| sivvy a întrebat:

Funda! in urma cu ceva timp, aprox acum doua luni in casa bunicului meu a venit cineva sa faca curatenie.o femeie. bunicul meu este batran si singur, are aproape 85 de ani si sufera de aizheimer.nu stiu sincer cum se scrie.si se pare ca acea batrana apus,, stapanere" pe bunicul meu si pe casa bunicului meu.il fraiereste pe bunicul meu cum vrea.eu m-as duce la el dar femeie aceia are un baiat schizofrenic si mi-e frica s anul-mi dea c ceva in cap.mentionez ca femeia nu are niciun drept la mostenirea bunicului meu.si pe mine sincer nu ma intereseaza averea, dar este greu sa vezi o familie care se intelegea bine acum destramata din cauza unei curve batrane care face ce vrea in casa bunicului meu.ea si-a mutat domiciliul in casa bunicului fara niciun drept.cum pot sa o dau afara din casa? se poate face un ordin de restricite sau ceva? si mai ales de ce opot acuza ca sa scapam de ea? am realizat ca nu se mai poate din cauza ei si sincer eu as actiona dar imi etse frica sa nu mi se intample ceva. tatal meu prefera sa se debaraseze de asta dar eu refuz sa las munca bunicii mele in mainile unei usuratice.va rog frumos sa imi raspundeti urgent si rog seriozitate, pentru ca nu este deloc o situatie placuta pentru nimeni. daca o pot acuza de ceva si daca pot obtine un certificat de restrictie sau ceva.la politie nu indraznesc sa ma duc pentru ca am doar 16 ani si la cum sunt unii politisti in ziua de azi mi-e ca ma iau peste picior, si nu pot sa ma duc acolo doar asa fara sa o acuz de ceva.credeti-ma ca i-am da vreo cateva dar caracterul meu nu imi permite sa ma cobor la rangul lor.va rog mult de tot sa ma ajutati.multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca bunicul nu este in deplinatatea facultatilor mentale singura cale legala este sa solicitati punerea sub interdictie judecatoreasca si numirea unui tutore care sa se ingrijeasca de el si averea lui, conform art.164 si urmatoarele Cod civil. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Puneti-l sub interdictie( procedura de natura judiciara) printr-o cerere adresata judecatoriei( sau tribunalului, nu stiu exact!) --- se explica aici ce este aceea "punerea sub interdictie" : http://www.euroavocatura.ro/dictionar/1767/Punerea_sub_interdictie

| MikeTech a răspuns:

O reclamatie la politie nu ar speria-o. Ar fi mai bine sa depuna cineva din familie cerere in instanta, si consultarea unui avocat ar fi buna. Dupa lege, daca persoana data nu este ruda, sau nu face parte din familie nu are dreptul la nici un fel de mostenire.

| BlueDeea a răspuns:

Bineinteles ca poate fi acuzata. Doar profita de un batran care nu este in deplinatatea facultatilor mintale. Eu cred ca ar trebui ca cineva din familie sa faca o reclamatie la politie si daca asa nu se rezolva ( desi cred ca este suficient ca sa o sperie) se poate merge mai departe, in instanta. Nu e ok sa fie lasata in voie.