| masly_8217 a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva informat cambia? ma intereseaza in special relatia creditor ipotecar-cumparator-vanzator. care plateste cui si cat

9 răspunsuri:
| pepe a răspuns:

Cambia este un titlu de credit sub semnatura privata in care sunt implicati creditorul, debitorul si beneficiarul, adica institutia financiara, cel care vrea sa cumpere si cel care vinde. Cambia se poate si transfera in anumite conditii.

| masly_8217 explică:

Mii de scuze. nu cambie am vrut sa zic. e de la oboseala. ma refeream la purga

| pepe a răspuns:

Cambia este un titlu de credit sub semnatura privata in care sunt implicati creditorul, debitorul si beneficiarul, adica institutia financiara, cel care vrea sa cumpere si cel care vinde. Cambia se poate si transfera in anumite conditii. Mai multe informatii poti afla dintr-o lege din ani '30.

| pepe a răspuns:

Purga o gasesti in codul civil. Este ceva despre achitarea ipotecii inainte de termen.

| masly_8217 explică:

Da stiu asta dar ma intereseaza urmatoarea chestie: daca eu ca si cumparator achit creditorului ipotecar suma de bani ramasa de plata, care e relatia mea cu vanzatorul bunului? logic mi s-ar parea sa se scada aceasta suma din pretul pe care l-am platit pentru imobil, dar atunci nu mai e vorba despre o obligatie atasata bunului ci se transforma oarecum intr-un drept de creanta. pe de alta parte, daca n-ar fi asa ce interes as mai avea sa platesc creditorul pe aceasta cale? chiar sunt in ceata...

| sese a răspuns:

Mai complet:http://www.cpea.ro/cambia.php si pentru purga:(oferta de purga). Act juridic unilateral, constand in notificarea intentiei de a achita ipoteca asupra unui imobil adresata creditorului de catre persoana care l-a cumparat,
in limita pretului de achizitie sau a evaluarii imobilului in caz de donatie

| pepe a răspuns:

Relatia ta cu vanzatorul s-a incheiat in momentul in care ai primit creditul, el si-a primit banii de la creditor iar tu ti-ai achitat sarcinile fata de institutia de credit, mai putin dobanda pentru perioada pentru care ai achitat in avans creditul.

| masly_8217 explică:

Pepe, nu inteleg ultimul tau comentariu. eu prin vanzator ma refer la vanzatorul casei, prin creditor la cel in favoarea caruia s-a constituit ipoteca si prin cumparator la cel care cumpara imobilul grevat si plateste ipoteca creditorului