| pisicuta1hamster2 a întrebat:

Eu am primit o casa mostenire de la parintii mei prin succesiune dar sunt recasatorita iar actualul sot are un copil din alta casatorie! Acest copil are drept de mostenire la aceasta casa si sotu sau doar copiii mei!?

4 răspunsuri:
| Danutsyk a răspuns:

Daca sunteti casatoriti legitim au dreptul copiii, chiar si sotul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai primit casa dupa casatoria cu actualul sot, da.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus de tine au drept de mostenire doar sotul (daca este in viata la decesul tau) si copiii vostri. Copilul din prima casatorie a sotului nu are drept la mostenire dupa tine, doar dupa sotul tau. Ar avea drept de mostenire si dupa tine daca l-ai infia.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Indirect, DA, şi acest copil ARE drept de moştenire asupra casei respective ASTFEL :
- La decesul tău, soţul ( actual ) are drept de moştenire ( dacă este în viaţă la data respectivă ) a bunurilor tale ( inclusiv casa respectivă ).

- Evident, şi copiii tăi din căsătoria anterioară au drept de moştenire, precum şi copiii din această căsătorie.

- La decesul soţului tău, copilul lui din căsătoria anterioară are drept de moştenire ( şi din această casă ) după tatăl său!

În cazul în care soţul actual decedează înaintea ta, atunci copilul lui din căsătoria anterioară NU mai are drept de moştenire din această casă.

Toate cele bune.