| MountainRiver a întrebat:

Hei, TPU, cât mai costă în prezent pământul intravilan?
Cu 500 de mil cam cât pământ intravilan se poate lua?!

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pretul poate diferi foarte mult, in functie de localitate si situarea in cadrul localitatii, asa ca intereseaza-te cu cat s-a vandut terenul in localitatea si zona din localitate unde vrei sa vinzi/cumperi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu era mai simplu sa intri pe un site unde se vând terenuri și să vezi fix ce ai nevoie decât să ghicim noi dacă te interesează la Tecuci sau la Cluj?

| MountainRiver explică (pentru suntserios):

Dar contează unde?! Eu sunt din sud-estul României, dar dacă nu am spus exact unde, cred că era simplu de dedus că nu mă interesează zona ci doar să știu o sumă minimă pentru un teren intravilan.
La cel extravilan, am aflat de pe net. Suma medie pentru un hectar de pământ extravilan se rezumă la 400/500 de milioane. Dar intravilan, nu am găsit. De aia am și întrebat. Mai ales că pe OLX îmi dau tot felul de sume și numere pe care nici nu le pot citi. Deci mă interesa o sumă medie, raportată să zicem la media României sau la media unui oraș cel mai ieftin. Eu sunt de fel din Călărași, dar dacă găsesc în altă parte mai ieftin, o să iau acolo. Deși dacă e mai ales intravilan, m-ar fi interesat in orașul meu, ca să-mi fac casă apoi sau dacă nu-mi permit și de casă, măcar să am loc de odihnă și recreere și reverie, dar noaptea să pot reveni la civilizație și la apartamentul meu. Deci evident că pe mine una m-ar interesa pentru Călărași, cel mult zona asta de sud-est a României, Constanța, Teleorman, Brăila, Buzău, Tulcea, Slobozia, aș zice și București, dar măcar atât am aflat de pe net, că da, București e cea mai scumpă parcelă românească. Dăhhh!

Dar cred că știu acum de ce am plecat de fiecare dată de pe acest forum, pentru că, evident, oamenii de pe forum sunt foarte infatuați și foarte "degeaba" pe aici. Halal forum. straight face

| suntserios a răspuns (pentru MountainRiver):

Ești amuzant.
Înainte să folosești cuvinte precum infatuați, eu zic sa înveți să scrii o întrebare. Hahahaha.

| johnnny123 a răspuns:

Pentru că toate terenurile intravilane au același preț peste tot, nu-i așa?

| MountainRiver explică (pentru johnnny123):

Din câte știu nu. Dar are de gând cineva de pe acest forum să-mi răspundă la întrebări, fix la întrebări și să nu mai îmi ia întrebările la râs?!

| suntserios a răspuns (pentru MountainRiver):

Tu realizezi stupiditatea intrebarii tale oare?

| johnnny123 a răspuns (pentru MountainRiver):

Sigur, mulți oameni au de gând să răspundă la întrebări. Dar dacă cel care pune întrebarea nu se poate deranja să ofere suficiente detalii, noi de ce ne-am deranja să răspundem?

Să întrebi "cât mai costă în prezent pământul intravilan" este ca și cum ai întreba "cât mai costă în prezent o geantă?"

O geantă poate să coste între 10 euro și 50.000 de euro sau mai mult. Dacă nu oferi suficiente detalii despre geanta care te interesează, ăsta este singurul interval de preț pe care-l poți primi. Te ajută cu ceva?

| VoidEternal a răspuns (pentru MountainRiver):

Au americanii o vorbă. Beggars can't be choosers.

Atâta timp cât nimeni nu e obligat să îți răspundă si cine o face își ia din timpul lui, mi se pare absolut pueril să te dai cu fundul de pământ că nu ți se dă mura-n gura exact ce vrei tu și ai cerut. Poți face asta daca mergi la un agent mobiliar și îi plătești servicii de consultanță. Atunci poți avea pretenții.

Mă distrează maxim cei care vin cu întrebări și menționează anume "dar sa nu-mi ziceti asta și ailaltă, eu vreau sa fiu validat auzind exact părerile cu care sunt eu acord, ca să mă simt mai bine in pielea mea, nimic altceva". Well no kidding, atunci vorbește cu tine în gând.

Când pui o întrebare aici mi se pare de bun simț să îți asumi că poți primi și alte păreri decât cele de care ai tu nevoie, uneori chiar și critică și ironie (inclusiv eu mă fac vinovat de asta csf, ncsf), dar poate primești și ceva de care te poți folosi, sau care te ajuta chiar daca nu e răspunsul pe care te gândeai că o să-l primești. Daca nu, aia e, ai pierdut 5 minute din viața.
Asa-s "tpuașii" că așa ne zici, nu?

¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

| MountainRiver explică (pentru VoidEternal):

Nici pe contul ăsta nu scap de tine măi Void?!
Dar stai, de unde știi că zic TPUași?! Nu-mi zice că ai aflat cine sunt?! Speram ca pe acest nou cont să fiu mai underground, mai anonimă. straight face
Deși cred că blufezi, doar. Era da, cineva care spunea "TPUași" eu nu am spus cred că asta în vreo întrebare.

Dar la naiba, lasă prostiile, că altceva mă interesează.
Ca anume că te înșeli. Nu are logică ce spui. Prin simplul fapt că eu nu am pus o întrebare din aia, cum puneam kilometrice despre probleme existențiale și nici despre dureri sufletești sau percepții umane în așa manieră încât să fiu validată sau nu. Deci greșești prin simplul fapt că tu pomenești de "validare" când întrebarea mea era cât se poate de științifică și chair cu răspuns fix. A că variază prețurile în funcție de x și y chestie e altceva, dar am pus o întrebare concretă la care așteptam și se și primea un răspuns concret.
Plus că și ideea asta e aiurea, dacă nu știi, nu răspunzi. Iar dacă răspunzi ca să-mi spui că prețurile îs variate, atunci spui doar că prețurile îs variate nu și comentarii cum că "dar de ce să-ți răspund?!"
Vezi despre fix această atitudinea vorbeam când imi susțineam și părerea cu "adevărul și sincerii ăștia". Adevărul îl știe toți, dacă sunt proastă am să știu și mediul meu înconjurător, tabieturile mele de zi cu zi îmi va arăta/demonstra lucrul ăsta. Deci faptul că tu sau x, y îmi spune adevărul nu schimbă însă și adevărul, iar aici clar cel mai bun exemplu este chiar prostia, deoarece dacă eu sunt proastă, adică am ub IQ sub medie, cu IQ ul ăla mi-a fost dat să trăiesc iar dacă sincerul vine și-mi spune ce proastă sunt eu, eu tot proastă rămân, oricât se luptă el cică prin a-mi revela adevărul "să mă schimb", nu mă voi schimba. Și aici deja sunt 2 argumente adevărate care mie una nu-mi dau pace și mă face să nu prea cred în ăștia care se autointitulează ei singuri "sinceri" : 1. Dacă eu sunt adevărată, sinceră așa, proastă, iar tu ca sincer vii și-mi spui că-s proastă, de ce o faci? Care-i scopul? Mai ales dacă știi că adevărul doare și doare, de ce o faci? Păi dacă tu spui și pe mine mă doare, asta înseamnă masochism și răutate, nu adevăr.
2. Dacă tu știi că sunt așa și și eu știu, la ce mai merită să spui toată negativitatea aia la adresa mea?! Nu merită! Ori dacă o spui, indirect îmi spui de fapt că nu mă placi, nu că ești tu sincer.
Deci nu adevărul mă deranjează, nu faptul că nici măcar nu vreți să mă ajutați ci atitudinea, dragilor, aia ne deranjează de fapt pe mulți dintre noi. Iar atitudinile de genul nu sunt sincere, sunt doar meschine.

P.S. stai liniștit că nu vă voi mai numi TPUași la fel ca și experiențele vechi cu prieteni vechi care m-au abandonat și am invățat lecții dureroase, dar adevărate și m-au maturizat, așa și experiențele TPUistice m-au maturizat, răcit și maturizat. Deci sunt prea matură ca să mă mai apropii de cineva cu apelative puerile și să mai încerc să fiu fata nice de pe aici.
Însă voi rămâne, pe aici, voi oferi răspunsuri la ce mă pricep (adică suflet și paradoxuri) și îmi voi lăsa percepția mea asupra lumii și vieții TPUistice, dar cam atât. Aaa și eventual voi mai deranja cu câte o întrebare când chiar am nevoie de ajutor. Chiar dacă unora nu vă place, sunt și oameni care chiar răspund fix la întrebări cu fix răspunsurile de care am nevoie. Restul nu voi mai sta pe aici. Oricum am treabă.
Acum mă scuzi, dar deja mor de palme scriind atât și stând într-o poziție nu tocmai confortabilă, căci încerc să meditez și să vizualizez cum voi lua examenul de mâine. Tocmai de aceea am și intrat pe aici, astă seară, că am zis că dacă citesc problemele altora sau mă implic în scris profund și sincer, voi uita de anxietatea mea dinainte examenului, dar mă va și ajuta cu vocabularul.
Acum dacă mă scuzi, mă reîntorc la meditația mea de vizualizare cum voi lua la naiba examenul.
Și sper să nu spui la nimeni că am revenit. Nu doresc să afle nimeni cine sunt, oricum am observat că oamenii de pe TPU sunt ceva cam paranoici și cum văd că a apărut un nou cont cred că sunt Rosalia sau nu știu ce Guru Tpuistic. Deși eu nu sunt nici Rosalia nici vreun GuruTPuistic, sunt doar un simplu om, chiar prea simplu și complex totuși pentru vremurile astea. Deci chiar vreau să stau mai la întuneric de data asta. Deși o să mi caut vechii prieteni când mă scot naibi ăștia de la juniori again. Sper ca ceea ce scriu aici, să nu creadă și amicii mei, cu care am mai avut conversații deep pe aici, că nu e despre ei, ci doar despre cei care nu vor să ofere ajutor, dar au totuși cont pe aici. happy

| VoidEternal a răspuns (pentru MountainRiver):

Lol, daca vrei sa nu-ti mai comentez, spune si s-a rezolvat. happy

"Nu-mi zice că ai aflat cine sunt?!" Oricine ti-a citit vreodata raspunsurile te poate identifica extrem de simplu, nu e niciun special skill aici. Daca chiar vrei sa fii anonima, schimba-ti complet stilul si tonul intrebarilor.

Cat despre caracterul "concret" al intrebarii tale, permite-mi sa nu fiu de acord, intrebarea ta e groaznic de generica.

Partea cu validarea nu-ti era adresata tie neaparat, ci in general celor care au pretentia sa primeasca exact ce raspunsuri vor ei, chestie care mi s-a parut mereu ridicola si care e generata de nevoia de validare a unei pareri proprii, apanajul oamenilor fara siguranta de sine. Te deranjeaza un raspuns, treci peste, da block, whatever, nimeni nu e dator in vreun fel sa-ti serveasca un anume fel de raspuns, sau chiar orice fel de raspuns.

Simplu.

| MountainRiver explică (pentru VoidEternal):

Dar de bunul simț ai auzit?!
Poate nu răspunsul mă deranjează, ci modul cum e formulat răspunsul și te-aș ruga să nu-mi comentezi măi Void aici, că știu ce pnm spun. Și și eu, nu mă refer la tine, ci la mapamond, ceva ce oamenii fac foarte repede și foarte mulți. Să-și expună ideile sau părerile într-un mod total greșit sau neasertiv și știi ceva, eu plec și aia e, pot să trăiesc cu un "ești prost" sau "nu e bine ce spui" dar spus subtil, că de obicei asta fac oamenii needucați, chiar pot trece peste, dar ceea ce spun oamenii și cum o fac, spune ceva despre ei și nu știu poate sunt eu prea nebună, prea pretențioasă, dar ce să vezi, măi Void, eu cred că se poate mai mult de atât. Eu cred că se poate mai bine mereu, iar încă ceva, că tot Universul, din nu știu ce motiv mă vrea în învățământ și educând oameni, ei bine, cred că educația e baza. Adică poți fi tu de 10, poți spune tu, ca om, în general, mă refer, poți face case, mașini, conglomerate de națiuni, poți fi rege și împărat, fără educație, bune moravuri și chiar un limbaj educat, nu am cerut să scrie omul sau să se exprime conform standardelor gramaticale, nu, nici pe departe, de altfel, nici eu nu le știu pe toate, și sincer, între noi fie vorba și unele reguli gramaticale sunt destul de exagerate ori gramatica în sine e oricum ca și legea destul de interpretabilă, așa că, nu, nu am pretenții de scris academic, însă am pretenția de a fi om. Ceva ce Biblia a subliniat foarte clar, omul nu e egal animal, oricât au venit darwiniștii să vă spună vouă că omul o căzut din copac și s-o tras din maimuță, omul, la dracu, nu e maimuță. Deci când omul nu e maimuță, a pretenția, ooo, da și chiar pretenția, așa cum alții ai pretenții de la mine, să nu întârzii și fac eforturi peste puterile mele de a nu întârzia, iar când o fac, oamenii mă tratează cu sictir, sincer așa am și eu pretenția ca omul să fie om. Și nu-mi mai pierd vremea, să explic pe aici ce cerințe trebuie să îndeplinească omul, pentru a-mi demonstra că e om. Citiți-mi vechile conturi, dacă tot ați spus că știți cine sunt și vă veți da seama ce caut la om, ca să fie om. Cel mai important să fie cald și empatic, iubitor (prin ce? Prin tot ce face și întreprinde, de la a dori să i îmbrățișeze pe ceilalți, la a fi deschis celorlalți și a-i accepta pe ceilalți și a-i asculta și ajura pe ceilalți) cred că astea și sunt celelalte caractere pe care Domnul ni le-a pus ca să ne diferențieze de animale. Deși în ziua de azi, oricum, e posibil ca animalul să învețe empatia și oleacă de căldură și iubire, că omul a devenit prea hienă. Și am spus tot cu asta. Mă scuzi că nici eu nu pot fi așa de empatică și iubitoare azi, dar am trecut prin prea multe în ultima vreme ca să mai fiu. Când o să văd de la ceilalți iubire, atunci o să-mi mai scot și eu empatia și iubirea de sub sân, până atunci, bun venit în junglă. Ce să mai...