| CrissNico a întrebat:

Toti pentru Romania!
Tot aud din ce in ce mai multi prieteni ca ei dupa terminarea liceului vor pleca afara ca isi urasc tara. Credeti ca eu sunt altfel doar pentru ca imi iubesc tara cu rele si bune si vreau sa schimb ceva aici? Ce va ajunge tara asta daca ii vom lasa in continuare pe acesti demnitari, parlamentari sau ce or fi ei sa ne conduca? Unde vom ajunge?
Stiu Romania este o tara ciudata, ce vezi zici nu prea vezi nicaieri ( ma refer la betivii care isi bat sotiile si copii, hotii, criminalii, politicienii care fura tara si irosesc banii pe tot felul de prosti etc.), dar eu o iubesc si vreau ca noua generatie sa schimbe ceva in ea.
Toti fugim de ea dar de ce nu ne uitam mai adanc in Romania sa vedem ce e frumos la ea, sa vedem cate tinere talenta avem, cati copii minunati, cati oameni intelegenti, canti artisti desavarsiti etc.
Deci acum urmeaza intrebarea : Credeti ca Romania este o speranta pierduta sau putem sa o schimbam?

P.S. : scuzati categoria

Răspuns Câştigător
| TheRealDaniel a răspuns:

Da, Romania este o tara frumoasa cu multe peisaje fantastice, insa multi nu vad decat partea rea a Romaniei.
Niciodata nu este prea tarziu sa faci o shimbare insa conteaza interesul si devotamentul, iar ca sa transformam Romania in ceva pe placul tuturor cu mai putina rata a criminalitatii toti politicienii acestia profitori sa fie inlocuiti de cineva cu adevarat interes pentru tara asta... cineva patriot care ar putea schimba multe in tara. ar putea dura mult timp si efort considerabil.

| CrissNico explică (pentru TheRealDaniel):

Stiu ca dureaza, dar ca de obicei toti profitori or sa ne tina pe loc da na...
Oricum chiar dac o sa schimbam Romania in fata Europei tot vom fi o tara plina de "criminali, hoti si tigani"

| TheRealDaniel a răspuns (pentru CrissNico):

Respectul si stima se castiga greu avand in vedere greselile Romaniei sau cel putin a incompetentilor care o cunduc acestea nu vor putea fi uitate prea curand.

| CrissNico explică (pentru TheRealDaniel):

Da asta spuneam si eu. Mersi de raspunsuri happy

| TheRealDaniel a răspuns (pentru CrissNico):

Cu mare placere.

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Romania nu este o speranta pierduta. Poporul roman, in mare, e o speranta aproape pierduta, tocmai fiindca procentul celor care pleaca si chiar ar putea schimba ceva in bine e mult mai mare decit al celor mai saraci cu duhul. Pina la urma problema nu e ca sa zicem ca stai la tara si ai 8 clase, poti sa pleci si sa muncesti fara probleme daca ai bun simt si esti serios, insa buba e ca sint milioane de imbecili care stau pe ajutoare sociale si voteaza dupa cum le dicteaza o cinzeaca sau o punga de malai. Fara vot cenzitar, slabe sanse ca nemernicilor ce isi zic "clasa politica" sa le pese de cineva cu adevarat.
P.S. Chiar nu conteaza cum sintem in fata Europei. Daca te porti OK, nu te arata nimeni cu degetul si dupa ce ai lasat deja o prima impresie buna, nimeni nu o sa se uite la tine strimb cind le zici de unde esti.

| CrissNico explică (pentru KodrutZ):

Vorbesc des cu persoane de afara ( din Europa, nu conteaza prin ce intermediu vorbesc cu ele ) dar NICIODATA NU MI-A FOST RUSINE SA ZIC CA SUNT DIN ROMANIA si toti erau wow :,, esti din Romnaia?! ". Asa deocamdata suntem o cauza pierduta dar na merita sa speram nu happy

| KodrutZ a răspuns (pentru CrissNico):

Stai calma, nu sintem o cauza pierduta decit daca noi vrem sa fim asa. Eu am lucrat cu multi din afara, mai ales US si UK, iar englezoii mereu aveau ceva de bine de spus despre romani (nah, discutam de freelancing in IT/presa aici, nu spalat ferme de porci) si imi povesteau ca au fost foarte multumiti de romanii cu care au lucrat, imi multumeau si mie cind terminam, pastram legatura, mai prindeam si alte proiecte. Cauza e pierduta atunci cind nimeni nu mai incearca si toti pleaca de la ideea asta.
P.S. Legat de "Wow" discutam cu un american de vreo 65 de ani despre comunism si el era "Wow, it must have been horrible." Ceea ce demonstreaza inca o data ca realitatea de oriunde e mult deformata in afara, inclusiv realitatea de la noi. Orice sistem statal e facut din oameni si actiunile lor, nu din o constitutie sau niste legi. Bine, nu ma apuc acuma sa zic povesti cu securisti si fatete roze din comunism, dar ideea e ca se aplica si la Romania de azi - sint EXTREM DE MULTI oameni extraordinari care inca sint pe baricade aici, insa NU AUZI DE EI. Un exemplu scurt si ma duc - in ultima luna am fost cu fiica-mea la ORL si la neuro la un ambulatoriu de stat. Conditii ca in 1970 toamna, programare la ora x si doctorul apare abia pe la x+15 minute si in fata mea erau deja programati vreo 3, dar: ambii doctori niste oameni extraordinari, de nota 100. Nu am dat nici o spaga si nici o atentie de nici o natura, totul a fost ireprosabil, mai putin locatia si modul de organizare, ceea ce nu poate fi imputat doctorilor. Cit de des vezi in presa doctori dedicati meseriei care isi fac treaba cu suflet pe un salariu de rahat si cit de des vezi spagari? Eeexact!

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Exact,în România sunt promovate toate non-valorile şi nu românii care au luptat şi au reuşit. Şi uite aşa generaţiile viitoare vor fi o non-valoare.
Şi eu am întâlnit români foarte de treabă care-şi făceau munca din plăcere nu pentru altceva.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

"Şi uite aşa generaţiile viitoare vor fi o non-valoare." NU NU NU! Generatiile viitoare vor fi asa cum fiecare dintre noi le lasam sa fie. Stii ca studiile au concluzionat ca e suficient ca 15% dintr-o populatie sa aiba o atitudine ferma intr-o directie pentru a schimba totul? De multe ori cind merg cu fiica-mea la parc luam cite o pauza si mai stringem coji de banane sau ambalaje aruncate de pe jos si le ducem la gunoi. Stii ca nu mai arunca nemernicii pe jos pe acolo cind vad asta? Fara sa le zicem nimic si fara ca eu sa fiu 2X2 cu tatuaje din Legiunea Straina pe mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Interesant.Chiar nu ştiam. Dacă observăm în jurul nostru minoritatea are o mai mare influenţă decât majoritatea. Sau aşa am observat eu?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact ce ziceam eu. 15 din 100 cica ar fi suficienti. Vezi de exemplu ce panarama e acuma in Ucraina cu agitatori foarte putini raportati la populatia totala. Vezi si cifrele de la asa-zisa noastra revolutie din 1989.

| CrissNico explică (pentru KodrutZ):

Da am intalnit si eu doctori care nu iau nici un fel de spaga desi au un salariu de nimic. Daca tot dam exemple:
Acum trei ani m-am operat sa imi scot apendicele, iar acolo lumea spunea ca o bunica se ruga de doctor sa ii opereze nepotul ca nu au bani sa le dea ( doctorului, anestezistului si asisitentelor) iar doctorul asa cu o nesimtire ii spunea bietei femei " Nu il operez pana nu vi pregatita mamaie" ( mai bine nu auzeam )
Acum sa imi spuneti ce suflet poti sa ai sa nu il operezi fara spaga cand saraci nu aveau bani nici de mancare si te mai si gandesti ca operatiile sunt decontate de stat?!( dar multi o sa spuneti ca de unde sti ca a fost asa daca nu ai auzit tu; cred ca stiti cum e ste situatia in Romania acum, deci...)

| KodrutZ a răspuns (pentru CrissNico):

Sint si astfel de oameni de nimic, dar de vina sint TOTI cei care le accepta comportamentul. Daca s-ar duce un tata cu copilul in brate si la faza asta in loc sa aplece capul si sa scoata banii sau sa mearga la primul amanet ca sa amaneteze verigheta sau mai stiu eu ce l-ar lua pe nemernic de guler si i-ar zice "Il operezi in secunda asta, iar daca ceva nu merge bine, nu mai prinzi ziua de miine." sa vezi cum s-ar mai schimba lucrurile. Sau, versiunea eleganta, il inregistrezi pe dobitoc cind spune asa ceva.
P.S. E vorba cam de acelasi tip de oameni ca popii aia ordinari care lasa oamenii afara din mormint pina vad "ochiul dracului" ca sa faca slujba aia nenorocita...

| CrissNico explică (pentru KodrutZ):

Da asta este... multumesc pentru toate raspunsurilehappy

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Suntem de rahat si de rahat o sa ramanem chiar daca RO e o tara cu peisaje frumoase, dar guvernul a distrus tot dupa 1989 au distrus tot ce mai era bun si frumos acum nu mai avem nimic de fapt nu mai e nimic bun aici, asta e sfarsitul nostru.

| LegionarulRoman a răspuns:

Fiecare vede ce il reprezinta...

Ce s-ar intampla daca cei 2 milioane de romani ar veni in Romania peste Parlament, Guvern, Cotroceni si i-ar da jos fara nicio discutie? Ca in Islanda? Cred ca le-ar tatai un pic c*rul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite care e problema în România: majoritatea cetăţenilor se tem de puterea pe care o au parlamentarii în loc ca parlamentarii să se teamă de puterea pe care o au cetăţenii. Demonstrăm asta prin felul în care ne abandonăm ţara lăsând parlamentarii să exercite puterea aşa cum vor ei nu cum vrem noi.Mulţi nu ne ştim identitatea, nu ştim cine suntem şi d'asta mulţi nu au nici prea mari pretenţii de la această ţară. Au fost prostiţi că România e o ţară de rahat şi uite aşa suntem călcaţi în picioare de UE şi de americani.
Nu frate, nu e aşa. România e o ţară frumoasă din punct de vedere al reliefului, al obiceiurilor, tradiţiilor, istoriei.Nu trebuie să lăsăm ţara pe mâna nimănui. Putem fi proprii conducători.
Mă disperă la culme faptul că cei mai mulţi îi acuză pe parlamentari. Frate schimbare începe cu tine. Schimbă-te tu şi ai să vezi că aceşti vor dispărea de la conducere.

Închei răspunsuri cu nişte melodii care sper le asculţi. E foarte frumos mesajul:
https://www.youtube.com/watch?v=RKbYTSblG-A
https://www.youtube.com/watch?v=bErRqum1dSA
https://www.youtube.com/watch?v=SMffbEbRTug

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu linkurile alea ai stricat tot... hai sa infing eu trei piese de referinta daca sintem la capitolul asta:
http://www.youtube.com/watch?v=yUgIyYlMqII
http://www.youtube.com/watch?v=GKy2_RGQePY
http://www.youtube.com/watch?v=zqPvqBH4zRA
http://www.youtube.com/watch?v=jobSJA5q2iU
http://www.youtube.com/watch?v=z9eMHo0Q168
P.S. Degeaba ai versuri patriotice daca tu nu folosesti nici o urma de influenta autohtona in muzica. Versuri patriotice pe hiphop de doi bani pica ca nuca in perete.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Frumoase piese. big grin

| LegionarulRoman a răspuns (pentru KodrutZ):

Foarte romanesc suna grohaiturile rockerilor (nu ma refer la Tudor Gheorghe sau Vali Sterian ).

Asa bine cunosti tu hip-hop-ul, de zici ca-i de 2 bani? Nimeni Altu ' are niste versuri extraordinare in "Fii ai bravilor soldati".E o melodie extraordinara, foarte sensibila pentru sufletul romanesc.

https://www.youtube.com/watch?v=TrheSxzp_tQ

https://www.youtube.com/watch?v=VbytG6NMd-0 (personal nu il agreez pe Cabron)
https://www.youtube.com/watch?v=u0fiivt4ACc
https://www.youtube.com/watch?v=dhHiEnFfZv4
https://www.youtube.com/watch?v=chCkJjZNNzk
https://www.youtube.com/watch?v=wsFqPnRrbcg
https://www.youtube.com/watch?v=9nb9Br6qmi0
https://www.youtube.com/watch?v=V39VEJOsNtE
https://www.youtube.com/watch?v=m1jQTuDi8mY
https://www.youtube.com/watch?v=WRqOlvTceMo
https://www.youtube.com/watch?v=mF1htUOSrCk
https://www.youtube.com/watch?v=z5CE7a2v3zw (asta imi place in mod deosebit)
https://www.youtube.com/watch?v=DBx-Yjamg78(si asta)
https://www.youtube.com/watch?v=l7lA32UKm3U (tinta melodiei e clara)
https://www.youtube.com/watch?v=HVGAYUft-_c (asta e mai degraba pentru relaxare)
https://www.youtube.com/watch?v=eBhQp_h_8hU
https://www.youtube.com/watch?v=4ucGq5e1Y44
https://www.youtube.com/watch?v=vXUrXiRVeks
https://www.youtube.com/watch?v=YESyK05Pi0Q
https://www.youtube.com/watch?v=0HS4IZS7HsI

Rap-ul probabil ramane singura miscare care mai zice adevarul, il mai aud tinerii. Cedry2k,Dragonu',Raku,Haarp Cord (ca trupa), chiar si Carbon, au mesaje extraordinare.

Ma rog, in functie de gusturi.

| KodrutZ a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Daca o iei cu "grohaiturile" n-avem ce discuta. Oh, da, din cite vad cineva te-a si suspendat... si uite de aia nu avem o extrema dreapta credibila, fiindca e plina de exemplare ca tine.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu sunt suspendat din mai(prin 5 daca nu ma insel), anul trecut ...si de atunci am ramas tot asa. Asta e nedreptatea TPU :unii obsceni dupa o luna si ceva sunt la locul lor, iar pe mine nici acum nu m-au bagat in seama.Cred ca au uitat de mine...

Asa ca nu tine treaba asta cu suspendarea si extrema dreapta credibila.

| KodrutZ a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Oricum nu poti sa spui ca extrema dreapta are vreo urma de sansa/credibilitate. Crede-ma, VREAU sa le aiba. VREAU sa votez cu un partid nationalist extremist care sa faca macar juma' din ce a facut Legiunea (alea bune, nu alea nasoale)... dar nu am cu cine.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru KodrutZ):

Sunt de acord, decat cu partea cu Miscarea Legionara nu sunt, pentru ca eu consider ca nu a facut "nicio nasoala"(poate izolat, dar per ansamblu nu).Si am suficiente argumente si pozitii pentru a arata care era treaba cu "asasinatele" (cred ca asta era partea nasoala, sau? ).

| KodrutZ a răspuns (pentru LegionarulRoman):

In mare au fost doua perioade - Codreanu si Sima. Corect? Plus de asta, nationalismul ar trebui complet separat de ortodoxie, religie si biserica. Se poate si nationalism umanist. Asta as vrea eu. Bine, impachetat in oleaca de doamne-doamne ar prinde mai bine la mase, insa biserica e total aservita ciumei rosii de 25 de ani, deci slabe sanse de acolo.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru KodrutZ):

Da,au fost 2 perioade.

Treaba cu nationalismul separat de biserica reprezinta o idee noua adusa,straina de orice natiune, caci atunci cand o scoti din matca credintei sale(natiunea), e putin probabil ca oamenii sa ramana cu adevarat nationalisti. Acest lucru este observabil in Occident, unde oamenii(de atat nationalism umanist) sunt intai europeni, si apoi nationalisti.De altfel foarte multi Occidentali (de altfel, acestia care sustin aceste idei sunt in general crestini slabi, agnostici/atei) nu dau 2 bani pe "nationalism".

Nu se poate nationalism roman, fara ortodoxie.E un pleonasm(cum au spus-o si unii ca Petre Tutea, Mircea Vulcanesu, Vasile Voiculescu etc etc). Reprezinta baza morala a tarii.Ateismul sau "umanismul" nu poate duce la un nationalism real(dupa cum am zis mai sus), iar valorile morale in randul lor sunt destul de discutabile.

O carte extraordinara pe care am citit-o este "Ortodoxie si nationalism" de renumitul teolog roman Dumitru Staniloae. Prezinta tot ceea ce trebuie sa stii despre romani si ortodoxie.

"biserica e total aservita ciumei rosii de 25 de ani"

Comunistii? PSD-isti? Ma rog, asta este o generalizare foarte exagerata. Daca te referi la comunism, ia sa vedem numarul de martiri din inchisori, desi...patriarhii, episcopii cam trebuiau sa faca cum le canta partidul. Daca te referi la faptul ca prin parohii preotii prostesc oamenii cu PSD, asta reprezinta o alta treaba, si nu este absolut deloc specifica multor dintre preoti.

De citit:http://ortodoxiesaumoarte.files.wordpress.com/......7-1947.pdf

| KodrutZ a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Norvegia? happy

| LegionarulRoman a răspuns (pentru KodrutZ):

Bine...acum dam exemplu de o tara in afara UE care traieste foarte bine.Dar despre dezastrul spiritual si chiar psihologic din aceste tari nordice de ce nu sopteste nimeni.Tocmai citeam despre copii "mostri" care cresc in Suedia, deoarece parintii nu au voie sa ii atinga de niciun fel, caci daca o fac vor fi aspru pedepsiti...

| KodrutZ a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Sa nu generalizam... e ca si cum ai zice ca toti romanii sint hoti si inchisi la culoare si toate romancele curve. Per total. tarile nordice o duc excelent din orice punct de vedere. Nu vorbesc din povesti de pe net sau alte parti, am destule cunostinte plecate prin zona aia.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru KodrutZ):

Da? Ca si manifestarile alea neasteptat de violente(cred ca cum un an) de prin Suedia? Fierb si ei, crede-ma. Nu poti sta toata viata si sa ai banii pe masa,"fericit" si sa nu ai nici macar o tragere de inima spre transcedent.

http://www.culturavietii.ro/......el-unisex/

http://www.lifesitenews.com/......me-eu-news

" Suedia-Paradis sau Iad?

E Suedia paradis sau un iad pentru suflet? De mai multe luni ne-am gindit sa alocam o editie speciala Suediei si o facem astazi. Suedia e mindria secularistilor. E, spun ei, o experienta unica in istorie, o realizare suprema si un succes indubitabil al secularismului. Un veritabil poster child al lui. O societate care ar trebui sa stirneasca invidia tarilor traditionale si sa le serveasca de model. Auzim asta si in media romana. Sa fie oare Suedia societatea perfecta la care a visat omenirea de mii de ani, ori un veritabil iad pentru suflet dar despre care nu scrie nimeni? In opinia noastra caracterizarea ultima e mai potrivita.

Daca Suedia e, pe moment, mindria secularistilor, e si singura, si, indraznim sa afirmam, va fi si ea abandonata asa cum au fost abandonate si alte experimente sociale ale secularismului. De-a lungul deceniilor secularistii s-au mindrit si cu alte experimente seculare si s-au inselat. La inceput a fost Uniunea Sovietica iar apoi Europa de Est. De fiecare data s-au inselat. Iar celelalte exprimente secluariste contemporane, China comunista, Cuba si Corea de Nord, sunt si ele esecuri. Cuba a devenit una din cele mai imorale tari, rata avortului la adolescentii cubanezi fiind cea mai ridicata din lume. Iar in ani recenti comunistii cubanezi au fost constrinsi sa apeleze la Biserica Catolica pentru remedierea imoralitatii in Cuba. Actiunile au repercursiuni. Pina ieri, cind Uruguayul a legalizat avortul, Cuba a fost singura tara din America Latina care a legalizat avortul imediat dupa venirea comunistilor la putere in anii 50.

Suedia insa e un caz mai aparte. Dar care la o privire mai apropriata denota mai mult putregai social decit succes. Suedia e tara unde se traieste bine daca esti tinar si lipsit de moralitate. La 40 de ani oamenii sunt deja priviti ca fiind batrini. Respect fata de batrini nu exista. Cultura suedeza e o cultura a tineretii, a "youthful culture" ca sa folosim un termen sociologic anglo-saxon. Presiunea asupra celor mai in virsta sa se pensioneze si sa-si cedeze locurile de munca celor tineri e in crestere. Pensionarea obligatorie la virste specifice, uneori stabilite in functie de profesie, este o realitate. Cei care au refuzat sa se pensioneze (medici, dentisti) si au demarat actiuni in instanta au pierdut. Este de neconceput ca cineva care a investit o mare parte din viata in educatie si profesie sa fie fortat sa o abandoneze dupa ce a practicat-o doar 20 sau 25 de ani, la virsta cind este cel mai util societatii si, asemenea unui atlet, in cea mai buna forma profesionala.

Suedia este o societate cladita pe drepturi nu obligatii. Suedezii au drepturi dar nu obligatii. O societate de perspectiva e una in care drepturile si obligatiile se echilibreaza reciproc. Tinerii suedezi cresc cu mentalitatea ca au dreptul la beneficii din partea statului (asa numitele "entitlements") dar nu obligatia de a contribui la formarea lor. Dreptul de a fi in primul rind consumatori dar nu obligatia de a fi in primul rind producatori. Dreptul de a primi dar nu obligatia de a da. Apoi urmeaza si dreptul, mai unic suedez, de a nu fi ofensat. In Suedia daca esti ofensat, legile adoptate de statul secular iti permit sa te razbuni pe cei care te-au ofensat. Statisticile ultimilor ani de asemenea indica ca rata criminalitatii in Suedia e mai ridicata decit in Romania. Iar criminalii in loc sa fie pedepsiti pentru crimele pe care le comit, sunt "reeducati" ori "reabilitati."

Suedia e o tara seculara care l-a exclus pe Dumnezeu din treburile ei. Dumnezeul Suediei e statul, statul asistential a fi exact. Libertatea religioasa exista doar in teorie nu in actualitate. Statul suedez a nationalizat Biserica Luterana transformind-o intr-o unealta a statului. Biserica Luterana si-a pierdut independenta si a devenit un instrument docil pentru transformarea societatii suedeze in chipul si asemanarea secularismului suedez. Iar preotii ori pastorii care inca indraznesc sa propovaduiasca Evanghelia asa cum e ea scrisa, sunt arestati ori amendati. Astfel de cazuri nu au fost putine si au suscitat multa atentie. Dreptul de a critica promiscuitatea, chiar pe baza Scripturii, a fost asfixiat.

Gradul de disparitie treptata a casatoriei si familiei ca institutii in Suedia e mai avansat ca ori unde in lume. Concubinajul incepe sa devina majoritar. Unii din parlamentarii sudeze deja se pronunta pentru desfiintarea casatoriei si a familiei ca institutii. Casatoriile intre persoane de acelasi sex au fost legalizate. Rata casatoriei e in scadere. Divortul e in crestere. Rata natalitatii scade cu toate ca rata imigratiei este ridicata. Suedezii si-au pierdut vointa de a procrea generatiile viitoare si in timp tara lor va fi locuita de altii. Copiii suedezi au fost si ei confiscati de statul secular. Asa cum a prescris Platon acum aproape 2.500 de ani cind sugera ca la nastere copiii sa fie luati de la parintii lor si sa fie crescuti si educati de stat in colonii separate. Parintilor li s-a interzis dreptul de a-si pedepsi copiii, Suedia devenind, acum 25 de ani, primul stat din lume care sa interzica pedeapsa corporala a copiilor. Parintilor li se interzice de asemenea sa-si educe copiii in valorile traditionale, iar homeschooling (educatia la domiciliu) este mai in intregime interzisa. Este permisa doar in circumstante "extreme". Parinti care au incercat sa-si educe copiii acasa pentru ai proteja de imoralitatea din scolile publice suedeze au fost arestati. Cazul cel mai celebru, acela al familiei Johannsen care a fost arestata in 2009 pe avion pe cind familia incerca sa mearga in India sa-si educe copiii acolo, inca e pe rolul Curtii Europene a Drepturilor Omului. Cazul inca asteapta sa fie acceptat de CEDO. In plus, predarea creationismului este interzisa, atit in scolile publice cit si in cele private. In ianuarie 2012 Lotta Edholm din Partidul Liberal Suedez a anuntat noi initiative legislative care ar facilita chiar si mai mult autoritatea statului de a lua de la parinti copiii educati acasa, in special in situatiile in care parintii isi educa copii acasa din "motive religioase ori ideologice". In ultimii doi ani autoritatile suedeze au respins fiecare cerere de educare a copiilor la domiciliu. Amenzile pentru parintii care insista sa-si educe copiii acasa au ajuns pina la $26.000.

Ideologia sexuala suedeza e radicala. Suedia a fost prima tara din lume care a dezincriminalizat sodomia in 1940. In urmatorii 72 de ani revolutia sexuala a facut ravagii in Suedia. Nimeni nu mai indrazneste sa critice imoralitatea sexuala ori sa afirme ca vreo practica sexuala este imorala. Astfel de afirmatii sunt vazute ca bizare, demodate ori manifestari ale unei personalitati lipsite de cultura. Atit de radicala a devenit ideologia sexuala suedeza incit, recent, in unele gradinite suedeze copiilor li se interzice sa se identifice sau sa se adreseze unii altora dupa sexul biologica ca "fata" or "baiat". Exemplul recent care a facut inconjurul lumii a fost inaugurarea unei gradinite de copii in Stockholm cu numele "Egalia" unde copiilor li se interzice sa faca referinte la sexul biologic si li se cere sa se adreseze unii altora doar cu cuvintul "prieten" sau "prieteni".

Suedia isi exporta putregaiul imoral de multi ani. Il promoveaza in Consiliul Europei, in Parlamentul Europei, in Natiunile Unite. Finanteaza programe de promovare a homosexualitatii in lumea a treia. Inca din anii 50 a finantat fundatiile si programele internationale de control al populatiei. Promoveaza avortul in tarile sarace. Constringe tarile sarace sa adopte, in schimbul ajutorului financiar, programe de avort. La fel ca Olanda, finanteaza clinici avortive pe vase care navigeaza in diferite parti ale lumii unde avortul este interzis pentru a performa servicii de avort in apele internationale.

Cit timp poate dainui o astfel de societate? Statul asistential suedez, la fel ca oricare altul, e disponibil atita timp cit sunt bani ori persoane de la care se pot stoarce bani pentru finantarea idealismului secularist. O societate materialista cladita pe bani nu dainuie. Una cladita pe virtute si moralitate da. Suedia a putut, vreme de multe decenii, sa-si permita un stat asistential ("welfare state"). In securitatea nationala ori internationala nu a investiti si nu investeste de fel. O fac altii pentru ea. Nu a participat in al Doilea Razboi Mondial, spre deosebire de restul Europei care nu a avut de ales. Securitatea ei a fost asigurata de restul Europei si de SUA. Taxele care asigura finantarea statului asistential suedez sunt mari, peste 50% din salarii si cresc. Cind nu vor ma fi bani, statul asistential se va prabusi si el. Si asta este inevitabil.

Regretabil insa este ca si Uniunea Europeana promoveaza aceeasi mentalitate a statului asistential in restul Europei. Drepturi dar nu obligatii. Dreptul de a primi nu obligatia de a produce. O astfel de societate e o puscarie pentru suflet. Incheiem atentionindu-va ca himera suedeza bintuie si ispiteste ideologic si stinga romana, unii dintre exponentii ei principali, printre ei dl Ion Iliescu, afirmindu-se in favoarea acestui sistem si in Romania. Iar anul trecut dl Victor Ponta a identificat si el in blogul sau socialismul spaniol a lui Zapatero, cel care a instituit casatoriile homosexuale in Spania, ca inspiratie pentru propria lui directie ideologica. Asta ne ingrijoreaza. "

http://www.hotnews.ro/......i-fata.htm

http://www.realitatea.net/gradinita-unde-copiii-nu-au-sex_847954.html

http://www.capital.ro/......sh-in.html

http://www.antena3.ro/......97902.html

http://laurentiudumitru.ro/......criminare/

Evident sunt mult mai multe cazuri(si asta mai ales in Suedia).

Iti recomand sa vezi acest documentar, unde la un moment dat se face o comparare intre dorinta oamenilor de a fi urmariti prin camere etc din Olanda si Germania :

http://vimeo.com/82235759

"Panopticon este un documentar realizat de Peter Vlemmix in 2012 (Olanda) si este foarte apreciat atat ca proiect tehnic cat si pentru continutul sau tematic. Numele provine de la termenul folosit de Jeremy Bentham in sec. XIX pentru a desemna o inchisoare in care prizonierii se simt monitorizati permanent dintr-un punct strategic central al acesteia. Este un concept care semnifica supravegherea totala.

"Nu am nimic de ascuns" - este o replica pe care o auzim frecvent de la cei carora nu le pasa de dezvoltarea exponentiala a tehnologiilor de supraveghere ubicua. Este si una din atitudinile comune din Olanda, tara care se distinge, pe plan european, prin nivelul scazut de preocupare fata de subiectul protejarii vietii private si a temelor legate de monitorizare, control, retinere date personale etc.

Realizatorul documentarului pleaca de la aceasta atitudine inconstienta pentru a arata pericolele sistemelor tot mai avansate de supraveghere, generalizate in sistemul public de transport, sosele, orase, internet si alte programe guvernamentale.

Astfel, pe măsură ce tehnologia avansează intimitatea noastră este pe cale de dispariție. Acest documentar explorează in ce măsură viețile noastre personale sunt afectate de utilizarea de tehnologie invaziva pentru a ne monitoriza continuu.

Filmul analizeaza exemple specifice Olandei, cum ar fi sistemul de monitorizare folosit in trenuri. In curand, va fi imposibila o calatorie fara detinerea unui card cu cip personalizat. Un astfel de sistem se poate regasi implementat si in Romania sau in orice alta tara in viitorul apropat.

Alte exemple includ:

- autostrăzi căptușite cu aparate foto, ca parte a sistemelor ANPR – recunoaștere automată a unui număr de înmatriculare;

- sistemul DPI - deep packet inspection – care analizează traficul electronic la nivel de pachete de date; și cu ajutorul căruia se identifică si stochează dosare ale activității dvs. pe Internet;

- locatia tuturor telefoanelor poate fi depistata pe baza unui semnal transmis la fiecare 6 secunde;

- pasapoartele sunt digitalizate si contin amprentele noastre;

- camerele video de pe strazi filmeza tot timpul oamenii, fara ca acestia sa constientizeze acest lucru;

- software-uri de tip trojan folosite de guverne pentru a spiona calculatoarele oamenilor, a face capturi si a monitoriza activitatea;

Si, in perspectiva, internetul obiectelor – adica cipurile rfid plasate pe lucrurile pe care le purtam sau de care ne folosim si care, astfel, devin "inteligente" si "vii", preluand si comunicand informatii.

Aceasta este doar o listă parțială a tuturor programelor și sistemelor guvernamentale introduse in uz cu scopul de a supraveghea si controla pe cetățeni. Si asta se intampla in tara care pretinde ca e taramul tolerantei si al libertatii de exprimare!

Dar, in acest taram al "libetartii" observam, de fapt, ca s-a nascut una din cele mai docile societati, care accepta necritic dezvoltarea unui Big Brother ce depaseste cu mult posibilitatile tehnice inchipuite de Orwell.

In cele din urma, documentarul nu este doar despre supravheghere si control, ci este despre pierderea libertatii intr-o societate care este mai liberala si libertina decat oricare alta.

Oare cand va cadea jos masca? "

Evident, aceste tehnologii avansate ii incanta in general pe "avansatii " occidentali.

| KodrutZ a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Interesant ca statul asta suedez de asistati functioneaza... si suedezii astia asistati chiar lucreaza mai eficient ca romanii. Nu de alta, dar am lucrat si cu un suedez/pentru o companie suedeza la un moment dat.

| ChrissD a răspuns:

Cel mai bine este sa pleci din tara pentru ca aici nu ai niciun viitor ....de exemplu in Anglia vei fi platit mai bine ca aici.

| KodrutZ a răspuns (pentru ChrissD):

Daca pentru tine banii sint totul, atunci du-te si nu te mai intoarce.

| LaurD3athAng3l a răspuns:

Romania este tara tuturor posibilitatilor tara unde ne-am nascut si aici o sa raman si mai este si tara cu cele mai frumoase fete.Parerea mea!

| CrissNico explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri happy

| alex251 a răspuns:

Bai baiatule prietenii tai fac bine ca pleaca.In tara asta sunt numai politicieni corupti doctori corupti adica daca doctorului nu-i dai 1000 de euro te lasa sa mori, politisti corupti e o tara de ****, nu ne stie nimeni intreaba pe unu din Mexic de Romanaia nici n-a auzit iti spun eu.Peisajele nu ne aduc bani haine si mancare.Si in plus mie se pare un peisaj de c***t toata Romania, mai bine e in afara se lucreaza cu carte de munca, nu corupti, salarii bune si n-ai grija zilei de maine in strainatate is mai ieftine hainele telefoanele nu ca la noi lumea moare de foame si la Orange shop aua aia iphon5 Samsung galaxys11 si n-are nimeni bani sa le cumpere.Afara cel putin mereu e cald peisaje "tropicale"palmieri fite...cum e in Sicilia, Spania acolo frumusete nu ca la noi, drogati, golani, violatori. Sper ca te-am lamurit de ce pleaca prietenii taiwinking

| CrissNico explică (pentru alex251):

" bai baiatule" laughing da mersi sunt fatalaughing

| CrissNico explică (pentru alex251):

Daca tu zici ca fac bine ca pleaca cine mai ramane sa schibe tara?!
Daia se duce dracu tara asta! Mai bine numai puneam nici o intrebare!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru CrissNico):

Nu-l baga in seama pe "alex251".El e exemplul de "asa nu".

| anonim_4396 a răspuns (pentru CrissNico):

Dacă vrei să schimbi ceva, accepți orice comentariu, nu contează cât de bolund sau rasist e. Renunți prea ușor, ești bună numai de gură.

| CrissNico explică (pentru anonim_4396):

Da cand pui o intrebare te astepti si la pareri negative. Nu am pus intrebarea cu gandul de a ma certa cu cineva sau sa jignesc pe cineva, am vrut sa aflu si parerea altor romani, dar fiecare cu intelege ce vrea.
Oricum multumesc tuturor celor care si-au spus parerea.

| pisicuta2001r a răspuns:

Eu nu mai locuesc in Romania sad dar imi iubesc tara enorm

| pisicuta2001r a răspuns:

O putem schimba

| KodrutZ a răspuns (pentru pisicuta2001r):

Voi cei din afara, in momentul de fata, puteti sa nu mai trimiteti bani incoace ca sa aiba ce taxa nesimtitii de guvernanti. Mai degraba angajati niste baieti de bine de prin Ucraina sa ii bage intre patru scinduri. Luati-va pe cei dragi la voi, nu mai veniti incoace, nu mai aduceti bani in tara sub nici o forma. Guvernele astea nenorocite stau pe spatele celor ce muncesc din greu afara si pe imprumuturi, plus pe suprataxarea celor care inca mai lucreaza pe aici, nu fac evaziune si reusesc cumva sa nu dea faliment.

| Alexander_Stefan_1974 a răspuns:

România e superbă, dar politicienii sunt toxici și mulți oameni sunt prost educați, dar ține minte, nu e imposibil. Tinerii deja schimbă țara și renumele ei în lume.
Din păcate corupția este în floare și nu poți deschide o afacere că în America. Îți trebuie zeci de documente și aprobări, să plătești avocații pentru documente (care nu cer puțin), și dacă începi o afacere fără să plătești statul ești în pericol. Dar cei care au pile pot, prostimea nu.
Revenind, are și frumusețile ei de care dacă nu profităm s-ar putea să ni le ia alții.