| rainbowtrash a întrebat:

Hello,
O fosta colega (o sa ii spun M) lucreaza de 5 luni la o firma de apartament, magazin online, timp in care a muncit extrem de mult si a inghit destul de mult harassment din partea sefei. La fel si eu.
Dupa ce mi-am dat eu demisia a mai angajat o fata, care ulterior a plecat din acelasi motiv ca si mine.
A mai angajat (again) 2 fete care au cazut sub responsabilitatea colegei M (desi nu era datoria ei sa le faca training and sht) ca sa ii spuna sefa in luna decembrie c " Din in pacate nu imi mai pot permite sa platesc 3 salarii asa ca va trebui sa pleci".
A avut pana si tupeul sa ii spuna ca nu munceste laughing)) desi a rugat-o de multe ori sa ramana peste program sa termine comenzile.
Mentionez ca M nu si-a primit bonurile de masa si ca orele platite peste program nu au fost nici ele platite in astea 5 luni.
Femeie aia are ceva mental issue. Ma frustreaza ca isi bate joc de oameni in halul asta.
Intrebarea mea este : O poate concedia? Am inteles ca poate sa o dea afara pe baza de raport referitor la activitatea desfasurata.
Daca nu, stiti ce putem face mai departe? O sesizare la protectia muncii? O discutie cu un avocat?
Sfaturi pls. Help us big grin laughing)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fosta colega poate reclama la ITM, bineinteles daca poate dovedi ce ai spus cu ore suplimentare neplatite.
Concedierea o poate ataca prin depunerea unei cereri de chemare in judecata, solicitand reintegrarea in munca, plata salariilor pana la data reintegrarii si chiar a orelor suplimentare, daca nu a rezolvat cu ITM.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oh my god frate, ieri am mancat eggs si ciorba.
Ce situatie bullshit, cam evil sefa aia broooo.
Uat dă fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine nu faci nimic că are avocată aia care se ocupă de actele firmei.

Nu ea știe cum să facă niște contracte și i le face o avocată care poate să fie doar prietenă cu ea.

| Holiday a răspuns:

Bineinteles ca o poate concedia. Reducerea numarului de posturi este un motiv intemeiat si legal pentru concediere.
Altceva nu inteleg eu. Daca locul de munca e atat de nasol, de ce e atat de disperata sa-l pastreze?!?