| calubalan a întrebat:

Iată, preşedintele şi poporul său au ajuns la opinii diametral opuse – dar la fel de eronate... tu ce alegi: Comunism hipercaloric sau capitalism sălbatec? http://twurl.nl/ouazr7

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu unul prefer in acest moment capitalismul salbatic. Comunismul a fost solutia optima a anilor 70 (cand chiar era hipercaloric), dar din pacate motoarele nu au fost oprite la timp, astfel ca anii 90 ne-au regasit intr-o situatie disperata, in care capitalismul a devenit singura solutie. Din pacate au mai trecut 20 de ani si nu am reusit inca sa trecem la capitalism, ceea ce avem noi astazi nu este capitalism salbatic, ci un haos salbatic. Si dupa ce ne-am straduit mai bine de 10 ani sa avem o parodie de economie de piata, acum incercam sa prindem din urma piata comuna europeana, care numai economie de piata nu este. Nu mai vorbesc ca ei alearga cu BMW-urile si noi incercam sa ii prindem din urma cu bicicleta, la care Traian Boc si ai lui ba ii fura lantul, ba ii dezumfla rotile, ba ii mai taie din pedale...

In privinta inceputului, nu e deloc adevarat. Nici la inceputul comunismului nu a curs lapte si miere in tarisoara, ba dimpotriva, s-au facut eforturi deosebite pentru industrializare, investitii masive in agricultura, s-au mutat localitati si s-au inundat muntii pentru a obtine energie ieftina, s-au produs adevarate migratii spre zonele cu lipsa de forta de munca si exemplele pot continua. Bunastarea anilor 70 nu a fost intamplatoare, dimpotriva, a fost rodul unor eforturi majore si a unor strategii bine cantarite.
Lasand exemplul nostru la o parte, nu putem spune nici ca economia Germaniei este la inceput si cu atat mai putin despre cea a Statelor Unite. Nici tarile nordice si nici japonezii sau chinezii nu au inceput ieri sa isi cladeasca sistemele si uite ca nu pute chiar asa de rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La inceputul oricarui sistem adoptat de catre o tara a fost bine.Se strica pestele dar dupa ceva timp.Deci daca ar fi sa aleg m-as multumi numai cu inceputul ambelor sisteme.