| MountainRiver a întrebat:

Hei, TPU, proprietățile private în regim hotelier pot fi trase la răspundere dacă, să zicem, cineva le face rău oaspeților?
Ce reglementări există în temeiul legii în cazul acestor cazări?

Răspuns Câştigător
| Gg8 a răspuns:

Proprietățile private în regim hotelier (Airbnb, Booking etc.) pot fi trase la răspundere pentru vătămările suferite de oaspeți. Conform Codului Civil românesc, proprietarii sunt obligați să mențină condiții sigure pe proprietatea lor.

### Reglementări:
1. **Autorizare și Clasificare**: Necesitatea unei autorizații de funcționare și respectarea reglementărilor locale.
2. **Norme de Siguranță**: Respectarea normelor de siguranță la incendiu și sănătate.
3. **Asigurare**: Recomandarea de a încheia polițe de asigurare care acoperă răspunderea civilă față de terți.

### Platforme de rezervare:
- **Standardele Comunității**: Gazdele trebuie să ofere o experiență sigură și plăcută.
- **Asigurarea Gazdelor**: Airbnb, de exemplu, oferă protecție pentru daunele aduse oaspeților.

### Exemple de răspundere:
- **Accidente**: Proprietarii pot fi răspunzători pentru accidente cauzate de condiții nesigure, cum ar fi scările.
- **Condiții insalubre**: Răspundere pentru îmbolnăvirile cauzate de mucegai sau alte condiții insalubre.

### Concluzie:
Proprietarii trebuie să respecte reglementările legale și să ia măsuri pentru prevenirea incidentelor, inclusiv obținerea autorizațiilor necesare și asigurarea proprietății. În caz de litigiu, instanțele vor evalua măsurile luate pentru a preveni prejudiciile.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proprietatea nu poate fi trasa la raspundere, deoarece nu exista obligatia sa apere oaspetii de o infractiune, contraventie sau raspundere civila delictuala savarsite de persoane straine de proprietate.
La raspundere poate fi trasa doar persoanele care au vatamat oaspetii.

| Violleta2022 a răspuns:

Faci reclamatie la Protectia Consumatorului si ei vin in control, aplica amenzi, inchid caldirea daca gasesc nereguli acolo samd, indiferent ca este hotel, motel, sau propietate privata in regim hotelier, putand sa i se suspende licenta pe o perioada de vreme.