| Magdaa_9339 a întrebat:

Hello tuturor!
Ce se intampla daca nu vreau sa ma duc la liceu, respectiv termin doar 8 clase?

Răspuns Câştigător
| nikywillrock a răspuns:

Sunt obligatorii 10 clase, si nu vei putea sa gasesti de munca.
pana si ca vanzator la alimentara iti trebuiesc macar 8 clase, dar adeseori se cere si liceul terminat.
Asta daca aspiri spre un viitor cat de cat. moderat, dar nici sa ajungi in stadiul in care sa nu ai nici un.viitor.
Deoarece mai toti cei cu "bani" termina liceul,si nu mai vorbim,minim o facultate,iti va fi greu.
Daca nu ai de gand sa mergi prin viata dupa noroc, ca gigi becali, go on.

11 răspunsuri:
| Ryuk751 a răspuns:

Da.la sfarsitul clasei a 8 iti da o diploma de absolvire.

| DuțuAlex a răspuns:

Nu o sa faci nimic in viata deoarece nimeni nu te angajeaza fara liceu, eventual faci o post-liceala, dar nici cu asta nu te angajeaza nimeni...

| soby47 a răspuns:

Nu stiu ca sa zic in romanica asta a noastra daca ai doctorat + masterat tot nu face nimic... daca pleci in alta tara. va fi greu. asa ca straight facestraight face cu 8 clase munca de jos ( nu in Romania ) ca la noi sa ai crija de copil iti trebuie masterate nu gluma
laughing
P.S. credeam ca este obligatoriu 10 clase

| stefan97nic a răspuns:

Ce se intampla? Ti-ai ruinat viata unde crezi ca o sa poti lucra, cine te va primii.Gandestete ca daca nu ai macar liceu terminat nici ca femeie de serviciu nu te vor primi, asa ca gandeste-te bine sfatul meu este sa te duci la un liceu mai slab din orasul tau daca u inveti bine si dupa ce l-ai terminat incearca sa faci o scoala post liceala si dupa cautati de lucru.Deci gandeste-te bine nu-ti ruina viata

| Broadband a răspuns:

O sa ajungi la urban cu 8 clase.
pe bune,
fa barimi 10 clase,
dar eu sunt de parere ca in ziua de azi daca nu ai si liceul facut,. esti un nimeni sa zic asa.

| sherlock a răspuns:

Nimic nu se intampla! Si ma refer chiar nimic! Nu o sa poti sa iei permis de condure. Nu o sa te poata angaja nimeni cu acte in regula. E greu acum sa te angajezi cu liceul... Sa nu mai zic ca fara sa iti dai seama mai inveti ceva folositor de te va ajuta in viata. Incearca sa intelegi cu adevaratul scop scolii. Cu alte cuvinte du-te acum la scoala ca mai tarziu vei regreta si iti va fi greu si mai ales rusine. Or sa treaca cei 4 ani fara sa iti dai seama.

| Magdaa_9339 explică:

Ma refer din punct de vedere legal... e vreo problema? Fiind obligatorii 10 clase.

| nobilul a răspuns:

Dac nu vrei sa faci liceul si facultatea nu o sa ai o slujba buna cu un salariu mare

| Intruder19 a răspuns:

O sa ajungi sa maturi pe strada pentru 5 milioane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajungi ca Marioara.

| Michaela_7024 a răspuns:

Pentru toti care ati scris aici am 2 vorbe.credeti ca cele 2 clase in + va angazjeaza, va spun eu NU si daca da tot la un salar mizer ajungeti.Ma intreb oare v-ati gandit(Are toata lumea bani sa trimita copii sa faca 10 clase)va spun eu NU. Nepoata mea fara mama si tata un betiv notoriu ea e inapoiata muntal ce sa faca ea la liceu cand habar nu are sa ajunga la gara.Deci parerile voastre si ideiile voastre sunt negandite.Sioricum tot voi sunteti cei care va plangeti ca ati facut sau faceti licee si facultati si nu aveti unde va angaja.