| clauss a întrebat:

Hai sa mergem la vot pe 6 Decembrie si sa nu-i mai lasam sa-si bata joc de noi, nu conteaza ce preferinte politice aveti, cu cati suntem mai multi, cu atat mai putin ne poate fura voturiile. sa le aratam ca poporul roman e mai important decat interesele lor. Sunteti de acord?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@alllinna: nimeni nu-ti poate garanta asta. E ca pepenele: marfa inchisa. Dar, neducandu-ne sa votam nu facem altceva decat sa ii lasam sa se foloseasca de noi, de votul nostru potential. Am creea astfel o masa enorma de absenti considerati fara nicio opinie si care pot fi manevrati in sprijinul unor interese sau ale altora. Chiar si anularea votului e o optiune. Dar neprezentarea garanteaza pierderea. Stii? Ca la fotbal. Echipa care nu se prezinta pierde cu 3-0. La "masa verde". Asta vrei sa fii? Bila alba de la snooker?

13 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Bineinteles. Avem acest drept la opinie, asa ca sa il exercitam. Nu se rezolva niciodata nimic prin neprezentare. Daca ne pasa de aceasta tara, trebuie sa votam.

| costyn162 a răspuns:

Asta ar trebui sa facem toti romanii.Eu nu am varsta inca dar cu mare convingere va indemn sa mergeti si sa votati pentru ca daca cineva este de vina pentru situatia Romaniei din prezent aceia suntem noi pentru ca nu suntem capabili sa ne exprimam nemultumirile si nu avem initiativa de a schimba ceva.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sigur, prezenta la vot in numar foarte mare reduce situatia fraudarii alegerilor, nu conteaza pe cine votam, important este sa ne exercitam acest drept constitutional.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca-i votam nu-si mai bat joc? Garantezi tu?

| Bacemi a răspuns:

Clauss eu mi-am exercitat dreptul constitutional de vot de fiecare data. Voi face uz de el de fiecare data pentru a-mi face datoria de cetatean. Dupa cum spune Ardnaxur, intalnesti un meci cum ar fi Unirea Urziceni - Sevilla. Daca nu ne prezentam 0 - 3, uite ca daca baietii s-au prezentat au invins cu 1 -0. Trebuie sa avem speranta si sa luptam pentru dreptul nostru la o viata mai buna. Exista o vorba : Miracolele au loc doar daca tu crezi in ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am scris ce cred despre parlamentul Romaniei : un SRL cu bani publici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.fiindca unii au primit cate ceva, si eu nu am primit nimic.nici macar o bricheta cu lanterna. e normal? pai eu pe cine votez? pe la voi s-a dat ceva? ca eu o iau de vreo 20 de ani? la mansarda, la figurat. da asta e.ca tot in cartea saracului ma aflu.stii ce numar am la masina? ncj. eiii? ce spui? uite, mi-a ramas un tricou portocaliu.cred ca o sa ma duc la vot. e cam spalacit, da il mai imbrac odata.sa vad cum merge.

| clauss explică:

Frumos tepes ce spui, nici eu n-am primit nimic si unde ma gandesc ca trebuie sa merg o distanta buna pentru a vota si ma intreb daca se merita? totusi ma duc, oricine ar iesi, imi fac datoria de cetatean, asa cum platesc impozite, asa ma duc si la vot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datorie de cetatean inseamna a fi dator cuiva, va simtiti datori cu ceva acestui guvern?

| AvalohAlyn a răspuns:

Desigur.Este dreptul nostru sa ne alegem soarta. Unii au murit ca noi sa avem libertatea de a alege...

| Flav a răspuns:

@alllinna- macar du-te sa-ti anulezi votul, poti face efortul asta? Sau iti mentii atitudinea asta de domnisoara ce nu doreste sa fie deranjata si nu accepta niciun sacrificiu fara sa-i fie adus ceva inapoi? Doamne, cand vad ce fel gandesc unii, imi vine sa ma mut in Bahamas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Flav in Bahamas se voteaza corect, acolo hotii sunt inchisi pe viata, la noi "gandesc " ordonante de urgenta.

| MikyMi a răspuns:

Dap...mergem...daca nu mergeti oricum pun voturi in numele vostru.sa nu va treziti ca mergeti si o sa primiti raspuns gen : "Da ati votat deja.". cum sa mai intamplat