| KyoRisa23 a întrebat:

Hey, am o intrebare deci. Eu lucrez ca receptionera la un hotel. Stau de la 8AM pana la 8PM si a doua zi de la 8PM pana la 8A M. Eu am liber in mod normal dupa ce ies din tura de noapte. Normal ar fi sa am 2 libere?(gen cand ies din tura de noapte si a 2 a zi) sau 1? Sefa mea aka menegera mai mult se plimba si in loc sa se puna pe program mai acopera uneori o tura. E normal asa? (Lucrez in Mamaia)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat esti platita pentru orele lucrate, nu are importanta de ce se plimba sefa ta, fiindca nu face nimic ilegal odata ce te plateste corect.
Inca ceva, daca nu-ti convine programul incarcat, poti sa-ti dai demisia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este nornal, dar nu ai ce să faci.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu te lua dupa Jassemina, ca trebuie sa fie respectata ca nu stie nimic. Dupa spusele ei ar trebui sa stai acasa, sa nu mai muncesti, ca vine ea sa-ti aduca mancare si cele trebuincioase traiului. Ce gandire ingusta!
Trebuie sa se respecte codul muncii. Citeste TITLUL III - Timpul de muncă şi timpul de odihnă din Codul muncii.
Doarece programul este de asa natura ca lucrezi si noaptea si in zilele de sarbatoare, aici sunt necesare doua precizari:
- pentru zilele de sarbatoare trebuie sau lucrate peste program se acorda timp liber sau plata suplimentara conform legislatiei.
- pentru orele de noapte se aplica prevederile contractelor de munca.

Răspuns utilizator avertizat
| Amyah a răspuns:

Vezi mai multe despre asta pe https://adnanamatei.ro