| anonim_4396 a întrebat:

Imi cer scuze de alegerea categoriei dar este urgent. Astăzi in jurul orei 16:00 ma deplasam cu aproximativ 50 km/ h pe o strada cu o singura banda de circulație. Nu eram foarte atenta si mi a apărut deodată un pieton in fata, un bătrân de vreo 50 ai ceva de ani si efectiv l am atins putin cu capota. M am inteles cu el sa ii dau bani, țipau prietenii lui de lângă strada( era o crâșma) sa ia de o bere, bănuiesc ca era baut.i am dat banii si am plecat, asigurându ma ca nu avea nimic, nici el si nici mașina. Imi e frica sa nu meargă la poliție. Ce mi s ar putea întâmpla in cel mai rau caz? Precizez ca ar fi prima abatere. Multumesc frumos tuturor

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar tu cand ti ai luat permisul nu ai invatat ca neanuntarea si plecarea de la locul accidentului soldat cu victime este o infractiune?

Na acum ca nu l ai lovit tare si nu a patit nimic probabil nu o sa se intample nimic, dar el a scos niste bani pe spatele tau ca te a gasit de fraiera. Trebuia sa chemi politia, daca nu era pe trecerea de pietoni si era baut nu aveai absolut nicio vina.

Poasta decizie ai luat

| e1xtz a răspuns:

Ai facut foarte foarte foarte rau.
Degeaba ai permis de conducere, esti o tuta care nu ar trebui ss beneficiezi de el, mai ales daca nu cunosti la un nivel minimal legea.
In primul rand din povestea ta rezulta ca eraibpe o strada cu sens unic...iar accidentul nu s-a produs la o trecere de pietoni. Daca este asa singurul vinovat este respectivul barbat, si tu nu ai fi primit nici macar un avertisment.Foarte posibil sa fi fost si baut.
Indiferent cum obligatia ta era sa suni la 112 sa chemi politia la fata locului.
Cum acest lucru nu s-a intamplat in orice moment persoana respectiva se poate razgandi si merge la spital, sa spuna ca vai nu mai poate..etc..va fi anuntata si politia..se deschide dosar penal impotriva ta, cel mai probabil la proces iti pierzi permisul si el iti mai poate cere bani. Daca cineva din antutajul lui stie ca este posibila aceasta varianta il va sfatui sigur.
Acum nu poti decat sa speri ca i-au ajuns banii pe care i-ai dat pentru bautura cu prietenii lui si nu il apuca alte ganduri.

| 666_7474 a răspuns:

Stai, stai. Nu ai precizat ceva extrem de important. Era trecere de pietoni acolo? Daca nu, i-ai dat bani degeaba, trebuia sa suni politia si mosneagului i se facea dosar penal + amenda + reparat masina ta.
Daca da, e oarecum ok de ai facut, desi e riscant. Fiind beat si in varsta, cel mai probabil nu a retinut numarul masinii tale, asa ca nu e cine stie ce, mai ales ca nu l-ai ranit.

Prin urmare, stai linistita ca nu prea are ce sa ti se intample!

| CatalinaMA a răspuns:

Ti s-ar face dosar penal pentru vatamare corporala si fuga de la loul accidentului..asa a patit si varul meu..si tot la fel s-a inteles cu el, i-a dat in jur de 3000 lei sau 6000 nu mai tin minte(adevarul e ca nu stiu daca batranul respectiv patise cv grav). ar f trebuit sa suni la politie atunci pe loc, nu ti s-ar fi intamplat nimic daca el ti-a iesit in fata, eventual primeai o amenda mica. poate in cazul tau omul respectiv nu isi mai aduce aminte daca era baut