| Alex00990 a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa fac o revista impreuna cu o prietena tot de varsta mea. As vrea sa va intreb.
Cum am putea sa incepem, avand in vedere sa suntem minori? Exista vreun cadru legal?
V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati raspunde!
Multumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ati putea incepe cu un blog, unde sa scrie-ti imperuna, feiacre cate un articol.Atentie la imagini si poze, daca sunt luate de pe internet, terbuei sa platiti copyright ca sa nu va treziti cu amenzi.
Vedeti ca sunt "blog template" pe internet si puteti sa il personalizati asa cum va doriti voi.
Pentru un website de revista, trebuie sa cumparati domain name-ul si sa plati anual sau lunar, web-hostingul.
Orice articol trebuie scris cu grija fara a copia textul altora. Pozele, dupa cum am spus, terbuiesc cumparate, ca sa nu faceti ilegalitati samd.
Fiind minori/minore nu aveti voie sa incepeti o afacerea legala cu website samd, dar un blog personal, nu va interzice nimeni.

Bula
| Bula a răspuns:

Revista tiparita este complicata si costisitoare.
Cel mai la indemana este un blog sau un vlog, combinat cu cate un cont de Facebook, Twitter, Insta.
Nu aveti nevoie de aprobari speciale, dar daca este nevoie de un titular de cont bancar, desemnati cate un parinte.

| anonimg a răspuns:

Aveți nevoie de un adult pentru ca să vă reprezinte la o casă de editură și oriunde este nevoie de el. El este va fi numit reprezentant, dar voi două veți fi numite titulari.
Posibil să fie nevoie să vă deschideți o firma, un AF (asociație familială). Și pentru asta este nevoie de un adult ca reprezentant al vostru.
Cel mai bine căutați case de editură care să vă tipărească revista. Acolo vi se va spune tot ce trebuie sa faceți pentru că au experiență. Puteți încheia contract cu orice editură din țară ținând legătura online. Dar preferabil să fie din localitatea voastră.
Numai o editură de carte va poate scoate o revistă. Redacțiile ziarelor nu au aparatura necesară.
Să nu trimiteți nici un subiect mai înainte de a încheia contractul.