| oprescudorin11 a întrebat:

Imi permt sa pun o intrebare, cel putin impertinenta, poate cam retorica, nu stiu eu.De ce o tara ca Romania, atata de bogata, nu e prima sau printre primele din lume ca nivel de trai? Cu oameni de arta de neanchipuit! Nu mai dau nume caci le stiti! Bogata e Romania in toate sensurle!
Ca sa dau exemple, Anglia, o tara vizitata, scanata de mine mi s-a parut o tara de mediocri daca nu de cretini, Germania la fel,, america ce sa mai zic?

Răspuns Câştigător
| pefelie a răspuns:

Pentru ca in Romania cei ce ajung la conducere (nu mai stam sa dezbatem pentru ca stim toti ca isi trag dupa ei tot neamul) se gandesc strict la binele lor si al familiei lor dar in general binele lor si pentru ca noi ca romani nu stim sa ne impunem cerintele si sa oferim in acelasi timp.

Aceasta este parerea mea, am fost si eu plecat prin `strainatatzuri` si da. am observat si eu ca celelalte natiuni au persoane cu un nivel de gandire sau nu stiu cum sa zic. mai slab dar diferenta este ca ei stiu sa-si impuna punctul de vedere si sa-si vada de treaba lor. (bine-nteles ca si la ei fiecare trage pe turta lui dar nu ca la noi, la ei daca o duc ei si familia de gradul 1 bine, restul trebuie sa se descurce singuri).

Sper sa te fi ajutat happy

35 răspunsuri:
| oprescudorin11 explică (pentru ChocolateFantasy):

Nu! Nu vad nici un nivel ridicat! Sunt disperat si eu de evolutie."Pispiricile"...o tara ocupata de unii sau altii... vremuri si vremuri. La o tara ocupata ii iei aurul, femeile (si ele sunt un fel de aur). Asta inseamna ocupatia, in forma subtila. Germania dupa razboi, ocupata de trupele americane si bolsevice, a fost devastata de soldatii respectivi:violuri, nenorociri, jaf al industriei cea mai performanta.Nici nu cred ca nemtii mai sunt nemti.(intelegi ce vreau sa zic-ce au vrut ei sa faca in Norvegia sau Russia, li s-a intamplat lor).
Ca sa conchid, Ceausescu a lasat matracucile astea de azi, le-a lasat bani ca sa salveze acest popor. S-a inselat desigur!
D-voastra daca va dau un miliard, sunteti sigur ca nu va aruncati sa va luati ce e mai bine pentru nevasta si copii Dumneavoastra?

| oprescudorin11 explică (pentru oprescudorin11):

Cred sincer ca nu vedeti global situatia.Ce ati face daca ati presedinte al Romaniei? Aveti tot, chiar si un loc in istorie.Autostrazile sunt si ele o forma de ocupatie. Ca si femeile, o forma de desfiintare a unei natiuni.Comunicare-desfiintare a identitatii. Think aboat! Poate gresesc dar ma gandeam si eu!

| oprescudorin11 explică (pentru Weider):

Cred ca gresesti.Intrucatva. Acele tari de care vorbesti sunt acum in colaps. Pe care l-au anticipat desigur, decenii in urma.Eu zic ca sunt slabe, nu ca nu ar avea tehnologie.Nu mai au ce face cu ea.Nu zic mai mult!

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru oprescudorin11):

A fost, este si va fi valabil in orice tara. Mereu va exista distincite intre oameni, si niciodata nu va fi egalitate din toate punctele de vedere, asta e imposibil. Si animalele au o ierarhie (cele care sunt grupare in turme, haite, etc.), banuiesc ca e ceva natural.

| oprescudorin11 explică (pentru Weider):

Au industrie pentru ca sunt cumpatati, chibzuiti.Ei " Anglia, Italia, Austria, Germania etc.,"pe vremea cand noi mancam branza si miel si eram multumiti, au cucerit lumi noi.De acolo au deocamdata, TOT.