| kawaiiyume a întrebat:

Hei.Nu ştiu cât veţi înţelege din explicaţiile mele, dar am să încerc să explic oricum.
În urmă cu 8-10 ani, tatăl meu a semnat un contract pentru a deveni administrator la o firmă unde lucra şi naşul meu.Naşul meu a făcut multe achiziţii inutile,dar le-a făcut toate pe numele tatălui meu.Tatăl meu nu a ştiut că se va întâmpla asta la momentul respectiv şi a avut încredere oarbă în vărul său(naşul).
În prezent,acum câteva luni a primit un plic în poştă care îl informa de o sumă de bani pe care trebuie să o predea pentru achiziţiile respective.(nu am înţeles foarte bine partea asta).
Din câte ştiu,tata a plătit suma la acel moment,dar la scurt timp după,a avut un accident de maşină. Maşina a fost distrusă complet şi problema cu banii a revenit.
Am uitat să menţionez că tatăl meu este doctor ginecolog de ani buni.Din acest motiv, nimeni nu l-a crezut când a spus că cineva i-a înscenat asta.
Revenind.Au mai fost câteva discuţi pe tema asta,dar problema părea să se mai diminueze sau cel puţin aşa am crezut.
Recent,tata a avut o pacientă care trebuia să nască un al doilea copil.A apărut o complicaţie şi bebeluşul a murit.Familia respectivă a depus plângere împotriva tatălui meu.
Acum,este chemat în instanţă.S-a decis că este vinovat. Avocatul i-a promis că-l va ajuta,dar nu se ştie.
Mama mi-a spus că ne pot lua tot:casa,noua maşină,garsoniera(tata nu trăieşte împreună cu noi,dar nu sunt divorţaţi, pur şi simplu din cauza serviciului) şi multe alte propietăţi.
Tata...nu se simte bine.Are coşmaruri şi ia foarte mult pastile.
Îmi e frică, vreau să-l ajut cumva chiar dacă sunt doar un copil.Mă puteţi sfătui cum să procedez?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu prea ai cum sa-l ajuti, in ce priveste afacerile si profesia, din pacate neglijenta se plateste.
Tot ce poti face este sa fii alaturi de el si sa-l sustii moral.

| doctorandus a răspuns:

Linisteste-te, nici dr. Ciomu n-a fost condamnat pentru malpraxis.