Întrebare recomandată | Deea877 a întrebat:

Eu şi sotul meu vrem sa adoptam un bebeluş pentru că eu nu pot face copiii. Care ar fi procedera legala de adopţie? De ce acte am avea nevoie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste L.273/2004 privind procedura adoptiei, rep. in 2016 si te lamuresti, o gasesti si aici:
https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/52896
De asemenea poti merge si la Agentia de adoptii din judetul tau de domiciliu si o sa-ti dea toate informatiile necesare.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu avem avocati pe forum specializati in adoptii.
Cautati un asemenea avocat in orasul dvs de resedinta si succes la infiere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si consideri ca TPU e locul unde sa intrebi chestia asta cand sunt agentii specializare care se ocupa de asa ceva?

| Cipi1212 a răspuns:

Adeverință de venit, dovada e sunteți sănătoși voi și cel din familie, dovada că nu sunteți decăzuți din drepturile părintești, dovada că nu sunteți infractori adică nu aveți cazier, dovada că aveți casă pe numele vostru și că îndeplinește toate condițiile pentru ca acel copil va fi fericit.

| Rutmegami3 a răspuns:

Înainte să faci asta, nu că aș vrea eu să îți dau foarte multe speranțe, dar am fost in cazul tau, medici ne tot ziceau că nu o să am copii din cauza mea. 8 ani ne-am chinuit după care ne-am gândit să mergem și în Iași la o clinica. Acolo ne-a pus să facem niste analize, am primit tratament și a durat c-am 7 luni dar s-a întâmplat. minunea. Nu zic că toți reușesc, nu știu motivul tău și este un act de curaj că vrei să înfiezi și să crești un copil nevinovat care s-au născut fără vină în familia greșită dar fii sigură că ai făcut tot ce ai putut să nu ai regrete când vei fii bătrână. E un act de mare iubire să poți crește copii care nu sunt ai tăi ca pe ai tăi și cei care pot face asta merită tot respectul din lume.