| Ancuța34 a întrebat:

Îmi doresc sa divorțez de soțul meu chiar nu ne mai înțelegem de loc unul cu altul însă el ma amenință că o să îmi ia fata eu nu pot trai fără ea fata are 5 luni.Ce pot face din punct de vedere legal în situația asta?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti angajezi un avocat bun, specializat pe divort.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu iti poate lua fortat copilul, la cine ii va fi stabilit domiciliul se va hotari de instanta de judecata care va judeca cererea de divort.
Va trebui sa dovedesti ca este vinovat de divort si ai conditii de crestere si ingrijire a fetitei cel putin egale cu sotul si domiciliul ii va fi stabilit la tine, mai ales ca este fetita si are doar cateva luni.

| goguPatent a răspuns:

Cazurile in care copilul de 5 luni se ia de la mama in cazul divortului sunt rare. Nu el hotaraste cine ia copilul ci instanta, si daca nu are vreun motiv intemeiat sa te acuze de ceva, slabe sanse sa castige