| Mihaa22 a întrebat:

Fosta sotie a iubitului meu l-a dat in judecata pe dansul pentru partaj. Vrea o suma pe care atesta ca au primit o din nunta plus alte bunuri pe care le-a achiziționat EL cand erau ei impreuna. Acum intrebarea mea este ce e de facut daca dansa a mințit cu suma desi nu are ea dovezi cum ca a scos atata din nunta, desi n a scos nici jumatate, dar a mintit in actele de partaj.

10 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Trebuie ceva martori cu darul de la nunta plus ca judecătorul are alt barem dupa care judecă, nu asa dupa vorbe. In ceea ce privește bunurile de asemenea este necesar evaluator, acte.
Cred ca mai mult o va costa avocatul. Poate se inteleg de comun acord si nu mai cheltuiesc prin tribunal.
Toate cele bune,

| Mihaa22 explică (pentru ioana748):

El asa a vrut, sa ii dea jumătate din cat au dat avansul pe apartament, avans care a fost din nunta scos. Dar ei nu i-a convenit suma si crede ca va obtine mai mult asa…

| ioana748 a răspuns (pentru Mihaa22):

Este rezonabil asa, cu jumatate din avans. Insa daca ea vrea sa participe in continuare la rate, poate pune bete in roate in ceea ce privește apartamentul.De aceea se ridică cu pretenții. Adica asa ca cuiul lui Pepelea, daca are bani de rate se poate juca cu chestia asta.
Apoi apartamentul se va imparti intre cei doi, dar mai este pana atunci.
Nu stiu cat cere, dar poate ajungeți la o suma rezonabila ca sa renunte la acest razboi.
Sau poate este mai bine sa spuna judecătorul, s-ar putea sa fiti in avantaj.
Ca se ia in calcul si reaua credință si ca dragoste cu forta nu merge.

| Mihaa22 explică (pentru ioana748):

Asta e ideea. Ea in afara de acea parte din nunta n a contribuit nici macar o data la nicio rata de cand a luat apartamentul (el, ca este pe numele lui)

| ioana748 a răspuns (pentru Mihaa22):

Atunci, pa si pu la revedere.
E domn ca vrea sa i dea jumate din niste bani pentru care nu există acte.
E om corect iubitul tau.
Fosta nu are ce face, lasati o sa cheltuie, nici nu va trebuie avocat.
E simpla treaba.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Fosta nevastă nu e proastă și are un avocat care a învățat-o cum să ceară partajul. Dacă spunea o sumă mică, risca să primească puțin la finalul procesului.
Așa, fiind o sumă foarte mare, la sfârșitul procesului poate câștiga cel puțin suma inițială de la nuntă, plus o sumă în plus.
Oricum, vor fi ani de procese!

| Mihaa22 explică (pentru ValentinMihai78):

Nu va primi nici macar jumatate din ce a mentionat din moment ce nu a fost vorba de atâția bani niciodată.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Mihaa22):

În justiția din România, niciodată să nu ai încredere! Așa cum îi va fi fostei să declare suma exactă, așa și fostului îi va fi să dovedească suma primită și atunci există posibilitatea ca judecătorul să stabilească o sumă medie a celor 2 cifre pe care cei doi le declară!

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Mie mi pareti foarte ciudate astea care credeti ca stiti mai bine ce a fost in relatiile fostilor.

| Mihaa22 explică (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Are toate actele si toate tranzactiile. Eu am expus aici ce am vazut nu ce am auzit. Zi faina