| Aehb1327 a întrebat:

Hei.Revin cu o altă întrebare fiindca nu m-a ajutat nimeni cu niste legi sau sa-mi spuna cineva care a trecut pe acolo. Daca eu in varsta de 17 ani si 3 luni plec la iubitul meu in varsta de 20 de ani, ca sa locuiesc impreuna cu el si familia lui pana fac 18 ani,ma pot lua cu forta parintii mei daca eu spun ca am plecat de buna voie? Vreau un raspuns sigur ai corect din punct de vedere legal, va rog sa nu dati comentarii rautacioase fiindca nu fac nimic gresit, vreau sa am o viata linistita si tot ce cer sunt niste sfaturi din punct de vedere legal sau din partea cuiva care a trecut pe aici.Va multumesc mult!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul civil prevede ca domiciliul minorului este la parintii lui, asa ca acestia pot sa apeleze la politie dandu-te disparuta de acasa si politia te va readuce la domiciliu.

| Aehb1327 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca eu merg la politie dupa ce plec de acasa si le spun ceea ce s-a intamplat acasa si faptul ca am plecat de buna voie?

| suntserios a răspuns (pentru Aehb1327):

Tu nu poti sa le spui nimic fiind minora si parintii fiind reponsabili de tine pana la 18 ani.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Aehb1327):

Atunci este posibil sa nu te duca la parinti, bineinteles daca poti si dovedi ca acasa esti agresata fizic si/sau psihic.

| Aehb1327 explică (pentru Ioandelasal):

De dovedit nu stiu cum sa o fachappy.In orice caz sunt mai multe discutii intre fratele meu si sora mea dar nu stiu cum sa fac eu rost de acele discutii avand in vedere ca nimeni din ei nu imi este alaturi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Aehb1327):

Atunci asteapta sa faci 18 ani si apoi poti pleca fara probleme.

| Modzilian a răspuns:

Daca parintii tai nu sunt de acord, poti sa declari tu ce vrei, nu te asculta nimeni. Esti minora si parintii raspund pentru tine.

| Aehb1327 explică (pentru Modzilian):

Chiar daca plec de acasa din vina faptului ca am fost amenințata si nu doar odata ci de mai multe ori? Si multe altele?

| Modzilian a răspuns (pentru Aehb1327):

Daca esti amenintata (nu stiu cu ce), apelezi la Protectia copilului.

| Aehb1327 explică (pentru Modzilian):

Clar,dar nu vreau sa le fac rau, vreau doar sa inceteze odata toata treaba asta si sa pot fi fericita.Iar la politie daca m-as duce nu as face-o ca sa le fac rau, o sa o fac doar ca sa nu ma poata aduce inapoi.

| Modzilian a răspuns (pentru Aehb1327):

Degeaba te duci la politie si spui ca ai fugit de acasa. De fapt, mai rau iti faci. Te vor duce ei inapoi inainte de sesizarea parintilor.