| Anonimuserr a întrebat:

In 1968 in Cehoslovacia a fost Conflict Armat? Atunci cand trupele sovietice au invatat Cehoslovacia si s-a soldat cu 77 de morti?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Da.URSS impreuna cu alte 4 state membre ale tratatului(exceptand Romania)au invadat(nu invatat)Cehoslovacia.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu a fost un conflict armat propriu zis deoarece nu a luptat armata cehoslovaca, armatele tarilor Pactului de la Varsovia (mai putin cea romana), in principal trupe sovietice, au inabusit Primavara de la Praga si victimele au fost civili.