| calubalan a întrebat:

Iluzia libertatii. Suntem mai liberi decat un iobag in evul mediu? http://twurl.nl/dwo4g4

Răspuns Câştigător
| bnj a răspuns:

@regis: Da, nu poti compara banca cu boierul nemilos, pentru ca boierul nemilos macar era om cateodata si, din omenie (doar cateodata) mai lasa si de la el. Banca nu lasa de la ea niciodata si daca ai avea habar de cum e sa operezi cu bancile nu le-ai mai pune intr-o lumina asa de buna.
Eu am amici care au luat credite. Ce i s-a intamplat unuia dintre ei: a facut un credit la BCR si, normal, in fiecare luna trebuia sa plateasca rata. Omul n-a intarziat cu nicio rata, dar s-a intamplat ceva foarte interesant. Intr-o zi n-a mai avut timp sa ajunga la banca si a trimis-o pe sotia lui. Va vine sa credeti ca banca i-a cerut un comision in plus pentru ca nu plateste persoana care a facut creditul? Adica ii dai ban la ban si peste ban, si banca iti mai ia ban pentru ca tu nu ai putut sa vii. Poate erai in spital, poate cazusei pe gheata si iti rupsesei piciorul, banca nu numai ca nu intelege, dar si taxeaza.
Asa ca, te rog frumos, scuteste-ma de idei implementate. Mirosi a politic de la o posta. Aici nu se face politica, aici se pune mintea la contributie, intelegi?
Eu nici nu cred ca tu traiesti in Romania domnule, serios nu cred. Daca tu ai curajul sa afirmi ca "E una sa platesti impozite si contributii la stat, primind in schimb justitie, invatamant, ingrijire medicala, pensie samd", inseamna ca ai venit de pe luna si ai aterizat in Germania.
Justitie? In Romania? Uita-te doar cate abuzuri sunt si coruptie si mai ales clasa "privilegiata" care scapa cu orice.
Invatamant? No comment. Nu mai e ca in anii '90, a zburat puiul cu ata!
Ingrijire Medicala? Precara e cuvantul care urma...
Pensie? SA TRAIESTI TU DIN PENSIE IN ROMANIA!

Una peste alta, SISTEMUL IN ROMANIA E LA PAMANT, isi da ultima suflare, cine e la putere face ce vrea fara sa existe consecinte, si tu spui ca suntem departe de evul mediu. Hai fugi cu ursul de aici, politicianule!

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Hai mai, lasati-o moale. Nu suntem noi atat de liberi pe cat ne-am dori, dar sa fim seriosi, suntem departe de un iobag din evul mediu.
Nu poti compara banca cu boierul nemilos, e una sa rogi banca sa iti imprumute niste bani pentru a-ti construi o casa si alta sa il rogi pe boier sa te lase sa iti sapi un bordei pe pamantul lui. E una sa platesti impozite si contributii la stat, primind in schimb justitie, invatamant, ingrijire medicala, pensie samd si cu totul altceva sa dai zeciuiala unui boier pentru simplul fapt ca traiesti. E una sa nu iti permiti o excursie in Hawaii si alta sa poti pleca din satul in care te-ai nascut pentru ca viata ta apartine altcuiva. Orice detaliu am lua in calcul, diferentele sunt imense, chiar daca libertatea noastra este ceva mai restransa decat ne place noua sa credem, suntem foarte, foarte departe de iobagia evului mediu.

regis
| regis a răspuns:

Bai, iobagul lu' tata. Nu fa afirmatii cu privire la persoana mea pentru ca te faci singur de ras. Nu am nicio tangenta cu politica si nu am stat niciodata mai mult de doua saptamani in strainatate. Iti spun asta numai ca sa nu te mai crezi vreun Nostradamus sau vreo mama Omida, in rest prefer sa discut pe argumente. Dar nu o sa putem vorbi la acelasi nivel daca tu echivalezi banca cu boierul evului mediu, deoarece deja mi se pare ridicol sa mai argumentez asta.
Eu nu am afirmat nici ca justitia este ceea ce ne dorim, nici ca invatamantul sau ingrijirea medicala sunt de calitate, ci doar ca impozitul este o masura justa iar statul presteaza ceva in schimbul lui, spre deosebire de zeciuiala platita de iobag, care o platea pentru ca asa trebuie.
Sunt de acord cu afirmatia ca sistemul este la pamant din mai multe puncte de vedere, dar a afirma la modul serios ca suntem la nivelul evului mediu nu poate arata altceva decat lacune grave in privinta cunoasterii istoriei.
Iar daca verifici in profilul meu vei vedea ca nu eu ti-am acordat acel vot stupid, pentru ca nici nu citisem inca raspunsul tau. Dar acum o voi face, in primul rand pentru afirmatiile pe care le-ai facut la adresa mea, fara a avea alt argument decat acela ca am o parere diferita de a ta. Poti verifica insa ora, sa te convingi ca a venit dupa.
Astept totusi sa iti pui in aplicare pornirile de justitiar si sa tragi in teapa oamenii de nimic si politicienii. Desi sunt convins ca le-ai acordat pana acum de multe ori votul tau.

regis
| regis a răspuns:

@bnj - sa iti fie clar, nu eu te-am facut iobag, ci te-ai numit singur astfel, afirmand ca nu suntem mai liberi decat iobagii evului mediu. Metaforic sau nu, ai incercat sa demonstrezi ca banca e mai rea decat boierul, ceea ce mi se pare suficient pentru a afirma ca DACA AFIRMI LA MODUL SERIOS ASTA ai lacune in cunoasterea istoriei. Analizeaza deci cu capul, fara a ignora ce am subliniat cu majuscule.
Daca nu te intereseaza profilul meu, de ce faci afirmatii tampite ca am votat stupid raspunsul tau? Eu ti l-am votat intr-adevar stupid pe urmatoarele doua, dar nu ca o vendeta ci pentru simplu fapt ca ai facut afirmatii stupide in acele raspunsuri. Si nu am sustinut niciodata ca as avea stofa de expert, daca am fost numit astfel a fost pentru ca asa au considerat altii, nu eu. Dar dupa cum vezi nu am afisat asta aici.
Iar din nou, daca citesti cu atentie, vei observa ca nu am afirmat ca ai acordat votul unor politicieni sau oameni de nimic, ci ca eu am convingerea asta. Nu stiu daca intelegi diferenta, dar incearca sa demonstrezi ca nu am aceasta convingere.
Aaa, eu trebuie sa te scutesc de apelative jignitoare? Pai acestea sunt urmarea fireasca a faptului ca ai incercat sa prevezi aspecte din viata mea privata. Daca iti inchipui ca tu poti adresa jigniri de genul "mirosi a politic de la o posta" asteptand ca eu sa iti vorbesc respectuos si civilizat, inseamna ca ma supraestimezi.

regis
| regis a răspuns:

Esti funny laughing

| stelianr a răspuns:

Suntem atat de liberi cat vrem. Libertatea fara ordine inseamna haos.

| bnj a răspuns:

Da, suntem, dar DOAR din perspectiva optiunilor pe care le avem. Gen: daca eu ca cetatean nu vreau sa ma conformez legilor tarii, pot adopta o viata infractionala. Desigur, sunt riscuri, dar un iobag nu putea sa intre inarmat pana in dinti la boierul sau, luandu-i toti banii si apoi disparand in Brazilia cu bani cu tot, traind o viata plina de huzur acolo. In ziua de azi, faci rost de o arma foarte repede, citeam undeva Politia confisca 10 arme pe zi, deci piata de desfacere e mare.
Boierul nemilos este astazi personificat de BANCA si ma bucura sincer de fiecare data cand vad o stire de genul "Trei barbati inarmati au sustras de la Banca X suma de n-spe sute de mii de euro. Nu au fost victime.". Romanii sunt haiduci, numai ca trebuie sa ne trezim din "somnul cel de moarte in care ne-adancira barbarii de tirani".

PS. Pentru ofiterul SRI care tine sub observatie acest site, nu am de gand sa jefuiesc nicio banca, nu am acces la nicio arma, ce am spus aici am spus pentru ca m-am uitat prea mult la filme si la stiri si am inceput sa cred ca printre noi exista infractori neprinsi care comit crime odioase si nu ajung in presa niciodata pentru ca au sustinere Parlamentara. ha ha ha, ti-am starnit interesul deja Aspirantule?

| bnj a răspuns:

Ha ha ha, in loc sa imi raspunzi cu argumente solide si inteligente, te-ai multumit sa imi acorzi un raspuns nefolositor si stupid. Chiar esti politician, domnu regis. Vezi ca, in curand, o sa scot in piata toti oamenii de nimic care se dau politicienii si o sa ii trag in teapa!

| bnj a răspuns:

@regis aka iobagi (sau ioscoti cine stie): Daca tu ai atata minte incat sa iei mot-a-mot comparatia (facuta in mod metaforic, desigur) intre banca si un boier din evul mediu, atunci ai dreptate, chiar nu putem vorbi la acelasi nivel. Afirmi ca am lacune grave in privinta cunoasterii istoriei, ma scuzi, dar macar eu dupa ce citesc o fraza o analizez cu capul inainte sa dau o replica. Plus de asta, chiar si intrebarea in sine iti cerea sa reflecti un pic asupra ideii, nu sa intelegi ca am revenit in evul mediu!

Ca o nota personala, nu ma intereseaza profilul tau domnule regis si dupa cum bine vezi eu nu sustin vendete stupide de acordare a calificativelor negative pe TPU - spre deosebire de tine care recunosti asta tare si raspicat. Ma asteptam mai mult de la un EXPERT TPU, evident nu ai stofa!

Vis-a-vis de afirmatia ta ca le-am acordat vot politicienilor, o sa te citez chiar pe tine: "Nu fa afirmatii cu privire la persoana mea pentru ca te faci singur de ras". Cu asta cred ca ti-am raspuns la marea ta intrebare in legatura cu ipocrizia mea.

A, si scuteste-ma de apelative jignitoare, gen mama omida, nostradamus etc
Cu stima,
Iobagul lui taica-tu

| bnj a răspuns:

Ai dreptate regis, te-am supraestimat, pana acum chiar imi formulam un raspuns pentru tine, acum vad ca nu are rost. Iti doresc sa faci muuuulte afaceri cu banca pe viitor si tu si toti ai tai. Sa luati cat mai multe credite de la banca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calubalan, daca tot imi atrageai mie atentia sa ma documentez mai bine inainte sa-ti raspund, doar pentru ca n-ai inteles unde batea raspunsul meu, acum poti citi ce ti-a raspuns Regis si urmeaza-ti indemnul "documenteaza-te inainte sa postezi ceva". Si apropo de ce spuneam mai sus, am postat o intrebare strins legata de intrebarea la care m-ai contrazis. Citeste, pritoceste si poate raspunziwinking

| gina2010 a răspuns:

Ai dreptate doar iluzii.suntem tot sub papuc libertate... cuvant pe care romanii l-au inteles gresit.singura libertate pe care o avem este libertatea cuvantului si doar atat.(oricum nu ne baga nimeni in seama)