| LorenaA12Iz a întrebat:

Îmi poate zice cineva dacă pot să renunț la moștenire dacă sunt minoră? Povestea este complicată, vă explic pe scurt. Tatăl meu a murit acum 10 ani, mai am o soră, ea a fost dată de tatăl meu fără să știe mama mea, dar am moștenit amândouă. Am citit în actul de moștenitor că ea trebuie să-mi dea niște bani dacă eu renunț la moștenire, dar nu știu dacă pot să renunț la moștenire dacă sunt minoră că nu mai vreau apartamentul în care stau acum și mama mea deja a adunat destui bani ca să ne mutăm, dar vreau să renunț la moștenire.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un minor nu poate renunta legal la mostenire si nici nu este indicat sa renunti.
Dupa ce vei avea certificatul de mostenitor poti sa vinzi partea ta unuia dintre ceilalti mostenitori, respectiv cel care vrea s-o cumpere.