| Henrypericolpublic a întrebat:

Îmi puteți spune cu ce se ocupa un europarlamentar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca si in parlamentul tarii: din cand in cand dau cu parerea. big grin

| relian a răspuns:

Cu nimic, stau si asteapta sa le vina salaru laughing aia de fapt nici nu s tiu unde lucreaza, stii doara ca trebuie sa le vina cashu cand trebuie laughing

| ziftode a răspuns:

Nu e evident? parlamentar in parlamentul European
sa nu imi spui ca tu de fapt vroiai si definitia la parlamentar! pe aia nu o stiu, decat in rrominica, in rrominica un parlamentar e un ajutor de bagator in seama, cu salariu mare, diurna, apartament si masina platite de stat si tot ce trebuie sa faca e sa voteze in parlament asa cum ii dicteaza Dragnea!

| GPA a răspuns:

Deputatii in Parlamentul European(P.E) fac parte dintr-o comisie parlamentara și-și dedică timpul pentru a analiza legislatia. In Parlament exista 20 de comisii permanente, fiecare dintre acestea specializandu-se in propriul domeniu de politica. Aceste organisme reprezinta forta legislativa a Parlamentului European, in care se desfasoara cele mai importante negocieri si cele mai aprinse discutii contradictorii si sunt incheiate acorduri.

Deputatii in Parlamentul European pot fi membri ai delegatiilor interparlamentare, al caror scop este de a consolida legaturile cu parlamentele din tarile din afara UE.

Pe perioada unui mandat de 5 ani, deputatii lucreaza in domeniul legislativ pentru a imbunatati viata tuturor cetatenilor UE. Ei se intalnesc in mod regulat la Strasbourg si la Bruxelles pentru a discuta si a lua decizii in cadrul sedintelor plenare, dar, in acelasi timp, au grija sa pastreze stranse legaturi cu propriul electorat.

| christine99 a răspuns:

Daca e roman doar sta pe scaun.

| EvilMayDie64 a răspuns:

Oficial, responsabilitatea unui europarlamentar e sa initieze sau sa voteze legi care sa se aplice pentru toata Uniunea, face parte dintr-o delegatie internationala care poate avea intalniri cu delegatii externe ale tarilor membre care vin in vizita la Bruxelles/Strassbourg, sa voteze presedintele Consiliului si Parlamentului European, precum si ai Comisiei Europene. Europarlamentarii, insa, fiind alesi intr-un parlament care acopera mai putine subiecte de interes national decat parlamentele nationale, au mai putine puteri asupra tarii lor de origine decat opozitia.
Neoficial, europarlamentarii romani se ocupa cu a isi bate p**** de imaginea Romaniei.