| Florinnache a întrebat:

Am 16 ani si am niste dubii. As vrea sa-mi cumpar un scuter. Ce imi trebuie sa pot circula legal cu el pe strada? Ce acte trebuie sa-mi fac? Si mai important, pot circula cu el fara permis ( Categoria A ) Vreau sfatul unui politist sau cineva care stie legislatia...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce fara permis nici o motocicleta. In functie de caracteristicile tehnice, prevazute de legislatia rutiera, ai nevoie de permis de conducere de categoria AM sau A1, ambele se pot obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la probele teoretica si practica.
La categoria AM se incadreaza mopedul CC de pana la 50 cmc) iar la categoria A1 motocicleta cu CC de pana la 125 cmc, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;"
„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."

1 răspuns:
| Staif a răspuns:

Sa conduci scuter fara permis? NU!