Întrebare recomandată | pgabriel28 a întrebat:

Fetita mea s-a nascut pe 13.03.2013.Am depus dosarul pentru alocatia de stat cea de 200 de lei si azi au venit banii numai pentru luna aprilie nu trebuia sa vina si pentru martie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, conform legii 61/1993, republicata in 2012, alocatia se acorda incepand cu luna urmatoare nasterii copilului.

| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Vine de luna urmatoare dupa ce se naste bebe pentru ca daca el s-ar naste la sfarsitul lunii nu ar putea sa ia acea luna in calcul big grin sa-ti traiasca

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Sa creasca mare si sanatoasa.Da, se acorda incepand de luna urmatoare.

| NaTl a răspuns:

S-a nascut in zi cu ghinion. sad

| Adusca a răspuns:

E corect