| Robeeert1 a întrebat:

Îmi expiră buletinul peste o săptămână dar nu mă pot duce să-l schimb decât peste vreo 3 săptămâni. Primesc amendă? Sau ce se întâmplă?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate sa fii amendat, amenda este de la 40 lei la 80 lei, cu posibilitatea de a plati jumatate din minim (20 lei) daca platesti in maximum 15 zile de la data contraventiei. De asemenea se poate sa-ti dea numai un avertisment.

| laSoledad a răspuns:

Si eu tot peste 3 saptamani m-am dus sa-l reinnoiesc si n-am patit nimic. Daca stai cu lunile, patesti.

| Sonia822 a răspuns:

Nu primesti amenda, ca l-am schimbat si eu dupa o luna. Insa, cf legii, trebuie sa-l schimbi cu 2 saptamani inainte sa expire

| AEWPenta a răspuns:

In cel mai rau caz vei fi notificat prin posta de la evidenta populatiei sa vii sa iti refaci o alta carte de identitate.
Insa e bine sa stii ca daca iti expira cartea de identitate nu o vei putea folosi pe nicaieri.