| iloveseeingyou a întrebat:

Eu am 14 ani si acum sunt in Italia, vreau sa merg din Italia in Elvetia singura cu trenul sau cu autocarul, pot?

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Poti merge linistita daca ai act care sa dovedeasca ca ai domiciliul in italia.nu conteaza ca esti fara parinti.de fapt, intre Italia si elvetia nici nu prea fac aia controale.

4 răspunsuri:
| pYv a răspuns:

Nu. doar daca parintii tai sunt de accord si semneaza pentru tine (o procura ceva) ca altfel nu poti inca. minim 18 ani sa fi major/a si dupa poti traversa toata lumeahee hee

| gabylegionarul a răspuns:

Nu poti, elvetia nu face parte din comunitatea europeana, fara parinti si fara pasaport nu poti.sau posaport si insotitor major, care sa aiba procura semnata de ambii parinti

| Nero_1949 a răspuns:

Nu din pacate, deoarece UNU la mana, esti minora si nu poti parasi o tara fara tutore. si Doi la mana Elvetia cere viza, fiind o tara neutra care nu este membra a uniunii europene

| Nero_1949 a răspuns:

A1doru, nu are dreptate! Elvetia cere VIZA pentru oricine... se fac controale, chiar mai mari decat la granitele altor tari. Vezi detalii despre Elvetia (tara neutra) pe wikipedia.