| patrik986 a întrebat:

Heii TPU! Deci daca iese Marea Britanie din Europa pot sa ma mai inscriu la universitate? Peste doi ani termin liceul si as vrea sa ma duc la facultate in Anglia... daca da o sa mai pot face imprumut de la guvern cu privirea platii de taxa la facultate?

Răspuns Câştigător
| Kogaion a răspuns:

Bineinteles, sistemul de invatam din Anglia este structurat foarte bine, mai ales pentru studentii care nu isi permit facultatea, ei iti ofera atat reduceri de taxe, cat si imprumuturi din banci pentru ati plati facultatea cu posibilitatea de a incepe sa platesti ratele dupa ce termini facultatea + iti ofera si loc de munca, acolo doar cine nu vrea, nu munceste!

8 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Banuiesc ca da, dar posibil sa fie nevoie de ceva mai multe documente? UK o sa iasa din UE in 2019 in martie 2019, de atunci o sa se aplice probabil noile lor reglementari, ce nu mai tin de UE

| patrik986 explică:

Multumesc mult pentru răspunsuri!

| DennisW a răspuns:

Nu are nici o treaba cu iesirea din UE. Vei putea sa mergi la universitate acolo.
In ce priveste imprumutul, sunt alti factori care influenteaza aprobarea.

| patrik986 explică (pentru DennisW):

Si voi putea lucra acolo? Adica voi primi drept de munca...etc?

| alessia5158 a răspuns (pentru patrik986):

Se pare ca nu cunosti principalul motiv pentru care englezii si-au dorit iesirea din UE! Primul si cel mai important motiv pentru care s-a vrut parasirea Uniunii Europeane a fost valul de imigranti estici---nu atat romani si bulgari cat polonezii prognozati sa vina in numar de 100 de mii si au venit 1 milion!---imigrantii "inghiteau" locuri de munca, locuinte, ajutoare de stat etc.
Asa ca, elimina Anglia din planurile tale de viitor!

| Kogaion a răspuns (pentru alessia5158):

Total gresit, englezii vor sa elimine imigrantii gen tiganii sau oamenii care mergeau acolo doar pentru ajutoare sociale. Studentii care vor sa mearga la universitati din Anglia nu ii vor refuza niciodata, pentru ca ei se numesc "elite", nu vin la cersit, vin sa invete si sa aduca un + societatii.

| patrik986 explică (pentru Kogaion):

Exact!,deci dupa terminarea facultății mă pot angaja in Anglia?

| alessia5158 a răspuns (pentru Kogaion):

Vom trai si vom vedea! In orice caz.ingradirea liberei circulatii nu poate fi de bun augur pentru viitorii studenti sau absolventi care, probabil, vor avea nevoie de permise speciale pentru a lucra part-time sau full-time.
Chiar daca universitatile vor mentine acelasi nivel al taxelor de scolarizare, se prea poate ca facilitatile financiare acordate sub forma DE IMPRUMUT guvernamental studentilor veniti din UE sa fie ori reduse, ori sistate.In acest caz numarul aplicantilor proveniti din tari precum Romania, Grecia, Ungaria, Polonia, Lituania etc. va scadea drastic. Acest mare volum de aplicanti, adica aceia care ar aduce cum zici tu, "un + societatii' britanice, se vor orienta spre alte destinatii din UE care ofera studii in limba engleza(Olanda, Belgia, Danemarca).

| Kogaion a răspuns (pentru patrik986):

Bineinteles, sistemul de invatam din Anglia este structurat foarte bine, mai ales pentru studentii care nu isi permit facultatea, ei iti ofera atat reduceri de taxe, cat si imprumuturi din banci pentru ati plati facultatea cu posibilitatea de a incepe sa platesti ratele dupa ce termini facultatea + iti ofera si loc de munca, acolo doar cine nu vrea, nu munceste!