| sabin89 a întrebat:

Guvernatorul Băncii Naționale dă socoteală în fața cuiva? Cine îi este ierarhic superior? Există în Parlament o comisie care îi controlează activitatea? Cine are autoritatea de a-l schimba din funcție (dacă e cazul)?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

BNR e condusă de un consiliu de 9 oameni numiți de parlament. Nu ia guvernatorul decizii singur sa răspundă el direct in fata cuiva

| sabin89 explică (pentru suntserios):

Consiliul ăsta de 9 oameni răspunde în fața cuiva?

| suntserios a răspuns (pentru sabin89):

Da, in fata comisiilor de specialitate a celor două camere a Parlamentului.

| relian a răspuns:

Guvernatorul este numit de Parlament pe mandate de 5 ani. cincinale de alea comuniste laughing
El raspunde in fata parlamentului si trebuie sa raporteze parlamentului activitatea bancii.
Se spune ca banca este o instuttie publica independenta laughing vorba vine, in RO nimic nu-i independent sau separat, totul are un singur sef, adica parlamentul, de aia este tara parlamentara nu?

Totul este numit si toti trebuie sa dea socoteala in fata parlamentului.

Se zice ca guvernatorul are un anume grad de autonomie, povesti laughing odata ce este numit de parlament, e logic ca trebuie sa cinte ce zic aia.
Bineinteles el trebuie sa fie de meserie, sa fie bun, caz in care logic parlamentul ii aproba deciziile, doar de aia lau pus acolo, ca este meserias.
Deci nu face ce vrea, face ce spune legea, iar daca vrea sa mai fie si alt mandat acolo, o sa faca ce spune paprlamentul.

Cam asta e ce stiu, ce am citit cineva undeva.

| Robert2526 a răspuns:

Din ce stiu eu, nu exista o astfel de comisie, omul ala e de neatins, face ce vrea cat are mandat. Sunt chiar curios daca mai cere un mandat, ca stiu ca ii expira anul asta

| sabin89 explică (pentru Robert2526):

Cu alte cuvinte, e bătut în cuie acolo happy

| Robert2526 a răspuns (pentru sabin89):

Pana la moarte, nu cred ca se retrage laughing)

| Korkodeln a răspuns:

Toate intrebarile tale isi afla raspunsul aici:
https://www.bnr.ro/apage.aspx?pid=404&actId=1

Pe scurt, ca toate bancile nationale e stat in stat si asta nu de azi de ieri, cum zicea un clasic: "Give me control of a nation’s money supply, and I care not who makes its laws." said Mayer Amschel Rothschild, founder of the Rothschild banking dynasty.