| tudorvolcano a întrebat:

Fraților, cei care cumpărați baxuri cu zeci de litri de ulei, nu vă dați seama că sunteți idioți?
O familie consumă cel mult 50 de litri de ulei pe an, dar de obicei o sticlă de 1L ține o lună sau două pentru o întreagă familie, dacă nu chiar 3 luni, adică 2 sticle de ulei sunt destule, iar 4 sticle pot ajunge și pentru un an de zile!

Iar dacă vă faceți provizii la alimente, ce credeți că veți reuși?
În cazul unei crize alimentare, vor intra peste voi în casă și vă vor lua mâncarea cei puternici, iar pe voi vă vor bate, dacă nu le-o dați de bună voie.

Pe vremea asediului din Ierusalim de către romani, dacă cineva dintre iudei băga mâncare în gură, i se dădeau pumni până o scuipa, și cei tari o mâncau în locul aceluia.
Ia gândiți-vă ce vor face, știind că aveți provizii.

Măcar dacă uleiul de floarea soarelui s-ar păstra proaspăt câțiva ani, dar de obicei devine rânced în 8 luni, iar cei care cumpără prea mult ulei fac risipă, unii cumpărând sute de litri!

40 răspunsuri:
| NunuNini a răspuns (pentru floresdemayo):

happy Nu mie mi-ai spus de calit. Acum am vazut ce si cui ai raspuns. happy
Nu gatesc gras. Niciodata nu mi-a placut mancarea grasa.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru NunuNini):

Nici mie! Eu urăsc untura, nici carnea grasă nu o suport, nici piftia (răciturile din carne de porc) nu imi place. Să nu mai zic de ciorba de burtă...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru J0B0MAT):

Hahahaha, ce amuzant. NOI, sa facem ceva impreuna? Ei au avut maidanul. Noi am luat-o peste bot in 2018, s-au pisat pe noi cu bolta cu rezultatele anchetei, si aia a fost. Iliescu o sa moara in libertate, de batrinete. Tirfa de nevasta a lui Voiculescu, si ala un criminal, e o sageata rusa care mentine pe FB un grup care se cheama Prietenii lui Putin, alaturi de multe alte nenorociri. Sute de mii de romani au impresia ca Sosoaca sau Simion se lupta pentru ei. CE SA FACEM NOI? Abia daca se inteleg o scara de bloc sa repare acoperisul cand le ploua in cap...

| J0B0MAT a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Şi în Ucraina sunt din ăştia.Peste tot sunt.Asta nu înseamnă că toţi suntem la fel.
Dacă plecăm de la premisa că noi toţi românii suntem nişte proşti, incapabili de nimic, raportat la câţiva indivizi, atunci războiul e deja pierdut. Şi asta e o tactică în război, de descurajare, să îţi arate partea nasoală, să nu mai vezi binele şi să îţi pierzi toate speranţele. Nu mai puneţi botul la tot ce vinde media.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru J0B0MAT):

Uite cum au votat ei, uite cum votam noi si care e intentia de vot. Si cu asta am incheiat si puterm sa tragem apa. Romanii, in masa, sunt niste imbecili. Ma uit in jur, ma pis cu bolta pe media.

| haileewatson a răspuns:

Deci nu am mai cumparat ulei de floarea soarelui de ani de zile. De obicei cumpar de masline, si ala 1 litru o data la 3-4 luni. Sau ulei de cocos, un borcan pe an, si imi ajunge pentru prajituri. Eu nu stiu ce fac oamenii astia cu atata ulei. Dupa se mira ca au 1000 de boli si probleme cu inima.

| NunuNini a răspuns (pentru floresdemayo):

happy
Din racituri, mananc doar aspicul (zeama).
Cat despre ciorba de burta, refuz sa o incerc. Oricat ar fi de laudata.
Nu am crescut cu untura.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru NunuNini):

Din răcituri, am mai mâncat doar cărnița, dar nu și restul. Nu imi place mirosul piftiei (mai ales când fierbe).
Sunt convinsă ca nu imi place nici ciorba de burtă, nici cea de miel, nici de pește. Peștele il mananc doar grătar, la cuptor sau prajit (si iar am revenit la ulei. big grin).

| NunuNini a răspuns (pentru floresdemayo):

Atunci, putem imparti o portie de racitura in doua; tu carnita, eu aspicul. =)
Cu conditia sa nu aiba mult usturoi. Cred ca asta te deranjeaza si pe tine.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru NunuNini):

"Cu conditia sa nu aiba mult usturoi."

Exact!

Scuze, am văzut de atunci notificarea și am uitat să dau un răspuns.