| anonim_4396 a întrebat:

Pentru viza de flotant mai este necesara taxa pentru timbre? Care este amenda in cazul ca esti prin fara viza? Dau funda. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Taxa pentru stabilirea resedintei (viza de flotant) este de 5 lei si un timbru fiscal de 2 lei, ambele acestea se pot plati la SPCLEP unde te duci pentru viza.
Nu cel care n-are viza este amendat ci acela care il gazduieste sau ii inchiriaza locuinta, conform OUG nr.97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 36.Persoana care găzduieşte o altă persoană, în mod neîntrerupt, pe o perioadă mai mare de 30 de zile, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 32 alin. (2) lit. a), are obligaţia de a anunţa poliţia sau serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor de la locul unde este situat imobilul."
"ART. 43.Constituie contravenţii şi se sancţionează după cum urmează:
  c) nerespectarea dispoziţiilor art. 25, art. 34 alin. (2) şi art. 36, cu amendă de la 75 lei la 150 lei."

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Eu stau la.camin si nu am putut da buletinul petru ca am avut nevoie de el. Săptămâna asta ma voi duce sa imi pun viza. Stau deja de 30 de zile in camin si voi sta pana la vara. Multumesc!

1 răspuns: