| dina_3178 a întrebat:

Exista vreo lege ca cei de la hoteluri sa asigure parcare pentru persoanele cu dizabilitati? Nu stiu daca legea care se aplica la hipermarketuri se aplica si la hotelurile private.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt obligati

legea 448/2006
articolul 65 (1) În spațiile de parcare de pe lângă clădirile de utilitate publică, precum și în cele organizate vor fi adaptate, rezervate și semnalizate prin semn internațional cel puțin 4% din numărul total al locurilor de parcare, dar nu mai puțin de două locuri, pentru parcarea gratuită a mijloacelor de transport pentru persoane cu handicap.

legea 372/2005
articolul 2
25. clădire de interes și utilitate publică - clădire cu o suprafață utilă totală de peste 250 m^2 frecvent vizitată de public, ocupată de autorități ale administrației publice în care se desfășoară activități de interes public național, județean sau local sau în care se desfășoară activități comerciale, social-culturale, de învățământ, educație, asistență medicală, sportive, financiar-bancare, de cazare și alimentație publică, prestări de servicii și altele asemenea;