| calubalan a întrebat:

Exista o Harta Noii Ordini Europene: http://gandeste.org/politica/harta-noii-ordini-europene/ 9455
Este sau nu adevarata?! Ce sansa are Romania sa impiedice ceea ce ne-au pregatit altii?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Raspunsul anonim de mai sus care incepe cu "nu ne-a pregatit nimeni (...)" imi apartine. Sa nu interpretati gresit, obisnuiesc sa imi si asum ceea ce scriu.

| Arthur a răspuns:

În cadrul mondializării ,toate aceste aspecte nu vor mai avea nici o valoare .Ceva de genul bancului cu judeţul Texas .Şi la noi avem cel puţin două personaje pitoreşti : cei doi negrii (persoane respectabile de altfel ) care se prezintă ca fiind unul oltean iar celălalt moldovean şi vorbind fiecare în dialectul regiunii respective .Sau fetiţa acelui chinez care cânta de mama focului trandafir de la Moldova .Cred că în viitor naţionalismul va pierde din ce în ce mai mult teren ,adevăraţii naţionalişti" supravieţuind" în locuri izolate în general unde amestecul populaţiei se produce mai greu .Prin acceptarea emigranţilor se modifică procentul populaţiei băştinaşe (ex. cazul sîrbilor şi albanezilor ) iar aceştia pierzând majoritatea vor ceda pas cu pas .Despre ţigani nu cred că vor dori o regiune numai a lor ,vă las pe voi să ghiciţi de ce .

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În cadrul mondializării, toate aceste aspecte nu vor mai avea nici o valoare. Ceva de genul bancului cu judeţul Texas. Şi la noi avem cel puţin două personaje pitoreşti : cei doi negrii (persoane respectabile de altfel ) care se prezintă ca fiind unul oltean iar celălalt moldovean şi vorbind fiecare în dialectul regiunii respective. Sau fetiţa acelui chinez care cânta de mama focului trandafir de la Moldova. Cred că în viitor naţionalismul va pierde din ce în ce mai mult teren, adevăraţii naţionalişti" supravieţuind" în locuri izolate în general unde amestecul populaţiei se produce mai greu. Prin acceptarea emigranţilor se modifică procentul populaţiei băştinaşe (ex. cazul sîrbilor şi albanezilor ) iar aceştia pierzând majoritatea vor ceda pas cu pas. Despre ţigani nu cred că vor dori o regiune numai a lor, vă las pe voi să ghiciţi de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ne-a pregatit nimeni asa ceva, sau cel putin nu pe un termen atat de lung. Presupunand ca datele prezentate ar fi autentice (desi ma intreb cum pot ajunge astfel de secrete pe cel mai public spatiu cunoscut - internetul), situatia geopolitica s-a schimbat foarte mult de atunci, iar lumea a uitat de mult atat de Bush, cat si de Gorbaciov, orice intelegere intre acestia fiind imposibil sa mai produca efecte in prezent.
In cea ce ne priveste, nu exclud varianta ca cele patru previziuni legate de Transilvania, Banat-Oltenia si Basarabia sa fi fost parte dintr-un plan discutat la Malta in 1989, dar in contextul actual, in care Romania este parte din NATO si din UE, ele nu pot decat sa starneasca zambete. Romania nu are doar dreptul de a ramane in granitele actuale, acest lucru este o OBLIGATIE asumata prin tratatele de aderare.
A insinua o legatura intre un plan stabilit intre cei mai mari lideri ai lumii pentru desprinderea Olteniei de Romania si declaratiile prefectului cu privire la interlopii tuciurii ai Craiovei este un subiect demn doar de cascadorii rasului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ne-a pregatit nimeni asa ceva, sau cel putin nu pe un termen atat de lung. Presupunand ca datele prezentate ar fi autentice (desi ma intreb cum pot ajunge astfel de secrete pe cel mai public spatiu cunoscut - internetul), situatia geopolitica s-a schimbat foarte mult de atunci, iar lumea a uitat de mult atat de Bush, cat si de Gorbaciov, orice intelegere intre acestia fiind imposibil sa mai produca efecte in prezent.
In cea ce ne priveste, nu exclud varianta ca cele patru previziuni legate de Transilvania, Banat-Oltenia si Basarabia sa fi fost parte dintr-un plan discutat la Malta in 1989, dar in contextul actual, in care Romania este parte din NATO si din UE, ele nu pot decat sa starneasca zambete. Romania nu are doar dreptul de a ramane in granitele actuale, acest lucru este o OBLIGATIE asumata prin tratatele de aderare.
A insinua o legatura intre un plan stabilit intre cei mai mari lideri ai lumii pentru desprinderea Olteniei de Romania si declaratiile prefectului cu privire la interlopii tuciurii ai Craiovei este un subiect demn doar de cascadorii rasului.

| bocascity a răspuns:

Nu stiu