| MihaiTheBest481 a întrebat:

Eu am mai multe intrebari, dar am zis sa le pune pe toate intr-una singura:
1. Pot da direct examen pentru categoria A1 sau trebuie mai intai categoria AM?
2. La categoria Am si A1 ce motociclete si ATV-uri poti conduce? (As dori poze daca se poate)
3. Inainte sa ma inscriu trebuie sa invat tot codul rutier sau ma invata ei acolo tot ce trebuie sa stiu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Poti obtine direct categoria A1 de la 16 ani, la fel ca si categoria AM iar cu A1 poti conduce si mopedele ce se incadreaza la AM, iti va fi trecuta automat pe permis, asa ca este mai bine sa obtii A1.
La aceste categorii se incadreaza, citez:
"a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;"
"„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare; "
Conform Ordinului nr.211/2003, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"6. Categoria L6e - cvadricicluri uşoare, respectiv vehicule cu 4 roţi a căror masă la gol este de cel mult 350 kg, exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracţiune electrică, având viteza maximă constructivă de cel mult 45 km/h şi echipate cu un motor:
a) cu o cilindree de cel mult 50 cmc dacă este un motor cu ardere internă cu aprindere prin scânteie, sau
b) cu o putere maximă netă de cel mult 4 kW dacă este un alt motor cu ardere internă, sau
c) cu o putere nominală continuă maximă de cel mult 4 kW dacă este un motor electric."
Cauta pe internet motociclete si ATV-uri care se incadreaza in caracteristicile categoriilor AM si A1 si vei vedea ce poti conduce.
3.In scoala de conducere, la inceput, se fac ore de legislatie rutiera dar nu este destul, orele sunt putine. In principal trebuie sa studiezi singur legislatie rutiera, cu deosebire OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, Regulamentul de aplicare si Ordinul MAI nr.268/2010 privind examinarea.

| MihaiTheBest481 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult, dar nu imi poti da poze pentru motociclete si ATV-uri pentru categoria A1?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MihaiTheBest481):

Nu ma intereseaza deloc, asa ca poti cauta, gasesti destule site-uri pe internet.