| Robualin a întrebat:

Heii salut TPU cine poate sa ma ajute cu un site un link? Vreau ca siteul sa imi ofere informatii de genul ce pot sa fac eu ca minor in anumite situatii dau si exemple : Daca mi se fura telefonul si eu suspectez pe cineva sau daca ma opreste un politist ce nu se legitimeaza ce pot eu sa fac ca minor. Adica legi sau drepturi care sa mă ajute pe mine ca minor in diferite situatii.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista ce vrei tu.
Drepturile copilului sunt prevazute in legea citata la intrebarea anterioara. De asemenea are si multe din drepturile majorilor si modul de actiune in diferite situatii este prevazut in aproape toate legile, incepand cu Constitutia Romaniei, apoi Codul civil si cel penal, codul de procedura civila si cel de procedura penala, legislatia scolara, etc.