| lanaaaaa a întrebat:

Hei, daca am 16 ani si in iarna fac 17, in vara acestui an ma pot apuca de scoala de soferi?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Vezi CONDITIILE pentru inscrierea la o scoala de soferi:

** Varsta minima pentru categoriile A, B, BE, C, CE la momentul inscrierii trebuie sa fie de 18 ani fara 3 luni
** Varsta minima pentru categoria D trebuie sa fie de 21 ani fara 3 luni
** Varsta minima pentru categoria A1 si B1 trebuie sa fie de 16 ani fara 3 luni
** Orice cursant trebuie sa fie apt din punct de vedere psihologic si medical
** Cursantul sa nu fi fost condamnat pentru infractiunile prevazute la Art.24 din O.U.G. 195/2002

| justU a răspuns (pentru alessia5158):

Alessia, acesta este vechiul regulament. Pentru a incepe o scoala de soferi ( categoria B) trebuie sa ai cel putin 17 ani si 9 luni. Examenul il vei da cand o sa ai 18 ani.

| alessia5158 a răspuns (pentru justU):

"17 ani si 9 luni" ( cum spui tu)inseamna exact ceea ce am scris eu adica,"18 ani fara 3 luni"! Fii mai atent!

| justU a răspuns (pentru alessia5158):

Eu ma refeream la categoriile A, C, C+E, D la care s-a schimbat varsta.

8 răspunsuri:
| Petrust a răspuns:

Da, de la 16 ani poti, insa permisul il primesti cind implinesti 18 ani.

| Cosmyno7 a răspuns:

Ai vrea tu... vara viitoare poti

| ForeverForYou a răspuns:

Poti sa dai dar trebuie sa fie un adult cu tine care are permis ca sa poti conduce

| RoberT1993 a răspuns:

Da doar ca trebuie sa fie langa tine o persoana majora(adulta)pana cand faci 18 ani