de apartenenta firesc. Si toti suntem datori sa il impartasim, intr-o mica sau mai mare masura.

| machupicchu explică:

@regis: nici nu trebuie... este filozof : tot ce e alb, e negru... si toate sunt culori...

| TipulVerde a răspuns:

Nu sunt pentru ca termenii astia doi duc la extremism, xenofobie, segregare, ura, distrugere, cam tot ceea ce am definit noi ca a fi uman. Cand toti suntem la fel, traim si simtim aceleasi lucruri, in loc sa cautam metode sa ne apropiem mai mult unii de altii, reusim doar sa ne separam fiecare in grupul lui micut si asa sa devenim singuri, reci, suspiciosi, tematori. Asta e patriotismul. Daca iti iubesti tara, trebuie sa urasti tot ce nu este tara ta. Daca zici ca nu urasti, atunci iubirea de tara nu exista, deci nici patriotismul. Pe scurt termeni ca "patriotism" si "nationalism" semnifica doar ura fata de ceilalti...

| marius_7009 a răspuns:

Apashul dar romanii fac Romania, clasa politica se educa de populatie asa hai sa figim toti in afara ce patroti suntem, dar suntem cei mai mari patrioti dar nu ne mai intoarcem, cand vei pleca iti vei ura tara, peste cativa ani vei fi mandru ca esti roman, apropo daca tu zici ca tara asta e plina de lume rea, tu cum esti cel mai cuminte omul perfect, ce comod este sa te muti intr- intr-o tara unde este totul facut, o persoana care emigrazeaza, un emigrant ajuta la prosperitatea tarii de adoptie... ce penibil...romanii traiesc in Romania!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja ma orientez spre cetatenia europeana.patriotismul doar in familie.cat sunt eu in viata, dar si acela mai moderat asa.vin alte vremuri.se schiba totul.va fi un sfarsit al lumii vechi. va incepe o lume noua.foarte noua in viziunea mea.si a multora.si cei acum nici nu se va mai aminti macar. vor fi prea vechi si rele pentru aducerea aminte.

| Apashul a răspuns:

Nu sunt patriot, nu vad un motiv sa fiu, o tara mai de rahat ca asta nu exista, politicieni corupti, nu avem strazi, multa prostie si hotie, suntem cunoscuti in alte tari ca: hoti, violatori, si lista poate continua pana dimineata.cand rusi trimit rachete in spatiu, americanii construiesc '' zgarie nori '', japonezii au facut un aeroport pe apa, noi am facut 42 de km de autostrada in cativa ani laughing) asta e, tara asta nu se va schiba, nici cu geoana nici cu basescu, nici cu vadim, becali si asa mai departe

| Apashul a răspuns:

Nu sunt patriot, nu vad un motiv sa fiu, o tara mai de rahat ca asta nu exista, politicieni corupti, nu avem strazi, multa prostie si hotie, suntem cunoscuti in alte tari ca: hoti, violatori, si lista poate continua pana dimineata.cand rusi trimit rachete in spatiu, americanii construiesc '' zgarie nori '', japonezii au facut un aeroport pe apa, noi am facut 42 de km de autostrada in cativa ani laughing) asta e, tara asta nu se va schimba, nici cu geoana nici cu basescu, nici cu vadim, becali si asa mai departe, inteleg ca in toate tarile se fura, si in SUA, Franta, etc; dar macar aia se construieste ceva, se fac autostrazi de sute de km, nu exista mizerie pe strazi, nu am de ce sa fiu mandru, multi nu vor fi de acord cu ce spun eu happy dar asta e, mi-am dat parerea

| Apashul a răspuns:

Scuze pentru cele 2 posturi consecutive,big grin

| Apashul a răspuns:

Scuze pentru cele 2 raspunsuri consecutive la fel