| Rynno a întrebat:

Fiica si tatal fiind proprietari ai unei case, fiica vrea s-o vanda sa il ia pe tatal la ea, dar tatal nu prea doreste sa vanda casa. Fiica a mers cu tatal si a facut o procura tatului pentru ca tatal este indecis. Acum fiica poate sa vanda locuinta fara permisiunea tatalui?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti deloc clar.
Daca fiica a facut o procura tatalui, imputernicindu-l sa vanda, atunci fiica nu are cum sa vanda, doar tatal poate sa vanda.
Daca tatal a facut o procura fiicei, imputernicind-o sa vanda, atunci fiica poate sa vanda casa.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Incearca sa reformulezi, in limba romana, ca nu se intelege nimic.

| Rynno explică (pentru ardnaxur1961):

Fiica si tatal fiind proprietari ai unei case, fiica vreo s-o vanda sa il ia pe tatal la ea, dar tatal nu prea doreste sa vanda casa. Fiica a mers cu tatal si a facut o procura tatului pentru ca tatal este indecis. Acum fiica poate sa vanda locuinta fara permisiunea tatalui?

| raluk27 a răspuns:

Daca tatal a facut fiicei o procura prin care o imputerniceste sa vanda casa, atunci are acceptul lui si o poate vinde.
Sau cine cui a facut procura? Cine pe cine a imputernicit?